Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση Εντύπου E3


Recommended Posts

Έχω παρόμοιο θέμα (τι περίεργο ε?),και μάλιστα μεγαλύτερες δαπάνες από έσοδα οπότε υπάρχει ζημία για τη χρήση.

 

Συμπληρώνοντας τον πίνακα Ι προκύπτουν κέρδη αυτοελέγχου τα οποία μπαίνουν αναγκαστικά στο πεδίο 141 (το μεγαλύτερο των λογιστικών κερδών που δεν υπάρχουν και των κερδών αυτοελέγχου), ποσό το οποίο πρέπει να μεταφερθεί και στο Ε1.

 

Προσπάθησα να συμπληρώσω το 511 του πίνακα Δ του Ε1 για ζημία στο έτος, αλλά μου βγάζει μήνυμα ότι πρέπει το πεδίο 141 του Ε3 να συμφωνεί με το πεδίο 501 του Ε1. Δηλαδή πρέπει υποχρεωτικά να κάνω περαίωση? Κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά 

 

Μήπως δεν πρέπει να συμπληρώσω καθόλου τον πίνακα Στ)στ του Ε3 - πεδίο 344 για ακαθάριστα έσοδα με εξωλογιστικό προσδιορισμό? Εγώ εκεί κοιτώντας το περυσινό Ε3 που υπέβαλε λογιστής, έχω βάλει τα ακαθάριστα έσοδα βάσει βιβλίων. Επίσης στο πεδίο 359 (συντελεστής καθαρού κέρδους) έχω βάλει 26% όπως πέρυσι, σωστό είναι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στο 344 βάζω ακαθάριστα έσοδα βάσει βιβλίων. Πίνακα Ι συμπλήρωσα μόνο πεδίο 140 (καθαρά κέρδη βάσει βιβλίων), δηλ. τη ζημία και το παίρνει κανονικά στο Ε3. 

Επίσης συμπληρώνω και στο Ε1 τη ζημία στο 511, όπως και τα ακαθάριστα κέρδη βάσει βιβλίων στο 517 και τα δέχεται κανονικά.

 

Δεν ξέρω τι θα μου βγάλει η εκκαθάριση λόγω ζημίας, αλλά έχω συμπληρώσει όλα τα πεδία βάσει παραστατικών και εγγραφών στο βιβλίο εσ-εξ. Το σκέφτηκα για την περαίωση, αλλά δεν...

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν ξέρω τι θα μου βγάλει η εκκαθάριση λόγω ζημίας,  

Θα σου βγάλει φόρο με βάση το τεκμαρτώς προσδιοριζόμενο εισόδημα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. τον ίδιο φόρο με το αν κάνω περαίωση.

Η μόνο διαφορά αν έχω καταλάβει σωστά, θα είναι το επιπλέον ΦΠΑ της διαφοράς (κερδών αυτοελέγχου-κερδών λογιστικών)

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. τον ίδιο φόρο με το αν κάνω περαίωση.

Η μόνο διαφορά αν έχω καταλάβει σωστά, θα είναι το επιπλέον ΦΠΑ της διαφοράς (κερδών αυτοελέγχου-κερδών λογιστικών)

 

 

Εξαρτάται απο το καθαρό εισόδημα το οποίο θα προκύψει λογω των ακαθαρίστων εσόδων της περαιώσεως . Αν αυτό είναι ίδιο με το τεκμαρτώς προσδιοριζομενο εισόδημα (τεκμαρτώς λογω δαπανων κλπ ) τοτε ναι θα ειναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σε ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις σου. 

Ποια η διαφορά του τεκμαρτού από το καθαρά κέρδη αυτοελέγχου που προκύπτουν από τον πίνακα Ι του Ε3 (πεδίο 143)?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σε ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις σου. 

Ποια η διαφορά του τεκμαρτού από το καθαρά κέρδη αυτοελέγχου που προκύπτουν από τον πίνακα Ι του Ε3 (πεδίο 143)?

 

 

Τα καθαρά κερδη του αυτοελέγχου προκύπτουν , μεσω μιας διαδικασίας , απο τα δεδομένα του βιβλίου ΕΣ-ΕΞ (απλογραφικού) και είναι συνάρτηση των δαπάνων που δηλώνεις στα βιβλία , των πωλησεων που δηλώνεις στα βιβλία και των ΜΣΚΚ που προβλέπει ο νομος 2238/1994. 

