Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά gps μιας συχνότητας


Recommended Posts

εγω παλι επειδη το εχω το promark3rtk δεν το συνιστω για χαραξεις-ειδικα στην περιπτωση που θες καλη ακριβεια (οδοποιια)και εχεις εντονο αναγλυφο.ειδικα δε αν εχει δενδρα ξεχνατο.για στατικη επιλυση ειναι καλο (φυσικα μεχρι 15-20km ) και για αποτύπωση

αν ειναι γυμνο το τοπιο.αν θες παραπανως πας στο promark500 η σε δισυχνο αλλης εταιριαςκοιτωντας ομως την ειδικοτητα σου τι χαραξεις ενοεις?οικοπεδου η κτιριου?δεν αξιζει.παρε ενα μονοσυχνο και τις χαραξεις με total stacion.

YΓ επειδη η τεχνολογια τρεχει και οι τιμες αλλαζουν ποτε μην παιρνετε κατι που δεν θα χρησιμοποιησετε αρκετα και σας ειναι απαραιτητο τα επομενα τρια χρονια.οι εποχες που αγοραζαμε με οριζοντα 20ετιας ,αφορουν αλλα ειδη και ανηκουν στο μακρινο παρελθον

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα συμφωνήσω με τον Πάρη 100%, αλλά στο τέλος ότι πληρώσεις παίρνεις. Ή όπως λένε και στην αεροπορική γλώσσα δεν μπορείς να φορτώσεις τα πάντα στο αεροπλάνο, πρέπει να επιλέξεις τα πιό απαραίτητα.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που ασχολουμε με την Τοπογραφια 100% αλλα και μελετες δημοσιου ,με καλυπτει πληρως το μονοσυχνο.αν και εχω το promark3rtk δεν το χρησιμοποιω ποτε σαν rtk

τωρα στο EΣΠΑ θα μπορουσα να εχω δηλωσει διπλοσυχνο ,αλλα δεν το εκανα γιατι απλουστατα εχω καταληξει οτι κανω πιο καλη δουλεια με συνδυασμο total stacion και μονοσυχνου gps.

φυσικα και το δυπλοσυχνο ειναι παρα παρα πολυ καλυτερο,απλα δεν πιστευω οτι αξιζει να δωσει κανεις τοσα λεφτα.με αυτα τα λεφτα μπορει να παρει ενα σωρο αλλα πραγματα.

τωρα αν κανεις τα διαθετει ,ας παρει διπλοσυχνο,σιγουρα ειναι καλυτερο,δεν συγκρινετε.

αλλα να μην εχει αυταπατες οτι θα γλυτωσει το total stasion.

Link to comment
Share on other sites

Oι χαραξεις που θελω να κανω ειναι σε κανα φωτοβολταικο και καμια οριοθετηση ακινητου .δεν θελω και πολυ μεγαλη ακριβεια. το μονοσυχνο rtk τι ακριβεια εχει? σε αποτυπωση πρεπει να ειναι τελειως καραλαφλο το εδαφος. αν εχει δενδρα?

με τον ενα δεκτη διπλης μπορεις να κανεις αποτυπωση ? με τι ακριβεια?

τι περιορισμους εχει το gprs? οταν λετε χωρικους περιορισμους?

Link to comment
Share on other sites

αν η περιοχη σου εχει δενδρα το καλυτερο ειναι συνδυασμος του απλου promark3 με γεωδ σταθμο.αποτυπωση μεσα σε δενδρα απλα δεν γινεται με μονοσυχνο gps και πολυ αμφιβαλω αν γινεται και με διπλοσυχνο.οταν λες gprs τι ακριβως εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

εννοω μεσυνδεση με σταθερο σταθμο για διορθωσεις. π.χ. το uranus.

σκεφτομαι διπλοσυχτο με ενα δεκτη και το uranus. αληθεια μπορω να κανω αποτύπωση με ενα δεκτη χωρις να ειμαι ομως εξαρτημενος σε egsa? θα μου βγαλει σωστη επιφανεια?

Link to comment
Share on other sites

το uranus τι ειναι?δεν το ξερω.

εγω δουλευω με Ηepos.υποψιαζομε οτι θες αυτο που θελουν αρκετοι πολιτικοι μηχανικοι.με ενα gps να κανεις τα παντα ,ευκολα γρηγορα χωρις σκοτουρες και χωρις γεωδ σταθμο.αν ειναι ετσι ,θα σε απογοητευσω.δεν γινεται.

ΥΓφιλε μανωλη ,παρε για αρχη ενα γεωδ σταθμο με 3-5 χιλι και το promark3 το απλο δυο δεκτες -η το topcon ενα δεκτη διπλοσυχνο το gprs-1 νομιζω,να δουλευεις με HEPOS.Θα σε καλυψουν αρκετα

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν θελω αυτο. εχω και total stasion topcon.

βασικα θελω να κανω καμια απωτυπωση και καμια χαραξη σε κανενα φοτοβολταικο που υπαρχει τωρα πολυ δουλεια. εκει δεν ψαχνουν ουτε σχεδον το εκατοστο . και να δημιουργώ στασεις για να στεινω σωστα το total station

το uranus ειναι κατι σαν το hepos που το εχει η treecompany που πουλαει τα topcon.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.