Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιφερειακή ανάπτυξη


Recommended Posts

Το ότι στην παλιά Γερμανία έδρασε ο Ναζισμός δε μας κάνει εμάς τους έλληνες "ένας λαός με μεγαλύτερη αξία και ποιότητα". Σκατά να φάμε είμαστε... Μλκς, μόνο να ζητάμε λεφτά ξέρουμε...

 

Edit: Εξηγούμαι: Είμαι περήφανη που είμαι Ελληνίδα... Αγαπώ την πατρίδα μου... Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι "Πας μη Έλλην Βάρβαρος". Οι Γερμανοί και όλοι οι άλλοι είναι πολύ καλύτερη από μας σε πολλά... Καλό είναι να διδαχτούμε από αυτούς...

Link to comment
Share on other sites

Την γνωρίζω αυτή τη δυσάρεστη περίπτωση... Πραγματικά ντροπιαστικό...

 

Αλλα πες μου ειλικρινα, δεν έχει γίνει παρόμοια περίπτωση στην Ελλάδα? π.χ. Ζαρτινιέρα?

 

Παιδιά, είμαστε τα ίδια ***** με αυτούς, δεν είμαστε καλυτεροί τους...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι είμαστε καλύτεροι. Απλώς λέω ότι όλος ο δυτικός πολιτισμός υπεισέρχεται σε περίοδο σήψης. Αυτό όμως είναι ένα εντελώς διαφορετικό ζήτημα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αλλη μια δημοσίευση που δείχνει πως αντιλαμβάνεται το κράτος την περιφέρεια και τους ανθρώπους της που δουλεύουν πιο σκληρά από οποιοσδήποτε άλλο πολίτη σε αυτήν την χώρα και σίγουρα από τους Αθηναίους και να η αντιμετώπιση τους από το κράτος Και είναι αλήθεια γιατί πηγαίνοντας για τοπογραφικό το οδικό δίκτυο ήταν τέτοιο (επαρχιακός δρόμος)) που άφησα το αυτοκίνητο και συνέχησα με γαιδούρι για να φτάσω στο σημείο μέτρησης και νάτα μόνο αυτό υπάρχουν σημεία που περνώ και κάνω το σταυρό μου μην φύγουν οι βράχοι που κρέμονται πάνω από τον δρόμο και δω τα ραδίκια ανάποδα Μια φορά γλύτωσα στο παρά πέντε αφού πέρασα και έγινε κατολίσθηση αφού διάνυσα 100 μέτρα από το επικίνδυνο σημείο.Αν αυτή είναι η Ελλάδα που θέλουμε τότε ας συνεχίσουμε μέχρι να γίνουμε μια πόλη κράτος γιατί είναι μαθηματικά σίγουρο ότι άυτό θα γίνει και η υπόλοιπη Ελλάδα θα υπάρχει ένα μήνα το Αύγουστο και τις μέρες των αργιών

http://karystinhfwnh.blogspot.com/2011/04/blog-post_6833.html?spref=fb

 

να πως εννοώ την περιφερειακή ανάπτυξη στην χώρα μου Τέτοιες ειδήσεις χρειάζονται και πολλαπλασιασμός τέτοιων επενδύσεων στην επαρχία Αλλά αυτό χρειάζεται ανθρώπους εδώ Εύχομαι σύντομα να υπάρχουν και στην περιοχή μου τέτοιες προσπάθειες (το παλεύω προβάλλοντας τέτοιες ειδήσεις) Αλήθεια γιατί αυτές οι ειδήσεις δεν προβάλλονται από τα τηλεοπτικά κανάλια

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/05/blog-post_8143.html#more

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφε συγχαρητήρια για τις προσπάθειες σου μέσω αυτών των δημοσιεύσεων και να προσθέσω μόνο ότι τέτοιες ειδήσεις δεν προβάλλονται επειδή όπως είδαμε στο βίντεο όλες οι εργάτριες ήταν ευπρεπώς ντυμένες. Μία να είχε κάποιο "ψώνιο" με το τραγούδι ή να φορούσε "μακρυά" φούστα εκεί να έβλεπες πως θα έπαιζε το όλο θέμα στα κανάλια...από το πρωί μέχρι και στα παράθυρα των "σοβαρών" ειδήσεων που μεταδίδονται μετά τις 8 το βράδυ. Γερά και επαρχιακά συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενα παράπονο Οι παραολυμπιακοί αγώνες για άτομα με ειδικές ικανότητες που γίνονται στην Αθήνα με πακτολό χρημάτων για την τελετή έναρξης όπως έμαθα , πραγματοποιούνται αυτήν την χρονική στιγμή Είμαι σίγουρος ότι αν είχε επιλεγεί μια πόλη της περιφέρειας δεν θα τους είχαν κάνει όπως τους μεσογειακούς αγώνες .Τα επιχειρήματά μου για το πως αντιμετωπίζεται η περιφέρεια σε σχέση με την Αθήνα συνεχίζονται

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ευτυχώς κάποιοι άνθρωποι έστω και τώρα αντιλαμβάνονται την σημασία του να ζείς εκτός των συνόρων της τερατούπολης και την σημασία για την ποιότητα ζωής και κατά επέκταση της ανάπτυξης της χώρας

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/09/blog-post_6007.html#more

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνεχίζοντας τα παραδείγματα μιας άλλης Ελλάδος που προσπαθεί στην ανάπτυξης της περιφέρειας μόνη της χωρίς την βοήθεια της πολιτείας αναφέρω με συγκίνηση την ανακατασκευή του σχολείου του χωριού μου που μετά από 5 χρόνια που έπαξε να λειτουργεί σήμερα φιλοξένησε πάλι μαθητές Πρόκειται για κτήριο 85 χρόνων δωρεά του Ευεργέτη της περιοχής Θ. Κότσικα. Είμαι μάλιστα περίφανος για την ανακατασκευή αυτή , γιατί ένας νεος συνάδελφός μας πολιτικός μηχανικός (Ε. Ραβιόλος) που ζεί και εργάζεται στο τόπο αυτό πρόσφερε 10000 Ε για να πραγματοποιηθεί το έργο αυτό μάλιστα σε τέτοια εποχή που όλα τα γραφεία αντιμετωπίζουμε οικονομική κρίση. Και αυτά όταν σε μια πόλη που ο αριθμός των μαθητών δικαιολογεί τρια Δημοτικά , υπάρχει μόνο ένα και αυτό κατασκευασμένο το 1920 από τον ίδιο ευεργέτη.Στο έργο αυτό βοήθησαν αφιλοκερδώς η με μικρό κέρδος παρα πολλοί και η πολιτεία είχε πάρα πολύ μικρή συμμετοχή και μάλιστα μετά την κατακραυγή για την λειτουργία του σχολείου σε κτήριο για σούπερ μαρκετ (σχετικό βίντεο από την ομάδα της εκπομπής ράδιο αρβύλα.Αυτά τα γράφω και για αυτούς που στην Αθήνα σπάνε και καίνε σχολεία - πλατείες - γήπεδα κλπ ειδήσεις που ακούω και τρελαίνομαι

http://www.in-karystos.gr/news/9-11/16-9-11_2.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.