Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συμπλήρωση Εντύπου E3


Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει οτι, σύμφωνα με το άρθρο 29 του Ν. 4308/14 (φωτο), 

δεν απαιτείται η σύνταξη του Υποδείγματος Β.6: Κατάσταση Αποτελεσμάτων για πολύ μικρές οντότητες

ή υπάρχει κάποια άλλη διάταξη που το επιβάλλει ?

 

Ευχαριστώ

 

edit

Άκυρη η ερώτηση γιατί αφορά δραστηριότητα που δεν ασκείται κατά σύστημα, δηλ. συνεχώς

post-29845-0-65600600-1498740070.jpg

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[1] κωδ.597 591 επιλογή "ΟΧΙ" & κωδ.591 597 επιλογή "ΟΧΙ"

[2] κωδ.597 591 επιλογή "ΝΑΙ" & κωδ.591 597 επιλογή "ΟΧΙ"
 
Αν κάποιος απο τους κωδ.597 & 591 μείνει κενός (δηλ. δεν επιλεχθεί είτε "ΝΑΙ" είτε "ΟΧΙ") δεν "προχωράει" η δήλωση.

 

Συνάφελφε #georgegaleos μορείς να μου δώσεις τα φώτα σου ?

 

το 591 δεν έχει επιλογή ΟΧΙ .. έχει τελείες (,,,) και ΝΑΙ

δεν είμαι μπλοκάκιας το αφήνω με τις τελείτσες έτσι ?

 

Όσο για το 597 επέλεξα ΟΧΙ .. δεν ασκώ εμπορική δραστηριότητα

 

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση σου !!

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχει "τελείες" και δεν έχει επιλογή "ΟΧΙ", επέλεξε την "τελείες" αν αυτή η επιλογή είναι αυτή που αρμόζει στα δικά σου δεδομένα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και μια πολύ χρήσιμη ΠΟΛ για τα μπλοκάκια που έχουν πελάτες ιδιώτες.

 

Και η αποκατάσταση [αυτού που είχα αναφέρει εδώ στο υστερόγραφό μου αλλά και κάπου αλλού στο forum σε ανάλογη ερώτηση συναδέλφου], τουλάχιστον επίσημα (δεν ξέρω αν το έχουν αποκαταστήσει στο Ε3) ότι πράγματι αν έχεις πελάτες ιδιώτες και πληρείς τις προϋποθέσεις του νόμου που πρέπει να συντρέχουν (άρθρο 12 περ. στ' του ΚΦΕ) φορολογείσε ως "μπλοκάκι".

Δείτε την σχετική ΠΟΛ 1109/2017.

 

edit: Οπότε με την προϋπόθεση ότι λειτουργεί με βάση την ΠΟΛ, δηλ σωστά το Ε3, μπορεί να υποβληθεί και σήμερα (τελευταία) ημέρα, εμπρόθεσμα τροποποιητική, αν κάποιος ανήκει στην περίπτωση αυτή και είχε υποβάλλει δήλωση όχι ως "μπλοκάκι" γιατί δεν τη δεχόταν το taxis.

pol_1109_2017.pdf

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και μια πολύ χρήσιμη ΠΟΛ για τα μπλοκάκια που έχουν πελάτες ιδιώτες.

 

Και η αποκατάσταση [αυτού που είχα αναφέρει εδώ στο υστερόγραφό μου αλλά και κάπου αλλού στο forum σε ανάλογη ερώτηση συναδέλφου], τουλάχιστον επίσημα (δεν ξέρω αν το έχουν αποκαταστήσει στο Ε3) ότι πράγματι αν έχεις πελάτες ιδιώτες και πληρείς τις προϋποθέσεις του νόμου που πρέπει να συντρέχουν (άρθρο 12 περ. στ' του ΚΦΕ) φορολογείσε ως "μπλοκάκι".

Δείτε την σχετική ΠΟΛ 1109/2017.

 

edit: Οπότε με την προϋπόθεση ότι λειτουργεί με βάση την ΠΟΛ, δηλ σωστά το Ε3, μπορεί να υποβληθεί και σήμερα (τελευταία) ημέρα, εμπρόθεσμα τροποποιητική, αν κάποιος ανήκει στην περίπτωση αυτή και είχε υποβάλλει δήλωση όχι ως "μπλοκάκι" γιατί δεν τη δεχόταν το taxis.

 

 

Και τα λαμόγια της αμφιβόλου νομιμοποίησης αυτής "Αρχής" εξέδωσαν την ΠΟΛ μια μόλις μέρα πριν την εκπνοή της προθεσμίας!!! Ξεκάθαρα για να αρπάξουν μέχρι τελευταία στιγμή από όσους δειλούς "τσίμπησαν".  Και υποψιάζομαι ότι θα ήταν αυτοί αρκετές χιλιάδες αυτοί που τελικά τσίμπησαν καθώς αν έμπαινε ποσό στο πεδίο "ιδιωτική πελατεία 274" αντί του 276 ή του 282 "χτύπαγε" το Ε3.

Εμείς φταίμε συνάδελφοι που ακόμα τόσα χρόνια μετά καθόμαστε να τους κοιτάμε και δεν τους δέρνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απο προσωπική εμπειρία με συνάδελφο που περίμεμενε μέχρι τελευταία στιγμή .... το Ε3 "χτύπαγε" σε επιλογή μπλοκάκι & ιδιώτες (παρά την εκδοση της ΠΟΛ).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απο προσωπική εμπειρία με συνάδελφο που περίμεμενε μέχρι τελευταία στιγμή .... το Ε3 "χτύπαγε" σε επιλογή μπλοκάκι & ιδιώτες (παρά την εκδοση της ΠΟΛ).

 

Αυτό ακριβώς λέω. Και σε εμένα χτύπαγε μέχρι και την τελευταία μέρα το πρωί και δεν είχα πάρει χαμπάρι καν αυτή την ΠΟΛ. Απλά είχα αποφασίσει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να τους επιτρέψω να με πάνε "από το 1ο ευρώ" με προκαταβολές κλπ. και τα των ιδιωτών τα έβαλα στο 276 και τελείωσε το θέμα εκεί. Αυτό είναι κάτι σαν "όρκος" που έχω πάρει. Πέρυσι είχα 3 μεγάλους πελάτες μόνο όντως. Και 13 και 33 να έχω όμως το ίδιο θα κάνω στο μέλλον. Όσο δεν έχω δαπάνες που να καθιστούν πιο συμφέρουσα την έκπτωσή τους και τη φορολόγηση "από το 1ο ευρώ" παρά την αναμόρφωση και τη φορολόγηση "μισθωτού" θα κοιτάζω πως θα το "μαγειρεύω" το πράγμα.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

συναδελφοι καλησπέρα σας....

Για επιβεβαιωση καταχωρησης στο ε3 δαπανες με φπα και χωρις φπα που καταχωρουνται στο πινακα ζ? Μηπως στα λοιπά εξοδα του πιν. ζ?

Επισης οι ασφαλιστικες εισφορες που καταχωρουνται στον πινακα δ?

Ευχαριστω εκ των πρωτερων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.