Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συμπλήρωση Εντύπου E3


Recommended Posts

Ρε λεβέντες έχετε παλαβώσει εντελώς;;; Τι "αυτοπεραιώσεις" βλέπουν τα ματάκια μου εδώ πέρα όταν μάλιστα έχετε ζημία; Για τέτοια είμαστε στα χάλια μας οι χρεοκοπημένοι; Να έρθουν να κάνουν όσους ελέγχους θέλουν αν κοτάνε!

SOTHRIS επανερχόμενος στο ερώτημα που είχα θέσει προ κάποιων μηνών, κατά πως φαίνεται όσοι είχαμε μηδέν έσοδα (κανένα πελάτη παρά το ότι η αριθμητική λέει 0<3) πέρυσι και φορολογούμαστε βάση τεκμηρίων την πατήσαμε. 26% από το "1ο Ευρώ" επί τεκμηρίων χωρίς καν αφορολόγητο ε; Τόμπολα! Και όλα αυτά γαιτί δεν πήγα να κάνω ένα "μαϊμού" συμφωνητικό με κανένα συνάδελφο για 100€ όταν έβλεπα το χρόνο να κλείνει χωρίς σεφτέ...

 

Aν εχετε κανένα χωράφι στο χωριό (είτε εσείς , είτε ο πατέρας σας , είτε η μάνα σας .....) καλό θα έιναι να δηλώσετε τεκμαρτό αγροτικό εισόδημα στο Ε1 (εστω και ελάχιστο ). Στην περίπτωση που περιγράφεις θα δεις να αντιστρέφονται τα πραγματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aν εχετε κανένα χωράφι στο χωριό (είτε εσείς , είτε ο πατέρας σας , είτε η μάνα σας .....) καλό θα έιναι να δηλώσετε τεκμαρτό αγροτικό εισόδημα στο Ε1 (εστω και ελάχιστο ). Στην περίπτωση που περιγράφεις θα δεις να αντιστρέφονται τα πραγματα.

Δηλώνω ήδη τεκμαρτό αγροτικό εισόδημα (κάπου 60€), όπως επίσης και ένα μικρό ποσό (1200€) από ενοίκιο. Τι αλλάζει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω ήδη τεκμαρτό αγροτικό εισόδημα (κάπου 60€), όπως επίσης και ένα μικρό ποσό (1200€) από ενοίκιο. Τι αλλάζει αυτό;

 

Aλλάζει τη φορολογική κλίμακα στην περίπτωση που δεν εχεις εισοδήματα από το επάγγελμα ή δηλώνεις ζημία . Από 26 % θα γίνει 13 % , στην περίπτωση των αγροτικών , ή 10 % , στην περίπτωση ενοικίων έως 10.000 ευρώ , ή κάτι ανάμεσα στο 13 % και στο 10 % οταν δηλώνουμε και αγροτικά και ενοίκια .

Link to comment
Share on other sites

Aν εχετε κανένα χωράφι στο χωριό (είτε εσείς , είτε ο πατέρας σας , είτε η μάνα σας .....) καλό θα έιναι να δηλώσετε τεκμαρτό αγροτικό εισόδημα στο Ε1 (εστω και ελάχιστο ). Στην περίπτωση που περιγράφεις θα δεις να αντιστρέφονται τα πραγματα.

 

Δηλώνω ήδη τεκμαρτό αγροτικό εισόδημα (κάπου 60€), όπως επίσης και ένα μικρό ποσό (1200€) από ενοίκιο. Τι αλλάζει αυτό;

 

Δεν ξέρω πως να το διατυπωσω... θα πρέπει να έχω κάποια απόδειξη ως τεκμίριο οτι έχω τεκμαρτό εισόδημα απο πχ αμπέλι 500 -1000 Ε ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως να το διατυπωσω... θα πρέπει να έχω κάποια απόδειξη ως τεκμίριο οτι έχω τεκμαρτό εισόδημα απο πχ αμπέλι 500 -1000 Ε ?

   

Oxι, αρκεί να έχεις τη γή (το χωράφι ) είτε στην ιδιοκτησία σου , είτε με παραχώρηση χρήσεως , είτε μισθωμένο. Υπάρχουν οι πίνακες με το τεκμαρτό γεωργικό εισόδημα , ανά είδος καλλιέργειας και ανά περιοχή . Από τον πίνακα αυτό αντλούμε το τεκματό γεωργικό εισόδημα και το αναγράφουμε στο Ε1.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aλλάζει τη φορολογική κλίμακα στην περίπτωση που δεν εχεις εισοδήματα από το επάγγελμα ή δηλώνεις ζημία . Από 26 % θα γίνει 13 % , στην περίπτωση των αγροτικών , ή 10 % , στην περίπτωση ενοικίων έως 10.000 ευρώ , ή κάτι ανάμεσα στο 13 % και στο 10 % οταν δηλώνουμε και αγροτικά και ενοίκια .

