Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τμηματική ηλεκτροδότηση έργου


Recommended Posts

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους.

Ονομάζομαι Φωτεινή, είμαι τεχνολόγος μηχανικός έργων υποδομής και έχω το εξής πρόβλημα που θα ήθελα τα φώτα σας.

Ο σύζυγός μου έχει εξ αδιαιρέτου με τον αδελφό του ένα αγροτεμάχιο (εκτός σχεδίου) 5.150μ2 και το έδωσε αντιπαροχή. Ο εργολάβος ολοκλήρωσε τους μέχρι τα επιχρίσματα και τις 4 μεζονέτες (2 δικές του και 2 δικές μας) και συνεχίζει μόνο τα δικά μας. Όταν θα έρθει η ώρα να μας παραδόσει τις κατοικίες θα μπορέσει να σπάσει στα δύο τη θεώρηση της αδείας για ρεύμα, νερό κλπ; Δηλαδή να "κλείσει" τα δικά μας και να μείνουν τα δικά του να τα ολοκληρώσει όταν και άμα μπορέσει;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινή, θα μπορέσει. Κατ΄αρχάς θα πέπει να θεωρήσει την ιοκοδομική άδεια, για τις κατοικίες που έχουν ολοκληρωθεί. Θα προσκομίσει στην εφορία τα τιμολόγια (βάσει του Τελικού Πίνακα του Ε.Κ.Κ.Ο.) για ολόκληρο το έργο, μέχρι και τα επιχρίσματα και για το τμήμα της αντιπαροχής, θα προσκομίσει τα τιμολόγια (αναλογικά), για τις υπόλοιπες εργασίες. Θα ηλεκτροδοτηθούν οι δικές σας κατοικίες και όταν ολοκληρώσει τα δικά του θα προσκομίσει τα υπόλοιπα τιμολόγια που αντιστοιχούν στα δικά του.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου.

Προβληματίζομαι όμως και για το δικό του τμήμα, που θα είναι ημιτελές και με την κατάσταση που επικρατεί μπορεί να μην ολοκληρωθεί σε λογικό χρονικό διάστημα.

Μπορούμε να "απαιτήσουμε" την ολοκλήρωσή του ως οικοπεδούχοι ή δεν μας πέφτει λόγος αφού θα μας έχει παραδόσει τα δικά μας;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να "απαιτήσεις" μόνο ότι αναγράφεται στο εργολαβικό προσύμφωνο και τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να "απαιτήσουμε" την ολοκλήρωσή του ως οικοπεδούχοι ή δεν μας πέφτει λόγος αφού θα μας έχει παραδόσει τα δικά μας;

 

Οπωσδήποτε θα πρέπει να ολοκληρωθούν οι κοινόχρηστοι χώροι και εγκαταστάσεις (περιφράξεις, είσοδοι, τυχόν εγκαταστάσεις κεντρικής θέρμανσης) και οτιδήποτε άλλο αναφέρεται στο εργολαβικό σας προσύμφωνο.

Ίσως θα μπορούσες να απαιτήσεις να αποπερατωθεί και η εξωτερική διαμόρφωση των κατοικιών που αναφέρονται ως εργολαβικό αντάλλαγμα. Δηλαδή να τοποθετηθούν τα εξωτερικά κουφώματα, κιγκλιδώματα και να γίνουν και οι υδροχρωματισμοί όψεων.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΓΟΚ αναφέρει ότι πρέπει οι εξωτερικές όψεις να ολοκληρωθούν μέσα σε διάστημα 6 ετών νομίζω...

 

Οπότε ίσως μπορείς να διεκδικήσεις και αυτό που αναφέρει ο Brasco πιο πάνω αλλά σε ένα βάθος χρόνου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

εχω ενα παρομοιο θεμα και θα ηθελα τη βοηθεια σας.

Σηκωνω ιδιωτική διοροφη οικοδομή με 4 διαμερισματα. Σαν κύριος εργου ειμαι ο ιδιος.

Ωστοσο τα διαμερισματα ανηκουν σε 4 διαφρετικα ατομα (οριζοντιες ιδιοκτησιες)

 

Το κτιριο εξωτερικα και κοινοχρηστα ειναι σχεδον ολοκληρωμενα και απο τα 4 διαμερισματα τα 2 θα τελιωσεουν και χρειαζονται ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ κλπ.

Τα αλλα 2 θα παραμεινουν στα σοβατισματα εσωτερικα.

 

Πως μπορουν να συνδεθουν μονο τα 2?

Θα κλεισει η αδεια τμηματικα? Μπορω να την κλεισω ολοκληρη?

Με το ΙΚΑ τι γινεται? Τα νεσημα που υπολειπονται γι ατις εργασιες στα 2 μισοτελειωμενα διαμερισματα που ειναι αγνωστο ποτε θα ολοκληρωθουν?

Οι αμοιβή επίβλεψης του πολ. μηχανικου θα πρεπει να πληρωθει για ολο το εργο?

Αν κλεισει η αδεια τμηματικα και καποια στιγμη τελιεωσουν ολα τα διαμερισματα θα πρπει να ξαναπληρωσω αμοιβη επιβλεψης?

Με την εφορια πρεπει να εχω κατι υποψη μου. Εχει σημασια αν οι αποδειξεις ειναι σε ενα ονομα ή σε 4?