Τα καθαρά κέρδη που θα προκύψουν θα αναγραφουν στη δηλωση Ε1 προκειμένου να φορολογηθούν,

Στη δηλωση Ε1 τώρα αναγράφουμε επιπλέον και άλλα στοιχεία πχ κατοικία κυρια και δευτεύουσα, ΙΧ , δαπάνες για καταβολή δανείων και τοκων , δίδατρα σε ιδιωτικά σχολεία , καταβολές για αγορά ΙΧ  ........... Με βάση αυτά τα δεδομένα προσδιορίζεται ενα ύψος καθαρού εισοδήματος το οποίο ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ (τεκμέρεται οτι το εχεις ) προκειμένου να εχεις πραγαμτοποιήσει αυτές τις δαπάνες και να χρησιμοποιείς αυτά τα ΙΧ και να κατοικείς σε αυτές τις κατοικίες . Αν αυτό το εισόδημα που τεκμέρεται οτι εχεις ΕΙΝΑΙ ΄ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΗΛΩΣΕΣ τοτε θα σε φορολογήσει η ΔΟΥ για αυτό το μεγαλύτερο εισόδημα , ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΕΚΜΑΡΤΟΥ ΚΑΙ ΔΗΛΟΥΜΕΝΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ και να την καλύψεις με τους τρόπους που επθτρέπει ο φορολογικός νόμος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι παραθέτω συνοπτικά κάποιες απορίες - επεξηγήσεις:

Εκτός των κλασσικών  εσόδων-δαπανών (βεβαιώσεις, ενεργ. επιθεωρήσεις, καύσιμα, κινητό κτλ), για έσοδα από κατασκευές τεχνικών έργων όπου έχουμε κόψει ΤΠΥ σε ποιους κωδικούς τα βάζουμε?

 

Πχ:

1) για κατασκευή έργου και  ΤΠΥ σε Δήμο-Δημόσιο πάει στον ΚΩΔΙΚΟ 277  (προστιθέμενο με τιμολόγια από τυχόν μελέτες προς το δημόσιο) ?

2)  για κατασκευή έργου και ΤΠΥ σε επαγγελματία ή νομικό πρόσωπο πάει στον κωδικό 280 (προστιθέμενο με τυχόν τιμολόγια μελετών προς επιτηδευματίες) ?

3)  για κατασκευή έργου και ΤΠΥ σε ιδιώτη πάει στον κωδικό 274 (προστιθέμενο με τυχόν ΑΠΥ προς ιδιώτες) ?

 

.... ή μήπως πάνε στους κωδικούς για εμπορία -μεταποίηση (269-272-273)?

 

4) Υλικά που αγοράσαμε για τα εν λόγω έργα Κωδικοί 231-235 (232-236) ?

5) Μισθοδοσίες που καταβάλαμε σε εργάτες στον Κωδικός 524 ή 522 ?

6) Εργοδοτικές εισφορές στο ΙΚΑ για τους εργάτες προστιθέμενο με το ΤΣΜΕΔΕ το δικό μας στον κωδικό 518 ή 516  ?

7)Πληρωμές σε άλλους επιτηδευματίες πχ χωματουργικά, που μας έχουν κόψει τιμολόγια παροχής υπηρεσιών στον κωδικό 527 ή 525 ?

Edited by johnnie_blue
Link to comment
Share on other sites

1,Εχω εσοδα μικροτερα απο τα εξοδα.Αναγραφω καπου εξωλογιστικο προσδιορισμο οπως παλια?

2.η αγορα ενος laptop που αναγραφεται?και που η αποσβεση της?(νομιζω οτι αποσβεννυται ολοκληρη η αξια εντος της χρησης)....

3.Συμφερει η αυτοπεραιωση -χρειαζεται λογιστης γιαυτο?

Link to comment
Share on other sites

1,Εχω εσοδα μικροτερα απο τα εξοδα.Αναγραφω καπου εξωλογιστικο προσδιορισμο οπως παλια?

2.η αγορα ενος laptop που αναγραφεται?και που η αποσβεση της?(νομιζω οτι αποσβεννυται ολοκληρη η αξια εντος της χρησης)....

3.Συμφερει η αυτοπεραιωση -χρειαζεται λογιστης γιαυτο?

 

1. Προκύπτει ζημία και αυτή θα μεταφερθεί στο ε1 ( Υποθέτω ότι δεν θα φορολογηθείς με την κλίμακα των μισθωτών )

2. Η απόσβεση θα προστεθεί στις γενικές δαπάνες , στο Ε3 ΣΤΟΝ ΚΩΔ 543 στον υποπίνακα δ του πίνακα ΣΤ .

3. Δεννξέρω αν συμφέρει ή όχι (αυτό είναι θέμα εκτιμήσεως των δεδομένων που εχεις ) , αλλά αυτό που γνωρίζω είναι ότι στην περίπτωσή σου θα απαιτηθεί η καταβολή ΦΠΑ δεδομένης της υστερήσεως των ακαθαρίστων εσόδων σε σχέση με τις δαπάνες .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.