Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συμπλήρωση Εντύπου E3


Recommended Posts

Συνάδελφοι, παλεύω να συμπληρώσω μόνος μου τις δηλώσεις για το οικονομικό έτος 2010 και θέλω τα φώτα σας σχετικά με το Ε3.

 

1)Για εμάς τους μηχανικούς, μας αφορά ο πίνακας ΣΤ'.Στον υποπίνακα στ' σαν Κωδικό αριθμό πινακων ΜΣΚΚ (Κωδ. 302), τι συμπληρώνουμε?

 

2)Στον υποπίνακα δ'- δαπάνες ,περνάμε τα διάφορα έξοδα και τις αποσβέσεις παγίων στα κελιά 536 κ 543 αντίστοιχα.Σωστός?

 

3)Στον πίνακα Ι' , το κελί 141 ζητάει το μεγαλύτερο εκ των

 

α)καθαρών κερδών(λογιστικά επι βιβλίων Β' κ Γ' κατ.)

β)Εξωλογιστικών καθαρών κερδών(Ακαθάριστα x ΣΚΚ)

 

Αν το α) είναι μεγαλύτερο (προφανώς), τότε αυτό δεν αναιρεί οτι φορολογούμαστε με Συντελεστές Καθαρού Κέρδους?

Link to comment
Share on other sites

1) Τίποτα δε συμπληρώνεις στο 302.

2) Ναι στο 536. Το 543 δε χρειάστηκε ποτέ να το συμπληρώσω και άρα δεν ξέρω να σου πω με βεβαιότητα.

3) Δε συμπληρώνεις τίποτα στον πίνακα Ι, εκτός αν θέλεις να κάνεις αυτοπεραίωση (που συνήθως δεν κάνουμε οι μηχανικοί γιατί για εμάς "αυτοπεραίωση", αποτελεί το +20% επί τους Σ.Κ.Κ. όταν έχουμε αναντιστοιχία εσόδων-δαπανών).

Link to comment
Share on other sites

1) επιβεβαιώνω 302 τίποτα

2) ναι

536=διάφορα έξοδα κ 543=αποσβέσεις παγίων+συγράμματα

3) όπως το λέει ο tpanag

εκτός αν είσαι στο αφορολόγητο οπότε η "αυτοπεραίωση" συμφέρει

---------

ο πίνακας της προσαύξησης 20% είναι ο Ζ

αν δεν ξέρεις πως να τον συμπληρώσεις ξαναρωτάς

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.Τον πίνακα Ζ δεν είμαι σίγουρος αν τον συμπληρώνω σωστά.Παραθέτω ένα παράδειγμα,συμπληρώνοντας τα αντίστοιχα κελιά που χρειάζονται.Αν έχω κάνει κάπου λάθος με διορθώνετε...

 

http://ifile.it/vpy0hko/e3_2008.xls

 

1)Ακαθ. έσοδα απο Παροχή Υπηρεσιών = 8000,00 ευρώ (ΣΚΚ 60%)

Ακαθ. έσοδα απο Τοπογραφικά = 1000,00 ευρώ (ΣΚΚ 17%)

2)Διάφορα έξοδα = 200 ευρώ (καθαρή αξία)

Αποσβέσεις παγίων = 500 ευρώ (καθαρή αξία)

 

άρα έχουμε

τεκμαρτά καθαρά κέρδη = (60%x8000,00=4800,00)

+ (17%x1000,00=170,00)

= 4970,00 ευρώ

 

Τεκμαρτές δαπάνες = (σύνολο εσόδων) - (τεκμαρτά καθαρά κέρδη) =

9000,00 - 4970,00 =

4030,00 ευρώ

 

Διαφορά δαπανών = (τεκμαρτές δαπάνες) - (πραγματικές δαπάνες) =

4030,00 - 700 =

3330,00 ευρώ

 

3)Στο κελί 342 γράφουμε Παροχή Υπηρεσιών-Τοπογραφικές Μελέτες?

 

4)Φορολογητέα καθαρά κέρδη = (60%x1,20x8000,00=5760,00)

+(17%x1,20x1000,00=204,00)

= 5964,00 ευρώ

 

5)Συμπληρώνω κάποιο άλλο κελί, π.χ. 283 υποπίνακας ζ:Ακαθ. έσοδα Ελευθ. Επαγγελματιών?

