Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Mεταλλικό Κιόσκι


steven-1016

Recommended Posts

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά. Είμαι νέος στο φόρουμ

 

Εχω αγοράσει μια Μεζονέτα με αποκλειστική χρήση κήπου. Εκεί θέλω να βάλω ένα μεταλλικό κιόσκι 3χ3 με σκελετό όπως αυτόν που έχουν οι μεγάλες σκηνές και οροφή που έχει τέντα που κουμπώνει με σκρατς.

Πρόκειται για σχετικά ελαφριά κατασκευή, με ευκολία στο λύσιμο και δέσιμο, αλλά είναι σταθερό αν και δεν το έχω «καρφώσει»*στο έδαφος.

 

Επείδη έχω «περιέργο»*γείτονα, θέλω να μου πείτε αν χρειάζεται να βγάλω ειδική άδεια για μιά τέτοια κατασκευή.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγοράσει μια Μεζονέτα με αποκλειστική χρήση κήπου.

 

Ωραίο αυτο :P Τώρα για το κιόσκι χρειάζεσαι οικοδομική άδεια και προσμετραται στα τετραγωνικά που μάλλον δεν έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Κώδικας βασικής πολεοδομικής νομοθεσίας > Μέρος-ΙΙΙ > Κεφάλαιο-Α > Αρθρον-256 (Αρθ-17 Ν-1577/85) ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΣΤΟΥΣ ΑΚΑΛΥΠΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ

 

1. ....επιτρέπεται να κατασκευάζονται έργα, όπως πεζούλια, βεράντες ,κεκλιμένα επίπεδα (ράμπες), σκάλες κύριες ή βοηθητικές, τα οποία λόγω της διαμόρφωσης του εδάφους, είναι αναγκαία για την επικοινωνία με το κτίριο.

2. Στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου επιτρέπονται και οι εξής κατασκευές:

α) καπνοδόχοι και ασκεπείς πισίνες

β) εγκαταστάσεις για τη στήριξη των φυτών (περγκολες)

γ) στοιχεία προσωρινής παραμονής (πάγκοι, τραπέζια), άθλησης και παιχνιδότοπων.

δ) σκάλες ή κεκλιμένα επίπεδα (ράμπες) καθόδου από τους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου προς τους υπόγειους χώρους.

ε) δεξαμενές νερού ύψους μέχρι 1 μ από την οριστική στάθμη του εδάφους και με διαστάσεις σύμφωνα με το Αρθ-444.

 

7. Τα προκήπια διαμορφώνονται ανάλογα με τη χρήση του κτιρίου, περιλαμβάνουν όμως πάντοτε δένδρα και φυτά.

 

....και μην ξεχνάμε...!! ας βάλουν λιγο πρασινο τουλαχιστον αυτοί που ΕΧΟΥΝ την δυνατότητα

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αν κατάλαβα σωστά δεν μπορώ να διατηρήσω κιόσκι με μεταλικό σκελετό στον κήπο ακόμη και αν δεν είναι σταθερό.

 

Αν λοιπόν το διαλύσω και βάλω στην θέση του μια ομπρέλα με άνοιγμα σκεπής 3χ3 η ακόμα και 4χ4 θα έχω κάποιο πρόβλημα?

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου επιτρέπονται και οι εξής κατασκευές
Κώδικας βασικής πολεοδομικής νομοθεσίας > Μέρος-ΙΙΙ > Κεφάλαιο-Α > Αρθρον-242 (Αρθ-2 Ν-1577/85) ΟΡΙΣΜΟΙ

 

17. Κτίριο είναι η κατασκευή , που αποτελείται από τεχνικά έργα και εγκαταστάσεις και προορίζεται για: α)την παραμονή ανθρώπων ή ζώων, όπως η κατοικία και ο στάβλος.

β) την εκτέλεση εργασίας ή την άσκηση επαγγέλματος, όπως το κατάστημα καιτο εργοστάσιο.

γ) την αποθήκευση ή τοποθέτηση πραγμάτων, όπως οι αποθήκες, ο χώρος στάθμευσης αυτοκινήτων, το σιλό, η δεξαμενή υγρών και

δ) την τοποθέτηση ή λειτουργία μηχανημάτων, όπως το αντλιοστάσιο.

18. Κατασκευή είναι κάθε τεχνικό έργο.

