Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Eπαγγελματικά δικαιώματα κολεγίων


Recommended Posts

Αυτοί που ξεχωρίζουν είναι αυτοί που σκάνε γιατί όταν έρχεται η ώρα της αμοιβής του παραγόμενου έργου η συνήθης απάντηση είναι: "Ε, καλά τώρα, από ΤΕΙ είσαι, τί συνάδελφοι και π@π@ριές". Όταν όμως γίνονταν η πρόσληψη μια χαρά συνάδελφοι είμαστε. Άστο φιλαράκι όσο νυχτωμένος είμαι εγώ άλλο τόσο είσαι και εσύ. Από 2 γραφεία έφυγα πριν ανοίξω το δικό μου γιατί η απάντηση ήταν η πιο πάνω. Μάλιστα ο ένας εκ των δύο στο τέλος παραδέχθηκε ότι ενώ του έβγαζα την δουλειά και με το παραπάνω απλώς δεν μπορούσε να με πληρώσει όσο έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

ρε τι θα γίνει με αυτό το θέμα μας ??

για τα κολλέγια λέμε

@akius πραγματικά μου επιβεβαιώνεις αυτό που είχα γράψει πριν : βγάζω το καπέλο στο ΤΕΕ για την δουλειά που κάνει, σας έχει ποτίσει δεν εξηγείτε διαφορετικά, τόση κουβέντα για τα κολέγια κι εσύ τρώγεσε με τους ΤΕ και πως θα σταματήσουν να εξελίσονται.

Ρε μάγκες οι υπόλοιποι γιατί δεν μιλάτε ? τι γνώμη έχετε για τις αποφάσεις του ΣτΕ.

Η Κερκόπορτα (αύριο είναι και η ημέρα της άλωσης της Πόλης 1453) άνοιξε.

Η ΕΜΔΥΔΑΣ (βήμα) ακόμη έχει αναρτημένο το :

Β.1. ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ (Σ.τ.Ε.)

Σύμφωνα με το Σύνταγμα της χώρας και σχετικές Αποφάσεις του Συμβουλίου της Επικρατείας (Σ.τ.Ε.): Άνισες σπουδές δεν μπορούν να παρέχουν ίσα Επαγγελματικά Δικαιώματα.

 

Σας ρωτάω : τί απόφαση έβγαλε το ΣτΕ ??? ότι 3ετές σπουδές έχουν τα ίδια με σας (5ετών σπουδών) επ. δικαιώματα.

Νομίζετε ότι θα σταματήσει εδώ αυτό...η συνέχεια θα είναι πολύ οδυνηρή.

Πιστεύετε ότι δεν θα χρησιμοποιηθεί από όλους αυτό πια...

Ακόμα το ΤΕΕ κυνηγάει ανεμόμυλους σαν τον Δον Κιχώτη και ο @akius βλέπει με παρωπίδες...

Φτιάξε μας, δώσε μας φόρα...

 

edit : κι επειδή μ' έφτιαξες θα σου το σκάσω το παραμύθι και πραγματικά δεν θα ξαναγράψω εδώ (θα το ρίξω στο διάβασμα, μήπως και μορφωθώ, σύμφωνα με τις συμβουλές των επιστημόνων).

Τα κολλέγια είναι ΠΕ με 3ετείς σπουδές και μάλιστα και Μηχανικού, τα ΤΕΙ με 4ετείς σπουδές εσύ τι πιστεύεις ?? ότι δεν θα γίνουν ?? (οι νόμοι υπάρχουν, το παζλ συμπληρώνετε).

Τρέξτε να κάνετε κανένα Master γιατί εμείς φροντίσαμε να το κάνουμε, δεν περιμέναμε από την πολιτεία να μας το χορηγήσει...

όποιος κατάλαβε...

Αβε Καίσαρ, ο μελοθάνατος σε χαιρετά...

Link to comment
Share on other sites

γιατι οτι θελεις πες με....

 

αλλα ειδικα το ΤΕΕ να παει στα τσακιδια...

 

καλυτερα να καταργηθει παρα αυτο το πραγμα....

 

 

αυτο που δεν εχεις κταλαβει ειναι ορισμενες φορες απαντω σε ευκολα συμπερασματα σας....

