Μετάβαση στο περιεχόμενο

Mέγιστη αντοχή σκυροδέματος


 
astranalysis

Recommended Posts

Ποιά είναι η μεγαλύτερη αντοχή σκυρόδέματος που έχετε χρησιμοποιήσει και σε τι έργο?

 

-----------------------------------------------------------------------------------

Όσο αναφορά εμένα C 40/50 σε κατάστρωμα γέφυρας

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "edit".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

C 80/88 στο Ρίο.Ήμουν πιτσιρικάς κ έκανα πρακτική στο ΥΠΕΧΩΔΕ τότε κ μας πήραν μία φορά με την Επίβλεψη.

Link to comment
Share on other sites

Στην προηγούμενη ζωή που ήμουν εργαστηριακός στην κατασκευή του ΑΗΣ Μεγαλόπολης IV, μεταξύ άλλων συνθέσεων (τότε τις λέγαμε Β225, Β300, Β450) έφτιαχνα με μυστική σύνθεση που περιείχε μπόλικη ρητίνη σκυρόδεμα επισκευών στοιχείων και grouting που τερμάτιζε την πρέσσα δοκιμίων :!: στα 110 MPa. Ωραίες εποχές...

 

Αδρανή ποταμίσια, πλυμένα και γυαλισμένα :!: τσιμέντο τύπου Ι,ΙΙ ή SR (ανάλογα), πρόσμικτα προχωρημένα για την εποχή, 2 παρασκευαστήρια επιτόπου+1 στην πόλη (που σήμαινε 3 σειρές δοκιμίων). Μιλάμε βέβαια για κολοσιαίες διατομές (κολόνες 2.50Χ2.50 και οπλισμοί πάνω από 1000kg/m3 που μόνο γαρμπιλομπετό πέρναγε) και τεράστιες ποσότητες σκυροδέματος, θυμάμαι το ραντιέ του bunker house είχε 2.500μ3 σε σκυροδέτηση "μονοκοπανιά". Μιλάμε για πολλές χιλιάδες δοκιμίων σκυροδέματος (επιτόπου) , δεκάδες σιδηροπλισμού (τα σπάγαμε στο ΚΕΔΕ), εκατομμύρια κοκκομετρίες, proctor, compaction test αλλά και τόνους από μπριζολάκια, παιδάκια, ψαρονέφρια και μακαρονάδες για την τέρψη των χειριστών, των οδηγών βαρέλας και των πρεσσαδόρων που τους είχαμε "χρεωμένους" στο εργαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Στην προηγούμενη ζωή που ήμουν εργαστηριακός σε μεγάλο έργο, έφτιαχνα (με μυστική σύνθεση που περιείχε μπόλικη ρητίνη) σκυρόδεμα επισκευών στοιχείων και grouting που τερμάτιζε την πρέσσα δοκιμίων :!: στα 110 MPa. Ωραίες εποχές...

 

Εκπληκτικά νούμερα...Μπορείς να γίνεις πιο σαφής για το έργο?

Link to comment
Share on other sites

C40/45 για δίδυμη γέφυρα 4 πλακοδοκών, η κρέμαση των οποίων ήταν προεντεταμένες δοκοί που παράγονταν σε εργοταξιακή κλίνη προέντασης με ημερήσια παραγωγή 1 δοκού έτοιμης για τοποθέτηση στο έργο. Υπήρχαν 2 συνθέσεις, μια για την πλάκα και τις διαδοκίδες και μία για τις δοκούς.

Link to comment
Share on other sites

C40/45 για δίδυμη γέφυρα 4 πλακοδοκών, η κρέμαση των οποίων ήταν προεντεταμένες δοκοί που παράγονταν σε εργοταξιακή κλίνη προέντασης με ημερήσια παραγωγή 1 δοκού έτοιμης για τοποθέτηση στο έργο. Υπήρχαν 2 συνθέσεις, μια για την πλάκα και τις διαδοκίδες και μία για τις δοκούς.

 

Ασχετο αλλά θα με φάει η περιέργεια.Πόσα δοκάρια είχες και κατόρθωσες ένα την ημέρα εγώ είχα 66 ξεκίνησα και γω με το φιλόδοξο σχέδιο του ένα την ημέρα αλλά μου πήρε τελικά λίγο παραπάνω..:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.