Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανισοσταθμία πλακών - διάφραγμα


 

Recommended Posts

Το ξέρω για το όριο ,αλλά δεδομένης αυτής της κατάστασης , σκέφτομαι να βάλω στο όριο τοιχεια για να μην έχω και πρόβλημα κοντού υποστηλώματος.Αν εμμείνουν στα σχέδια αυτά , ποια η γνώμη σας ? μια ομάδα δ ανα στάθμη και μ.μ.μ ή όπως ανάφερα στο αρχικό post?

Link to comment
Share on other sites

Η υψομετρική διαφορά δεν είναι αμελητέα μεν, 90εκ σου δίνουν ένα ύψος δοκού 1,15-1,20εκ (τύπου Ζ). Δεν είναι όμως και τόσο μεγάλη ώστε να θεωρήσεις διαφορετικές στάθμες ανά όροφο. Θα πάρεις καλά αποτελέσματα θεωρώντας μια ενιαία στάθμη.

 

Τώρα αν έχεις χρόνο στη διάθεσή σου να κάνεις κ τις δυο προσομοιώσεις και να συγκρίνεις τις διαφορές που θα προκύψουν, αυτό θα άξιζε τον κόπο. Να ενημερωθούμε και οι υπόλοιποι :)

Link to comment
Share on other sites

Η "κεντρική" σου δοκός θα έχει συνολικό ύψος (0.90 m + πάχος πλάκας), δηλαδή περίπου 1.10 m?

 

Συνάδελφε, μήπως θα πρέπει να κάνεις την προσομοίωση του μοντέλου σου με 6 συνολικά στάθμες (ορόφους), έχοντας κεντρική δοκό μορφής Ζ και διαφορετικά ύψη ορόφων (0.90 m) και (2.30 m), με ότι συνεπάγεται από αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι με βάση αυτή την υψομετρική διαφορά, θα ήταν καλύτερα να θεωρήσεις δύο ξεχωριστούς ορόφους.

Εάν όμως πας στη λύση του ενός, τότε σαν ύψος ορόφου θα πρέπει να πάρεις:

Η=(Η1+Η2)/2, όπου:

Η1-το ύψος ορόφου του κτηρίου Α

Η2-το ύψος ορόφου του κτηρίου Β

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με τον αρχιτέκτων , του έθεσα τους προβληματισμούς μου και καταλήξαμε στην λυση των 2 ανεξάρτητων κτιρίων-ευτυχώς.'Εχω κάνει και τις δυο προσομοιώσεις και συντομα θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Και γω...και για πρακτικους λογους αφου θα ειναι δυο ανεξαρτητες κατοικιες...Αν θελει για παραδειγμα καποιος μετα απο 20 χρονια να το γκρεμισει???

Link to comment
Share on other sites

εάν τελικά επιλέξεις τή λύση των 2 στατικά ανεξάρτητων κατοικιών, φυσικά δεν θα έχεις κοινή κεραμοσκεπή (εάν είχες). Σε αυτή την περίπτωση, θα πρέπει η συμβολαιογράφος να κάνει σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας και ΟΧΙ σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας. Πρόσεξέ το αυτό !!!

Link to comment
Share on other sites

Οι κεραμοσκεπες θα ηταν ετσι και αλλιώς ανεξάρτητες και ναι το ξέρω για την σύσταση , σε ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με τον αρχιτέκτων , του έθεσα τους προβληματισμούς μου και καταλήξαμε στην λυση των 2 ανεξάρτητων κτιρίων-ευτυχώς.'Εχω κάνει και τις δυο προσομοιώσεις και συντομα θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα

 

Περιμένω με ανυπομονησία, καθώς το 1μ είναι οριακό ύψος για αυτήν την κατάσταση. Να δούμε λίγο τι διαφορές βγάζει η απλούστευση της 1 στάθμης στο μ.ο. των πραγματικών με απόκλιση +/-0,50μ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.