 

να σου πω την πραγματικοτητα....

 

με τον εναν η αλλο τροπο θα γινουμε 300.000....

 

εγω το συναδελφος το εννοω δεν το λεω για πλακα....απλα οταν με μπριζωνουν με δηθεν επιχειρημτα φορτωνω,,,,,,

 

 

το τεε αν ηθελε και εξασκουσε τον ρολο του θαχε κοψει και πολλους των αει....λεγε με συναδελφους των κομματικων παραταξεων που περναγανε τα μαθηματα απο το σπιτι και με λιστα.....

 

θχαμε δουλεια ολοι με συγκεκριμενους μισθους και ολα καλα...

 

και ξερεςι γιατι δεν με απασχολει?

 

πολυ φιλος......δεν περασε ουτε τει......πηγε νοτια ιταλια για μηχανικος.....χρωσταγε πολλα εκει....ηρθε με ερασμους σινδο (δεν τον δεχθηκε το αριστοτελειο)....περασε τα παντα επιδη και καλα τον κοβανε στην ιταλια...γυρισε ιταλια του ανγνωρισανε ολα τα μαθηματα ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ.......μετα εδωσε εξετασεις και μπηκε ΕΜΠ....του αναγνωρισανε ΟΛΑ τα μαθηματα.....με τα λιγοστ που θαπρεπε να περασει πηρε πτυχιο στα 31 του....

 

το πτυχιο λεει μηχανικςο ΕΜΠ.......

 

αν καποιος αλλαξει πολυτεχνικη ελλαδα σχεδον τπτ δεν του ανγνωριζεται....

 

 

και ερχεσαι και μου λες τωρα εσυ και ο καθενας για τει και κολλεγια....

 

δεν σκαω το συστημα μπαζει απο παντου και το τεε κοιμαται...

 

τωρα αν μπαζει καθε χρονο 100 η 1000 το ιδιο ειναι....

 

 

πεστε οτι θελετε αν νομιζετε οτι εγω δεν ξερω τι γινεται λαθος κανετε....

 

ξερω τοσο καλα οχι μοο εχω κολυμπησει στα σκ@τ@.....αλλα αν με κανετε μπανιο μπορει και να βρομισω κιολλας...

 

εντιτ

ψιτ το μαστερ να το βαλλει η μαμα σας κορνιζα.....εγω αλλα τσαμπα λεφτα δεν εχω......και δημοσιος δεν γινομαι ουτε με κανονιοβολισμο......εδω με παρακαλαγανε να παω πριν 5 χρονια...τωρα που κοπηκανε οι μισθοι θα παω? απαπαπαπα......οσων τονειρο ειναι να γινεται δημοσιοι να πατε.....

 

εντιτ 2.....οταν μενα μαστερ δεν θα κανετε τιποτα...γιατι εχω γνωστους που κυνηγανε θεσεις στο δημοσιο και ειναι αει με 1 μαστερ και κανουνε 2......να πεις στην μαμα σου να ετοιμαζει κορνιζα και για 2 και 3 !!!ο νεκρος δεδικαιωται

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις νοσοκόμες και τους γιατρούς όσο το ακούω τόσο πιο γελοίο μου φαίνεται. Μπορώ να ξεφτυλίσω αυτό το επιχείρημα με τόσους τρόπους που βαριέμαι και μόνο να τους μετρήσω...

Link to comment
Share on other sites

Νυκτερινές κουβέντες εκτός θέματος .....

 

Το πρόβλημα είναι απλό .

 

Σήμερα ένας 18χρονος έχει τις εξής επιλογές :

 

1. Επώνυμο πανεπιστήμιο του εξωτερικού .

 

2. Πολυτεχνείο της πόλης που μένει .

 

3. Κολλέγιο της πόλης που μένει και συνεργάζεται με επώνυμο πανεπιστήμιο του εξωτερικού .

 

4. Πολυτεχνείο άλλης πόλης

 

5. Πανεπιστήμιο της σειράς του εξωτερικού

 

6. Κολλέγιο της πόλης του που συνεργάζεται με πανεπιστήμιο της σειράς του εξωτερικού

 

7. ΤΕΙ της πόλης του και

 

8. ΤΕΙ άλλης πόλης

 

Τα κριτήρια είναι τα φράγκα των γονιών του και οι βαθμοί των πανελληνίων , με ποσοστά 80-20 υπέρ των φράγκων και βέβαια το τεράστιο θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων που είναι και το αντίκρυσμα των πτυχίων στην αγορά εργασίας .

