Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατασκευή Κουρανγκλέ / Cour anglaise


andreaspele

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος συνάδελφος την σχετική νομοθεσία για κατασκευή κουρ ανγκλέ στο υπόγειο . Ευχαριστώ. (Γιατι σε κάποια πολεοδομία δεν μου το περνάνε, ενώ σε άλλες το δέχοντε )

Link to comment
Share on other sites

Νομοθεσία δεν γνωριζω εάν υπάρχει - δεν ειχα ποτέ προβλημα με τα κούρ ανγκλέ- απλά κάποιος υπάλληλος μου είπε ότι το δάπεδο του κουρ ανγκλέ δεν μπορεί να βρίσκεται πιό κάτω απο 1,50μ από την οροφή του υπογείου (1,50μ τότε, 0,80 Σουφλιάς και πάλι 1,50μ σήμερα- όπου νά΄ναι έρχεται!)

Link to comment
Share on other sites

το κουρ ανγκλε τι ειναι?

 

parist43,

cour-anglaise (στα νεο-ελληνικα-μαστορικα θα το ακουσεις κουραγκλεδες οπως κουραμπιεδες!) ειναι ενας μικρος βυθισμενος χωρος, μια πολυ μικρη αυλη, που χρησιμοποιειται για να βγει παραθυρο στο υπογειο (σαν φωταγωγος).Χρησιμοποειται ευρεως στην Δυτικη Ευρωπη.

Σιγουρα οι αρχιτεκτονες θα δωσουν καλυτερο ορισμο απο εμενα.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το cour-anglaise σήμερα μόνο ως πλατύσκαλο σε εξωτερική σκάλα καθόδου στο υπόγειο από τον περιβάλλοντα χώρο μπορεί να αιτιολογηθεί.

Δηλαδή μια τοπική διαμόρφωση του εδάφους στο επίπεδο του δαπέδου του υπογείου με διαστάσεις περίπου 1.00 x πλάτος σκάλας.

Οτιδήποτε μεγαλύτερο θεωρώ πως θα ληφθεί ως αφετηρία μέτρησης ύψους.

 

Κανονικά με ΓΟΚ85 έπαψε να υπάρχει το cour-anglaise

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει νομίζω σαφής νομοθεσία... Το κουρανγλέ (τί ωραίο όταν το γράφεις!) χρησιμεύει και στο λεβητοστάσιο για αερισμό-φωτισμό... Για είσοδο σε υπόγειο, δεν το λες κουρανγκλέ αλλά πιθανώς να είναι κι έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το δέχονται μόνο για αερισμό μηχανολογικών χώρων. Τουλάχιστον εδώ στην Αθήνα. Είναι άλλη μια (απο τις πολλές) ασάφειες και γκρίζες ζώνες της νομοθεσίας.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, όσον αφορά τη κατασκευή cours Anglais για τον αερισμό των ΗΜ χώρων και εγώ δεν είχα πρόβλημα έως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.