Link to comment
Share on other sites

Με την εφορία, άμα πέσεις σε τυπολάτρη, θα σου πει ότι έπρεπε τα τιμολόγια να ισομοιράζονται σε 4 άτομα. Αυτό που έχω κάνει εγώ σε παρόμοια φάση ήταν το εξής:

Μία ΥΔ σε συμβολαιογράφο ότι οι υπόλοιποι κύριοι του έργου, δέχονται να κόβονται τα τιμολόγια που αφορούν το έργο σε έναν μόνο. Μετά η κατανομή γίνεται βάσει των μεριδίων του καθένα.

 

Μπορείς να πάρεις τελική θεώρηση για 2 από τα 4 διαμερίσματα.

 

Την αμοιβή επίβλεψης την πληρώνεις μία φορά ολόκληρη και τελειώνεις.

 

Στην εφορία είσαι υποχρεωμένος να πας τιμολόγια έως το σημείο που έχεις κάνει εργασίες... Αυτό είναι και λίγο ευέλικτο ως προς το ύψος των τιμολογίων που θα πας.

 

Με το ΙΚΑ. Είναι η πιο απαιτητική υπηρεσία και από εκεί μπορείς να την βρεις...

Η κανονική η διαδικασία είναι η εξής:

Πηγαίνεις στην πολεοδομία, έχεις τη μερική θεώρηση, ενημερώνεις το ΙΚΑ για το σταδιο εργασίων (π.χ. σκελετός τέλος, τοιχοποιίες τέλος, σοβάς τέλος, δάπεδα μισά, χρωματισμοί μισά, περιβάλλον μισά) και όταν κάνεις τα υπόλοιπα, κολλάς και τα ένσημα που απομένουν. Εννοείται ότι όταν τους πεις σκελετός τέλος, θα πρέπει να έχεις κολλήσει τα ελάχιστα απαιτούμενα στη φάση 1 κ.ο.κ..

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχην ευχαριστω για την απαντηση.

 

Επειδή ομως δεν εχω εμπειρία με τα οικοδομικά πρωταρης γαρ θα ηθελα να ρωτησω κατι επιπλεόν.

 

Οι υπηρεσίες δεν σχετίζονται καπως μεταξύ τους?? Δηλαδη μπορώ να παρω τελική θεωρηση απο πολεοδομία και στο ΊΚΑ να χω εκρεμμότητα ενσημα καποιων εργασιών?

ή αφού έχουν τελειώσει τα βασικά σε όλα τα διαμερίσματα μπορω να κλεισω την αδεια απο πολεοδομία ολοκληρη και με το ΙΚΑ οποτε τελειώνει το καθε σταδιο?.

 

Εννοειται ότι για καθε σταδιο που εχει ολοκληρωθεί τα ενσημα ειναι ηδη κολλημενα

 

Επίσης στην εφορία πρέπει να καλυψω το ΕΚΚΟ με αποδείξεις αγορας μόνο ή απαιτούνται υποχρεωτικά και αποδείξεις παροχής υπηρεσιών? ΚΑι αν ναι για ποιες ειδικότητες?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είσαι πρωτάρης όπως λες και επειδή οι καιροί είναι πονηροί και όλοι ψάχνουν λεφτά, πρέπει να είσαι λίγο προσεχτικός αλλά όχι και να το φοβηθείς το θέμα.

 

Οι υπηρεσίες μεταξύ τους, δεν έχουν καμία επικοινωνία. Δεν πρόκειται το ΙΚΑ να ειδοποιήσει την πολεοδομία για παραβάσεις σου. Απλά θα απαιτήσει τα επιπλέον ένσημα που πιθανόν θα προκύψουν από κλείσιμο π.χ. ενός Η/Χ.

 

Επίσης κάθε ΙΚΑ λειτουργεί με κάποιους δικούς του κανόνες ή μάλλον κάποιοι είναι λιγότερο τυπολάτρες από τους άλλους.

 

Η κανονική η διαδικασία είναι αυτή που σου έγραψα παραπάνω. Έχεις τελειώσει τους σοβάδες; Πρέπει να έχεις κολλήσει τουλάχιστον τα ελάχιστα της φάσης 3.

Έχεις τελειώσει το 70% των δαπέδων; Πρέπει να έχεις κολλήσει το 70% των ελάχιστων της φάσης 4.

 

Σε ένα έργο που τελειώνει με τη μία, οι όποιες ασυμφωνίες "πραγματικότητας με τις ΑΠΔ", εξομαλύνονται στο τέλος.

Τώρα που θα υπάρξει "σημείο στάσης", πρέπει να είσαι λίγο προσεχτικός. Άμα πιστεύεις ότι δεν είσαι σίγουρος για το τι ακριβώς θα κάνεις με το ΙΚΑ, καλύτερα να συμβουλευτείς κάποιον συνάδελφο ή λογιστή που να έχει εμπειρία από το τμήμα οικοδομοτεχνικών του υποκαταστήματος ΙΚΑ που ανήκει το έργο.

 

Όποιος συνάδελφος έχει εμπειρία από το ΙΚΑ στην Τάκη Οικονομίδη, καταλαβαίνει τη διαφορά από υποκατάστημα σε υποκατάστημα.

 

ΑΠΥ χρειάζεται σίγουρα από ηλεκτρολόγο και υδραυλικό. Δε θυμάμαι κάποια άλλη ειδικότητα.

 

Επίσης στο ΕΚΚΟ, αρκεί να πιάσεις το συνολικό (ή αυτό που αναλογεί) ποσό και όχι να καλύψεις το ποσό σε κάθε κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.