 

οπότε βλέπεις οτι η νομοθεσία δεν μας διευκρινίζει αυτό που θες να μάθεις... απλά πρέπει να αποδειξεις οτι το κιοσκι που θες να βάλεις δεν ειναι τεχνικό εργο...

η ομπρέλα σιγουρα δεν ειναι...:rolleyes:

 

Εγώ παντως θα χαρακτήριζα το κιοσκι (εφόσον ΔΕΝ ειναι πακτωμένο στο εδαφος μονιμα, είναι ελαφρύ και είναι εφικτό να αποσυναρμολογηθει σε σύντομο χρονικό διάστημα) ως μη τεχνικό έργο.

Δεν μπορώ να φανταστώ ένα κιόσκι τύπου παραλίας να θεωρείται τεχνικό έργο....

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ. Θα πάω πάντως και στην Πολεοδομία Αμαρουσίου να βγάλω μια άδεια για το κιόσκι για παν ενδεχόμενο. Στην Ελλάδα ζούμε, ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει...

Δεν ξέρω αν χρειάζεται μελέτη-γνωμάτευση μηχανικού. Δυστυχώς ειμαι εντελώς άσχετος με όλα αυτά... Αν ξέρει κάποιος ας μου πει.

 

Το αστείο σε αυτήν την ιστορία, είναι ότι ο γείτονας που μου προκαλεί όλη την ιστορία με το κιόσκι, έχει επεκτείνει την βεράντα του κατά μισό μέτρο μέσα στον δικό μου κήπο και μετά μου μιλάει για «σχέσεις καλής γειτονείας». Φταίω εγώ τώρα, να τον βάλω να την γκρεμίσει ?

 

Και για να απαντήσω σε παλιότερο μήνυμα, βεβάιως και θα βάλω πράσινο... ειδικά από την πλευρά που συνορεύουν οι κήποι μας θα έχει φράχτη με δέντρα ωστε να μην βλέπω τα ξινισμένα μούτρα του.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω πάντως και στην Πολεοδομία Αμαρουσίου να βγάλω μια άδεια για το κιόσκι για παν ενδεχόμενο.

:P αυτό πρέπει να μπει εδώ...

με συγχωρείς κιολας... δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα...

...βεβαια παντα αξίζει η προσπάθεια.

Αν πας, θα ήθελα να μας ενημερώσεις μετά για το τι είπανε....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στην Πολεοδομία Αμαρουσίου μου είπανε ότι ο νόμος είναι ασαφής ως προς αυτό. Ουτε απαγορεύεται, ούτε επιτρέπεται...

 

Εφόσον πρόκειται για μη σταθερή κατασκευή, με ελαφρύ μεταλικό σκελετό που λύνεται εύκολα, και μεταφέρεται εύκολα (δεν ειναι στερεομένο στο έδαφος με βίδες ή μπετόν), έχει μόνο 4 μεταλικές κολόνες και 4 στην οροφη με τέντα από πάνω που αφαιρείται με σκρατς δεν χρειάζεται ειδική άδεια.

Αν κάποιος γείτονας φωναξει την Πολεοδομία δεν εχω παρά να το λύσω επι τόπου και δεν θα εχω πρόβλημα (ετσι ειπε).

Θα δουμε λοιπόν τι θα γίνει.

 

Θέλω σε αυτό το σημείο να πω το εξής.

 

Αν κάποιος πραγματικά δεν σας ενοχλεί, αφήστε τον στην ησυχία του. Μην μπαινετε σε αυτές τις διαδικασίες. Το ήθος δεν έχει συντελεστή...

Κάποιοι πήγαν για μαλί και βγήκαν κουρεμένοι...

Link to comment
Share on other sites

Σαν την δική σας περίπτωση έχω ήδη μια καταγγελία σε πελάτη μου ο οποίος κατασκεύασε΄στον κήπο του ένα μεταλλικό κιόσκι έτσι όπως το περιγράφετε. Ο σκοπός του είναι να δημιουργήσει λίγη σκιά στον κήπο του για να κάθεται το καλοκαίρι (το χειμώνα το μαζεύει). Μετά από καταγγελία γείτονα και αυτοψία της πολεοδομίας το θέμα απλά σταμάτησε μόνο του. Και ο λόγος είναι ότι δεν μπορούν να βγάλουν κάποια άκρη για το συγκεκριμένο θέμα. Τώρα βέβαια ο δικός μου πελάτης (και πολύ κακώς θεωρώ), για σπάσιμο στο γείτονα του κάνει και αυτός καταγγελία για παράνομες κατασκευές!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.