Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά gps μιας συχνότητας


Recommended Posts

γεια σας.

σκεφτομαι αγορα gps μιας συχνοτητας.

το θελω για μετρησεις εκτος σχεδιου και δημιουργια στασεων. κανει για αυτη την δουλειά?

για χαραξει θα εχω τον γαιωδετικο μου σταθμο topcon 3105.

σκεφτομαι το promark3.

καθε γνωμη δεκτη. ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μιά χαρά κάνει. Εγώ έχω χρησιμοποιήσει το promark2 και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα σε εργασίες του είδους που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να περιμενεις να τελειωσει ολο το πανυγηρι με την επιδοτηση του ΕΣΠΑ γιατι ειμαι σιγουρος οτι μετα θα πεσουν κι αλλο οι τιμες.... εκτος κι αν το βιαζεσαι.

 

Παντως αφου θα κανεις τον κοπο να παρεις τιμες.... κανε μια αναφορα να ξερουμε τι γινετε...

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι και το promark3 rtk. το εχει δουλεψει κανεις? λενε κανει και χαραξη αυτη που το πουλανε. για μικρες δουλιες λεει κανει.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά σου είπανε τα παιδιά οτι το promark3/RTK κάνει και γιά χαράξεις, ειδικά αν οι περιοχές που θα εργαστείς έχουν καθαρό ουρανό και καλή ορατότητα/πληρότητα δορυφόρων οι χρόνοι φιξαρίσματος λύσης είναι σχεδόν συγκρίσιμοι με τα δίσυχνα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε τι θα επερνες? promark3 rtk ή ενα topcon διπλης με το συστημα uranus?

στο δευτερο υπαρχει να σε κρεμαση η πιθανοτητα να σε κρεμεση το σημα της κινητης τηλεφωνιας. ειναι μονο αυτο το αρνητικο?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι πάντα υπέρ της χρήσης ζεύγους δεκτών δίσυχνου ή μονόσυχνου rtk. Μου δίνουν την σιγουριά οτι όπως και να έχουν οι συνθήκες στη περιοχή εργασίας η δουλειά μου θα ολοκληρωθεί με τις δυνατότητες / περιορισμούς των δίσυχνων ή μονόσυχνων ζευγών rtk. Ένας μόνο δέκτης rover και μάλιστα εξαρτημένος από ιδιωτικό δίκτυο βάσεων και όχι το πανελλαδικό hepos, εκτός των άλλων, κατά την άποψη μου θέτει σημαντικό "χωρικό περιορισμό" .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.