Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Eπαγγελματικά δικαιώματα κολεγίων


Recommended Posts

@mechanicalengineer

Πάει πια ο καιρός που θα μπορούσε κανείς να εξετάσει το πως και το γιατί παίρνουν "χαρτάκια" από τα κολέγια. Τώρα τα δίνουν και παίρνουν ΕΔ και τέλος.

 

@myri

Ποιος σου λέει ότι τα πτυχία κολεγίων δεν τα αναγνωρίζει η χώρα που δίνει το πτυχίο; Έχω φίλο που είναι γραμμένος σε επιμελητήριο της Αγγλίας κανονικότατα και χωρίς να του δημιουργήσουν κανένα πρόβλημα. Και φυσικά δεν έχει πατήσει το πόδι του στην Αγγλία...

Link to comment
Share on other sites

myri είναι λάθος αυτό που έγραψα οτι δεν χρειάζεται αναγνώριση εδ στη χώρα κτήσης του τίτλου.Μιλάω ομως για τη συγκέκριμένη περίπτωση που το ΣτΕ αναγνώρισε ηδη τίτλο απο Ευρωπαικο ΑΕΙ.Στο ΠΔ ειδα χθές στο άρθρο 13.1 οτι

"""στους αιτούντες που είναι κάτοχοι της

βεβαίωσης επάρκειας ή του τίτλου εκπαίδευσης που

απαιτείται από άλλο κράτος μέλος για την ανάληψη ή

την άσκηση του ίδιου επαγγέλματος στην επικράτειά

του."""

 

και έπειτα αρθρο 14.1.α

"""α) εφόσον η διάρκεια της εκπαίδευσης που επικα−

λείται δυνάμει του άρθρου 13, παράγραφοι 1 ή 2, είναι

μικρότερη κατά τουλάχιστον ένα έτος από εκείνη που

απαιτείται στην Ελλάδα·"""

 

Συμφωνα μ' αυτα δεν ειναι περίεργο να αναγνωριστηκε ηδη καποιο διπλ. απο Ευρωπαικο αει.Καλο θα ηταν βεβαια να δουμε για ποια σχολη μιλαμε και τι προσβαση εχουν σ'αυτη τα κολεγια

Link to comment
Share on other sites

@myri

Ποιος σου λέει ότι τα πτυχία κολεγίων δεν τα αναγνωρίζει η χώρα που δίνει το πτυχίο; Έχω φίλο που είναι γραμμένος σε επιμελητήριο της Αγγλίας κανονικότατα και χωρίς να του δημιουργήσουν κανένα πρόβλημα. Και φυσικά δεν έχει πατήσει το πόδι του στην Αγγλία...

 

 

@Stayros

 

Θελεις να μου πεις σε ποιο επιμελητηριο ακριβως ειναι γραμμενος ο φιλος σου? Α, και σε τι βαθμιδα (graduate memeber, associate member, chartered member)? Ειμαι πολυ περιεργος...

Link to comment
Share on other sites

@myri

Ποιος σου λέει ότι τα πτυχία κολεγίων δεν τα αναγνωρίζει η χώρα που δίνει το πτυχίο; Έχω φίλο που είναι γραμμένος σε επιμελητήριο της Αγγλίας κανονικότατα και χωρίς να του δημιουργήσουν κανένα πρόβλημα. Και φυσικά δεν έχει πατήσει το πόδι του στην Αγγλία...

σχολιάζω πως προαπαιτείται η εγγραφή στο επιμελητήριο ..... τώρα με ποιόν τρόπο γράφεται ο καθένας άλλο θέμα

 

Συμφωνα μ' αυτα δεν ειναι περίεργο να αναγνωριστηκε ηδη καποιο διπλ. απο Ευρωπαικο αει.Καλο θα ηταν βεβαια να δουμε για ποια σχολη μιλαμε και τι προσβαση εχουν σ'αυτη τα κολεγια

εμ γι' αυτό λέω να βρούμε πουθενά την απόφαση για να ξέρουμε τι ακριβώς συμβαίνει και να μη λέμε υποθετικές αερολογίες

Link to comment
Share on other sites

@topap είναι professional member στο bcs.

 

http://www.hca.gr/anag1.php

Εδώ θα βρείτε τα πάντα για την απόφαση και τις προϋποθέσεις για ΕΔ. Δεν αναφέρεται από ότι είδα να μεταφέρεις ΕΔ αλλά να αναγνωρίζεται στην χώρα προέλευσης το πτυχίο.

Link to comment
Share on other sites

@topap είναι professional member στο bcs.

 

http://www.hca.gr/anag1.php

Εδώ θα βρείτε τα πάντα για την απόφαση και τις προϋποθέσεις για ΕΔ. Δεν αναφέρεται από ότι είδα να μεταφέρεις ΕΔ αλλά να αναγνωρίζεται στην χώρα προέλευσης το πτυχίο.