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρέπει να συμπληρώσεις και τον υποπίνακα ζ από όσο θυμάμαι. Δεν θα σου κάνει υποβολή αν δεν το κάνεις. Στο 275 ("Μελέτες Μηχανικών") βάζεις το νούμερο που προκύπτει στο 344 (υποπ. στ). Το 283 δεν το πειράζεις, προκύπτει και συμπληρώνεται αυτόματα σαν άθροισμα των από πάνω. Από εκεί και πέρα, εγώ τουλάχιστον βάζω τους Σ.Κ.Κ. κατευθείαν προσαυξημένους (δηλάδή όχι 60% αλλά 72% και όχι 17% αλλά 20,4%). Κάποτε μου είχαν πει ότι ούτως ή άλλως θα σου βάλει την προσαύξηση ο έφορος εφόσον έχεις αναντιστοιχία, αλλά είναι καλύτερα να το κάνεις κατευθείαν μόνος σου (δε θυμάμαι τον λόγο). Τέλος στο 342 όχι "Παροχή Υπηρεσιών-Τοπογραφικές Μελέτες" (δεν ανήκουμε στον κλάδο "παροχής υπηρεσιών" οι μηχανικοί αλλά είμαστε "ελ. επαγγελματίες"), αλλά "ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΣΕ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΓΡΑΦΕΙΟ-Τοπογραφικες μελέτες".

Τελικός κριτής είναι το ίδιο το taxis (ίσως παιδευτείς αρκετά μέχρι να σταματήσει να σου κάνει παρατηρήσεις και να δεχτεί οριστική υποβολή). Εμένα πέρυσι επειδή είχα έσοδα και από μελέτες (με ΣΚΚ) αλλά και δουλειές με λογιστικό προσδιορισμό, επιμερισμούς εξόδων κλπ. με ταλαιπώρησε αρκετά μέχρι να φύγει το Ε3 και το έστειλα οριακά πριν τη λήξη της προθεσμίας κάνοντας δοκιμές και μεταθέτωντας νούμερα στα διάφορα κουτάκια...

Link to comment
Share on other sites

όπως τα έχεις

 

επίσης συμπληρώνεις

ΣΤ ζ)

275 > 9.000

283 > 9.000

 

ΣΤ η)

550 > 9.000

558 > 700

562> 8.300

570> 8.300

 

και μεταφέρεις τα ποσά στα σύνολα

551 > 9.000

559 > 700

563> 8.300

571> 8.300

 

Από εκεί και πέρα, εγώ τουλάχιστον βάζω τους Σ.Κ.Κ. κατευθείαν προσαυξημένους (δηλάδή όχι 60% αλλά 72% και όχι 17% αλλά 20,4%).

εγώ τα βάζω ως έχουν τα αρχικά για να μην μπερδεύονται

 

αλλά επισυνάπτω και πίνακα αναλυτικό με τις προσαυξήσεις

τη διαφορά δαπανών κλπ

---------

ωραίο αυτό το xls

Link to comment
Share on other sites

 

και μεταφέρεις τα ποσά στα σύνολα

551 > 9.000

559 > 700

563> 8.300

571> 8.300

 

Αυτά έχω την εντύπωση ότι δεν πρέπει να τα συμπληρώνεις. Γιατί κάνεις ξανά λογιστικό προσδιορισμό κερδών αφού πας με ΣΚΚ προηγουμένως; Συπληρώνω και εγώ δηλαδή σε αυτά, αλλά μόνο το τμήμα του εισοδήματός μου το οποίο αναγκαστικά δεν υπάρχει δυνατότητα ΣΚΚ. Αν τα βάλω όλα ξανά και στον ΣΤ(η) μου κάνει τελικά την εκκαθάριση ...λογιστικά.

Link to comment
Share on other sites

χμ

εμένα μου το είχαν επιβάλλει στη χειρόγραφη δήλωση να τα συμπληρώνω

 

δεν έχω κάνει ποτέ την δήλωση ηλεκτρονικά οπότε δεν ξέρω τις παραξενιές ης

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Λέω κι εγώ να δηλώσω κατευθείαν στα 359-360 επαυξημένους τους ΣΚΚ.Αυτό βέβαια βγάζει άλλο ποσό στο 324 για τη διαφορά δαπανών απ' ότι θα ηταν βάζοντας τους 60% και 17%.Θα συμβουλευτώ αύριο και λογιστή και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμβουλευτώ αύριο και λογιστή και θα ενημερώσω.

 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις. Αρκεί να είναι από τους (λίγους) έμπειρους. Γιατί μου φαίνεται ότι τελικά λίγο-πολύ όλοι μας που το παλεύουμε μόνοι, ό,τι μας κατέβει κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.