Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση Εντύπου E3


Recommended Posts

Το έχω δει!! ωστόσο  το τι στοιχεία εκδίδονται (που και αυτό είναι μπέρδεμα σε ανακαινίσεις σε ιδιώτη αλλά άλλη ιστορία) δε συμπίπτει ακριβώς με πώς αντιμετωπίζονται στο Ε3. Εννοώ ότι το ότι απλοποιήθηκαν τα περί στοιχείων δε θεωρώ ότι μετέβαλλε αυτονόητα και τον τρόπο αντιμετώπισης στο Ε3. 

Βασικά όσο και αν έχω ψάξει εγώ δε βρήκα χαρτί που συγκεκριμένα να κατατάσσει τα ιδιωτικά έργα με υλικά (τεχνικά ή επισκευές)  σε "πωλήσεις" (υπάρχουν διευκρινίσεις πολλές για ανέγερση οικοδομών, για δημόσια έργα αλλά όχι για τον τύπο έργων που αντιμετωπίζουμε σήμερα) αλλά αυτό είναι νομίζω η κοινή πρακτική και αυτό ακολουθούσαμε και εμεις. Μέχρι που μου είπε συνάδελφος ότι ο λογιστής του έχει άλλη γνώμη και τα θεωρεί και αυτά υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μια επιβεβαίωση όσον αφορά τον κωδικό 597 του εντύπου Ε3 :

 

Οι μηχανικοί επιλέγουν όχι, εάν φορολογηθούνται ως ελεύθεροι επαγγελματίες (άρα το 591 παραμένει κενό, δεν συμπληρώνεται)

 

Οι μηχανικοί επιλέγουν ναι, εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις για να φορολογούνται ως μισθωτοί (μπλοκάκηδες) οπότε αντίστοιχα επιλέγεται το πεδίο 591.

 

Τέλος, γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο αξιόπιστο online εργαλείο το οποίο υπολογίζει το φόρο εισοδήματος και για την περίπτωση των μισθωτών και για εκείνη των ελευθέρων επαγγελματιών

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μια επιβεβαίωση όσον αφορά τον κωδικό 597 του εντύπου Ε3 :

 

Οι μηχανικοί επιλέγουν όχι, εάν φορολογηθούνται ως ελεύθεροι επαγγελματίες [1] (άρα το 591 παραμένει κενό, δεν συμπληρώνεται)

 

Οι μηχανικοί επιλέγουν ναι, εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις για να φορολογούνται ως μισθωτοί [2] (μπλοκάκηδες) οπότε αντίστοιχα επιλέγεται το πεδίο 591.

 

Τέλος, γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο αξιόπιστο online εργαλείο το οποίο υπολογίζει το φόρο εισοδήματος και για την περίπτωση των μισθωτών και για εκείνη των ελευθέρων επαγγελματιών

 

Ευχαριστώ

 

dimosgramma κάνε είναν κόπο και συμπλήρωσε την ιδιότητα σου στο προφίλ. Προβλέπεται από του Κανόνες Συμμετοχής στο forum.

 

[1] κωδ.597 591 επιλογή "ΟΧΙ" & κωδ.591 597 επιλογή "ΟΧΙ"

[2] κωδ.597 591 επιλογή "ΝΑΙ" & κωδ.591 597 επιλογή "ΟΧΙ"
 
Αν κάποιος απο τους κωδ.597 & 591 μείνει κενός (δηλ. δεν επιλεχθεί είτε "ΝΑΙ" είτε "ΟΧΙ") δεν "προχωράει" η δήλωση.
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ευχαριστώ και για την απάντηση και για την υπενθύμιση.

 

Συγνώμη που θα επανέλθω αλλά μήπως σημειώνεις ανάποδα τους κωδικούς ?

 

Το 591 στην περίπτωση του "μπλοκάκια" πρέπει να είναι ΝΑΙ πιστεύω. Τόσο λάθος το έχω καταλάβει ?. Εσύ σε καμία από τις 2 περιπτώσεις δεν έχεις επιλέξει ΝΑΙ.