 

Ετσι ο γιός της υπουργού Παιδείας , η οποία είναι διπλωματούχος μηχανικός , δεν πρόκειται να δώσει καν πανελλήνιες , αλλά θα πάρει το ΙΒ γιά να πάει σε επώνυμο πανεπιστήμιο του εξωτερικού .

 

Το ίδιο έκαναν και πολλοί της ντόπιας νομεκλατούρας και το ίδιο γινότανε και πρίν 30 χρόνια που εγώ ήμουν 18χρονος .

 

Οσοι δεν γράφανε καλά στις πολύ δυσκολότερες τότε εξετάσεις και δεν περνάγανε στο Πολυτεχνείο , αλλά οι γονείς τους είχανε την οικονομική δυνατότητα πηγαίνανε εξωτερικό .

 

Οι υπόλοιποι μέναν εδώ στις άλλες σχολές αν και τότε από τα 300.000 παιδιά κάθε γενιάς , μόλις 100.000 τελείωναν το λύκειο και μόλις 16.000 περνάγανε στα πανεπιστήμια , 10.000 στα ΚΑΤΕΕ και 3.000 στις παιδαγωγικές και γυμναστικές ακαδημίες .

 

Δηλαδή μόλις 1 στους 10 κάθε γενιάς και μόλις 1 στους 3,5 των αποφοίτων λυκείου πέρναγαν σε μιά σχολή στην Ελλάδα .

 

Σήμερα φτάσαμε στους 80.000 εισακτέους σε 95.000 αποφοίτους λυκείου και μετά ρωτάμε αν είμαστε πολλοί .

 

Αρα το θέμα είναι ότι με τον τρόπο που έγινε η νομοθεσία γιά τα κολλέγια , σε συνδυασμό με το θέμα της μη έκδοσης ΕΔ γιά τα ΤΕΙ , τα τελευταία δεν αποτελούν καλή επιλογή γιά τους 18χρονους και αν αυτό δεν αλλάξει τότε απλά θα πρέπει να κλείσουν .

 

Βέβαια η όλη διαδικασία έχει δημιουργήσει , μεγάλα νομικά θέματα , καθότι δύο πτυχιούχοι με ισότιμα βάσει του ΔΙΚΑΤΣΑ πτυχία , θα έχουν διάφορα ΕΔ και προβλέπω κάποιοι να κάνουν παρέα στον Μαντέλλη και τον Τσουκάτο , αφού θα ακολουθήσουν μηνύσεις και αγωγές .

Link to comment
Share on other sites

Λύνεται εύκολα το θέμα. Κορνιζάρετε τα διπλώματα σας , πίσω από το γραφείο. Οπότε ο πελάτης θα βλέπει αν πηγαίνει σε διπλωματούχο μηχανικό.

Αυτός που θα πηγαίνει σε απόφοιτους κολλεγίων δε θα θέλει πραγματικές μελέτες αλλά κάτι φτηνό. Τέτοιους πελάτες προσωπικά δεν τους θέλω.

H αγορά εργασίας θα τους απομακρύνει μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

H αγορά εργασίας θα τους απομακρύνει μόνη της.

Η αγορά εργασίας ήδη έχει παραλύσει. Η εμφάνιση νέων κατηγοριών μηχανικών μοιάζει με ανέκδοτο στα μάτια της ταλαίπωρης κοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Απο το ΠΔ εγω καταλαβαίνω οτι "αρμόδια αρχή κρατους μελους" ειναι το ΣΤΕ σ΄εμάς και σύμφωνα με τα άρθρα 13,14 αν το ευρωπαικό ΑΕΙ προσφέρει τα ίδια έτη εκπαίδευσης και ανάλογα μαθήματα με το ελληνικό ΑΕΙ είναι υποχρεωμένο το ΣΤΕ να το αναγνωρίσει και χωρις να απαιτειται πρακτικη ασκηση εκτος Ελλάδας και αναγνωριση επαγγελματικων δικαιωματων εκει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.