Το δοκίμασα με ένα πρόγραμμα της epsilon net αυτό που λες και όταν έβαλα μόνο γεωργικό εισόδημα όντως ο φόρος έπεσε στο τέλος επιτηδεύματος (+κάτι ψιλά). Μόλις όμως προσθέτω και το ενοίκιο εκτοξεύεται ξανά σε >1500€ (μου βάζει προκαταβολή φόρου για το επόμενο έτος και μάλλον χάνω το αφορολόγητο που από όσο κατάλαβα έχω μόνο με το γεωργικό εισόδημα).

Θα το δοκιμάσω ξανά μόλις έχω τα εντελώς ακριβή νούμερα από το Ε3 μου και με άλλο πρόγραμμα εκκαθάρισης.

Link to comment
Share on other sites

Μια επιβεβαιωση  Σωτήρη να παν να κανω αυτο το ρημάδι το Ε3


Το 566 (κέρδος βασει λογιστικού προσδιορισμού) εαν κανουμε 546-524-527-530-533-536-539-543 ) μενουν οι ασφαλιστικες εισφορες του ΤΣΜΕΔΕ. Νομιζω οτι πρεπει να ειναι ολες οι δαπανες εκτος των ασφαλιστικων εισφορων. αλλιως δεν βγαινει σωστος ο 570


 


Σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια πλέον διοργανώνει ημερίδες για τα φορολογικά το ΤΕΕ, δεν κατάφεραν να βγάλουν μια "ρετσέτα" για το Ε3! Ό,τι αοριστία δημοσιεύεται στα ΜΜΕ αναμασάνε και "αναλύουν" μόνο που δεν έχουν καμία απολύτως πρακτική αξία για τους περισσότερους. Χρειαζόμαστε κάθε χρόνο 10 μέρες για να το συμπληρώσουμε, τη στιγμή που το Ε1 είναι 10 λεπτά... Κουκιά μετρημένα είναι τα φορολογικά του μελετητή μηχανικού τουλάχιστον. Λίγο-πολύ τις ίδιες δαπάνες περνάμε όλοι. Ας έβγαζαν ένα υπόδειγμα συμπληρωμένο και οδηγίες του τύπου "αυτόν κι αυτόν κι αυτόν τον κωδικό συμπληρώνετε, αυτό το ποσό πάει σε εκείνο, το άλλο πάει στο άλλο, το τάδε πρέπει να συμφωνεί με το δείνα της εκκαθαριστικής, αυτό κι αυτό μεταφέρετε στο Ε1" και τέλος!

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια SOTHRIS! Εξαιρετική ιδέα αυτή με το αγροτικό. Έχεις σώσει όλο το forum τόσα χρόνια τώρα και σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Oxι, αρκεί να έχεις τη γή (το χωράφι ) είτε στην ιδιοκτησία σου , είτε με παραχώρηση χρήσεως , είτε μισθωμένο. Υπάρχουν οι πίνακες με το τεκμαρτό γεωργικό εισόδημα , ανά είδος καλλιέργειας και ανά περιοχή . Από τον πίνακα αυτό αντλούμε το τεκματό γεωργικό εισόδημα και το αναγράφουμε στο Ε1.

 

Σωτήρη ευχαριστώ πολύ...όντως είμαι κάτοχος γεωργικής γής με αμπέλια (αλλά δεν ασχολούμαι!!!)

 

Και αυτό το ποσό πχ 1000, το γράφουμε στο πιν. 4 Β4. κωδ. 915 του Ε1 ?

 

Όμως στο Β4, αναφέρει περί ατομικής επιχείρησης (εννοεί γεωργική που δεν έχω) με αντικειμενικό σύστημα.

 

Ισχύει οτι το ποσό γράφεται στο κωδ. 915 ?

 

edit

Συνάδελφε Αlex99... μου έκλεψες την ιδέα για τα ευχαριστήρια στο Σωτήρη :smile:

Όντως έχει σώσει όλο το κόσμο του φόρουμ!!!!

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.