 

Επίσης, αν το 591 είναι ΟΧΙ (δηλαδή φορολογείσαι ως ελεύθερος επαγγελματίας) τότε το 597 δεν πρέπει να είναι ΝΑΙ (ασκώ επιχειρηματική δραστηριότητα ) ?

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ. :sad:  :sad:  :sad: Λάθος μου .. απο βιασύνη ... είναι ανάποδα προφανώς ....το διόρθωσα.

 

Αναφορικά στον 597, ο κωδικός 597 του εντύπου Ε3, επιλέγεται από τους ασκούντες επιχειρηματική δραστηριότητα που έχουν την εμπορική ιδιότητα, προκειμένου να μην εφαρμοστεί η διάταξη της περ. στ' της παρ.2 του άρθρου 12 του ν.4172/2013. 

 
Ο κωδικός αυτός αφορά φυσικά πρόσωπα για τα οποία, ΔΕΝ προέχει το στοιχείο της επιστημονικής, καλλιτεχνικής και πνευματικής δημιουργίας.
 
Δηλαδή ΔΕΝ εντάσσονται στα επαγγέλματα που με τις διατάξεις του άρθρου 48 του ν.2238/1994 χαρακτηρίζονταν ως ελευθέρια επαγγέλματα (σχετ. ΠΟΛ.1120/25.4.2014),
 
Δηλαδή συμπληρώνεται από αυτούς που ΔΕΝ εντάσσονται στα πρώην ελευθέρια επαγγέλματα. Οι μηχανικοί[1] είναι μια κατηγορία από αυτές που εντάσσονται στα πρώην ελευθέρια επαγγέλματα.
Αρα  ΔΕΝ το συμπληρώνεις ... και επειδή δεν μπορεί να μείνει κενό μπαίνει "ΟΧΙ".
 
edit: [1] ως φυσικά προσωπά επιτηδευματίες ανήκουν στα πρώην ελευθέρια επαγγελματα. 
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ.

Το Α' εξάμηνο του 2016 είχα κάποιες αμοιβές από παροχή υπηρεσιών στο εξωτερικό (εκτός Ε.Ε.) με μπλοκάκι οπότε η αμοιβή δεν είχε ΦΠΑ.

Στις 2 πρώτες περιοδικές είχα συμπληρώσει μόνο τον 310 κωδικό, ενώ οι επόμενες περιοδικές ήταν κενές (μηδενικές). Τώρα θέλω να συμπληρώσω το Ε3 και ερωτώ: στον κωδικό 535 για τα διάφορα έξοδα, τί ποσό βάζω σε σχέση με τις δαπάνες που έκανα; Το "καθαρό" ποσό αφαιρώντας το ΦΠΑ ή το συνολικό; Για έξοδα ΙΧ, βενζίνες κλπ, γνωρίζω ότι το βάζεις όλο και κάνεις αναμόρφωση, αλλά για τα υπόλοιπα έξοδα τί κάνουμε; Το ρωτάω γιατί οι αμοιβές μου καθ'όλο το έτος δεν είχαν ΦΠΑ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ο καθ' ύλην αρμόδιος η θέση μου σε αυτό που ρωτάς είναι ότι εφόσον δεν έχεις αλλάξεις καθεστώς ΦΠΑ[1], δεν το κάνεις αυτό (να αθροίσεις τον ΦΠΑ στις εισροές και τα ποσά αυτά να πάνε στο Ε3) απλά και μόνο επειδή έτυχε να κάνεις την συγκεκριμένη τιμολόγηση.

Το Ε3 το συμπληρώνεις κατά τα γνωστά (δηλ. δεν αθροίζεις τον ΦΠΑ, πλην κάποιων περιπτώσεων που ενδεικτικά αναφέρεις).

Απλά αναφορικά στον ΦΠΑ θα φαίνεσαι πιστωτικός.

 

Αν θεωρείς ότι δεν σε καλύπτει η θέση μου επανέφερε το ερώτημά σου, για να μην "χαθεί".

