Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρχιτεκτονικές προεξοχές - σαχνισιά (και δόμηση)


EPI

Recommended Posts

καλημέρα και καλό μήνα. θα έθελα να σας ρωτήσω αν τα σαχνίσια μετρανε στη δόμηση ή όχι του οικοπέδου και συγκεκριμένα στην Άνω Πόλη θεσ/νίκης. Αν όχι, στο διάγραμμα κάλυψης πως δηλώνεται ? οτι τόσα είναι τα μέτρα απο το συντελεστή δομησης και τόσα απο τα σαχνίσια.?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλό μήνα. θα έθελα να σας ρωτήσω αν τα σαχνίσια μετρανε στη δόμηση ή όχι του οικοπέδου και συγκεκριμένα στην Άνω Πόλη θεσ/νίκης. Αν όχι, στο διάγραμμα κάλυψης πως δηλώνεται ? οτι τόσα είναι τα μέτρα απο το συντελεστή δομησης και τόσα απο τα σαχνίσια.?

 

Το σαχνισΙ, τα σαχνισιΑ (ο τόνος λήγουσα συνάδελφε ! :P).

Link to comment
Share on other sites

Το σαχνισί (το όνομα υπόψιν χρησιμοποιείται για συγκεκριμένους οικισμούς & κτήρια) ΔΕΝ είναι αρχιτεκτονική προεξοχή. Το σαχνισί είναι κλειστός κατοικήσιμος χώρος ο οποίος βεβαίως και μετράει στη δόμηση. Η αρχιτεκτονική προεξοχή είναι εργαλείο προς μορφολογικήν επεξεργασίαν όψεων (εν αντιθέσει με την πάγια αντίληψη δεν είναι απλό σκέπαστρο αλλά πολύ περισσότερα...όσα μπορεί να γεννήσει ένα αρχιτεκτονικό πνεύμα). Κανονικά στον υπολογισμό δεν κάνεις σαφή διαχωρισμό, τόσα τετραγωνικά τα σαχνισιά τόσα τα υπόλοιπα...αλλά για Άνω Πόλη? Από όσα έχω ακούσει εκεί κόβουν και ράβουν με τα δικά τους μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Για ΑΝΩ Πολη συναδελφοι, τα σαχνισια δεν μετρανε στην δομηση, αλλα ειναι καποιο ποσοστο. Υπαρχει απο το ΔΙΠΕΧΩ ειδικο διαταγμα για την Ανω Πολη. Εχει πολλους περιορισμους, και να εισαι προετοιμασμενος για μεγαλες χρονοτριβες. Διαδικασια? Πρωτα ΔΙΠΕΧΩ και Β' ΕΠΑΕ μετα πολεοδομια. Αν εισαι απεναντι απο τα καστρα τοτε και αρχαιολογια. ΠΑντως, οι υπαλληλοι του ΔΙΠΕΧΩ ειναι αψογοι και βοηθανε αφανταστα!!!!

Οσον αφορα τωρα το διαγραμμα καλυψης, ναι χωριζεις τα σαχνισια και αναφερεις την επιφανια τους (μ^2 κατοψης) και τον ογκο τους. Οσον αφορα που πανε και τι κανουν, ειναι εστεγασμενος εξωστης κυριας χρησης στην συνεχεια της δομησης. Προσοχη σε γωνιακα σαχνισια γιατι το γωνιακο υποστηλωμα θα σου κλεισει και θα σου αχρηστεψει ολον τον χωρο πισω απο την κολωνα.

post-611-131887198981_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μα τί είναι τα σαχνισιά???????? lololol

 

Ό,τι ανέφερε παραπάνω ο συνάδελφος (κλειστοί, προεξέχοντες ωστόσο, κατοικίσιμοι χώροι). Κατασκευάζονται με τη μορφή προβόλων οι οποίοι καλύπτονται με το αντίστοιχο σανίδωμα του πατώματος (σαν σε συνέχεια αυτού). Η κατασκευή πραγματοποιείται μέσω βοητικών δοκαριών τα οποία συνδέονται με τους στρωτήρες και τον Φ.Ο. του πατώματος.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ..βρήκα τελικα το φεκ (313/79 και 904/99) και όντως δε μετρά στη δόμηση αλλά στον όγκο. υπάρχουν βέβαια περιορισμοι σε πλάτος, απόσταση απο το έδαφος, επιφανεια της όψης κτλ.

Link to comment
Share on other sites

γιατί εγώ νομίζω οτι τα χαγιάτια είναι οι πέργκολες?

 

Τα χαγιάτια είναι μεν σκεπασμένοι χώροι αλλά συνήθως (απ' όσα έχω δει εγώ) είναι οι εξωτερικοί σκεπασμένοι χώροι που ενώνουν τμήματα μεταξύ τους (σκέψου δηλαδή - φαντάσου μάλλον - δύο χώρους εκατέρωθεν και έναν κεντρικό "κλειστό" διάδρομο που τους ενώνει).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.