 

 

Καταρχας, το bcs ειναι το Chartered Intitue for IT (εαν το google.co.uk μου το εβγαλε σωστα). Αρα λοιπον ο φιλος σου ειναι IT engineer. Το τι σημαινει οτι ειναι professional member δεν το ξερω. Εδωσε εξετασεις? Γιατι απο οτι ειδα στο site του bcs, γινονται καθε χρονο εξετασεις. Οποτε, χρειαζεται να πατήσει το πόδι του στην Αγγλία...

 

 

Εχει τα εξης grades:

Ordinary Grades

 

 

Professional Grades

 

 

Chartered Status

 

 

Σε ποιο απο ολα ειναι γραμενος, μετα εξετασεων?

 

 

Οσο για το τι παιζει για τους πολιτικους μηχανικους (civil or structural) οπως εχω πει σε προηγουμενο μου post, μιλαμε για 8 ωρες εξετασεις που πας με εγχειριδια, κωδικες (BS, EN), υπολογιστη τσεπης (οχι laptop!), προσωπικες σημειωσεις και φαγητο... και δεν περνανε ολοι με την πρωτη...

Link to comment
Share on other sites

Είπα professional member και δεν πάτησε το πόδι του στην Αγγλία. Για chartered που ρώτησε έπρεπε να πάει για συνέντευξη (*) και δεν ευκαιρούσε.

 

* Δεν μου είπε ακριβώς τι περιελάμβανε η συνέντευξη αλλά δεν νομίζω να ρώτησε και ο ίδιος, καθώς οι δουλειές του δεν του επιτρέπουν να φύγει από Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Είπα professional member και δεν πάτησε το πόδι του στην Αγγλία. Για chartered που ρώτησε έπρεπε να πάει για συνέντευξη (*) και δεν ευκαιρούσε.

 

* Δεν μου είπε ακριβώς τι περιελάμβανε η συνέντευξη αλλά δεν νομίζω να ρώτησε και ο ίδιος, καθώς οι δουλειές του δεν του επιτρέπουν να φύγει από Ελλάδα.

 

Ε, οκ και εγω ειμαι graduate member στο IStructE αλλα αυτο δεν λεει τιποτα. Εαν δεν εισαι Chartered στο UK, δεν λεει κατι. Ολοι οι μηχανικοι ειναι μελη ενος (η περισοτερων) επιμελητηριων τα οποια εχουν αλλη δομη και αλλη ισχυ απο το ΤΕΕ.

 

Και εγω μπορω να γραφτω σαν member σε ενα επιμελητηριο της Νεας Ζηλανδιας, τι σημαινει ομως αυτο? Τιποτα. Στη Αγγλια, πχ η υπογραφη ενος Chartered Engineer μπορει να μπει σε διαφορα εγγραφα ως ενα μελος της κοινωνιας που εχει μια θεση ευθυνης, οπως ενας δικηγορος, μηχανικος κλπ.

 

Και σε κατι σειρες στη TV τυπου "αλλαξε το" εχουν πεσει μηνυσεις απο διαφορα επιμελητηρια...

 

Ολα τα αλλα ειναι τουφες.:P

Link to comment
Share on other sites

η μονη λυση ειναι αυστηρες εξετασεις απο τεε....

 

 

σιγουρα οχι βαση εμπειριας γιατι τοτε παμε σε αλλες εποχες....

 

 

αυστηρες να ξεχωριζουμε αφου οποιος μπει οπου μπει καποια στιγμη θα βγει.....

 

 

τοτε ακνεις δεν θα μπορει αν του προσαψει τιποτα ....

 

και ας τρεχουνε στα κολλεγια να τους δινει το τεε αδεια υπογραφης για σταβλο.....

 

χμμ τωρα που το σκεφτομαι πολλοι σταβλοι γινανε σπιτια

Link to comment
Share on other sites

Διαβάσατε το ΠΔ που στην ουσία ειναι αυτούσια ενσωματωση χωρις τροποποιησεις της ευρωπαικης οδηγιας;

 

Δεν σας κάνει εντύπωση που ενώ για εμάς απαιτεί πιστοποιητικο απο το ΤΕΕ για τις περισσότερες χωρες της ευρώπης δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο;

Eσυ myri ξερεις αν όλες οι χώρες εχουν επιμελητηρια γιατι εγω απ'οτι καταλαβαίνω οι σχολες οι ιδιες ειναι

 

Γιατι μιλάει μονο για αρχιτέκτονες για μενα πως ξέρω τι ισχύει;

 

Για τα ήδη κεκτημένα δικαιώματα αναδρομικά με έτος αναφοράς διαβάσατε;

 

Γιατι απο τα Πολυτεχνικές σχολές της Ελλάδας εξαιρεί της Ξάνθης;

 

δειτε λιγο τις σελ 1637,1642

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.