 

[1] Δηλαδή να έχεις κάνει κάποια ένταξη σε απαλλαγή μικρών επιχειρήσεων από ΦΠΑ. Κατάσταση η οποία δεν έχει γίνει αφού έχεις ήδη επιλέξει να υποβάλλεις ΦΠΑ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

1. όταν κάποιος είναι πάνω από 62 ετών απαλλάσσεται του φόρου επιτηδεύματος, δηλ. τα 650 Ε. Για να συμβεί αυτό πρέπει στον κωδ. 597 του Ε3 (πρώτη σελ.) να βάλει ΝΑΙ ( Σωστα ??) για να μπορεί να ενεργοποιηθεί ο κωδ. 27 του Ε1 (?). Μόνο έτσι φεύγει το ποσό των 650 Ε. 

 

2. Όταν βάζουμε τις εισφορές (προς ΤΣΜΕΔΕ) στο Ε3, κωδ. 517 ξανα-μπαίνουν στο Ε1 στον κωδ. 351 (πινακας 4)???

3. με 0.00  (μηδεν) έσοδα και ζημιές -3587.61 Ε. (κωδ. 546 του Ε3) μπορεί κάποιος να πληρώσει εφορία 2021 Ευρώ.

Έγκλημα !!

Link to comment
Share on other sites

(1) Τι σε εμποδίζει να κάνεις την επιλογή στο Ε3 αν ασκείς επιχειρηματική δραστηριότητα και έχεις την εμπορική ιδιότητα όπως περιγράφεται στην παρ. 1 της εγκυκλίου 1120/2014 ?

 

Εκτός αν δεν ισχύει αυτό, αλλά για τους παρακάτω λόγους δεν μπορώ να απαντήσω στο ερώτημά σου γιατί:

α) Σύμφωνα με την παρ.3, άρθ.31, ν.3986/2011 και μετά την τροποποίηση με με την παρ.2 του άρθ.73 του ν.4430/2016 (ΦΕΚ 205/Α/2016) για τους συγκεκριμένους που αναφέρεις και εξαιρούνται από το τέλος επιτηδευματος ισχύει:

"[...]

Επίσης εξαιρούνται ατομικές εμπορικές επιχειρήσεις και η ατομική άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος, εφόσον δεν έχουν παρέλθει πέντε (5) έτη από την πρώτη έναρξη εργασιών, καθώς και οι περιπτώσεις ατομικών επιχειρήσεων εφόσον για τον επιτηδευματία υπολείπονται τρία (3) έτη από το έτος της συνταξιοδότησης του. Ως έτος συνταξιοδότησης νοείται το 65ο έτος της ηλικίας.

[...]"

Αναφέρει "και η ατομική άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος" οπότε σύμφωνα με τη νομοθεσία καλύπτεσαι.

β) Στο Ε1, στον κωδ. 027, όμως αναφέρει "Ασκείτε επιχειρ. δραστηρ. με ιδιότητα εμπορική και γεννηθήκατε μέχρι την 31/12/1954"

γ) δεν γνωρίζω αν είναι κλειδωμένος ο 027 και ξεκλειδώνει αν κάνεις αυτή την επιλογή στο Ε3.

 

Αυτό που μπορώ να σου προτείνω είναι να κάνεις δοκιμή με επιλογή "ΟΧΙ" στον 597 στο Ε3 (αν πραγματικά ισχύει η επιλογή αυτή) και χωρίς να είναι επιλεγμένο στο Ε1 και να δεις αν δεν σου υπολογίζει τέλος επιτηδευματος αναγνωρίζοντας το taxis την ηλικία. 

 

(2) Οχι. Δεν εμφανίζονται και στο Ε1 και στο Ε3. Μόνο στο Ε3.

 

(3) Προφανώς ο φόρος προκύπτει από τεκμήρια. Οπότε αν υπάρχει ικανό κεφάλαιο προηγουμένων ετών προς ανάλωση μπορεί να γίνει ανάλωσή του και να μηδενιστεί ο φόρος που προκύπυτει από τα τεκμήρια.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.