Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

"Αρτιότητα" για εγκατάσταση φωτοβολταικών


Recommended Posts

συνάδελφε zio7

μάλλον υπάρχει λάθος

θα πρέπει να μας δώσεις παραπάνω στοιχεία για το γεωτεμάχιο

ή να το 'ψάξεις' παραπάνω με κάποιον άλλο συνάδελφο

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν ισχύει ο 3212/2003 (25 μ. πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο) για φ/β πάρκα άνω του 1mw;

Γιατί κάπου άκουσα για ότι παίρνει παρέκκλιση.

Link to comment
Share on other sites

 

"Όσον αφορά το χαρακτηρισμό "μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο", όντως στην παρούσα φάση αποτελεί πρόβλημα, αλλά αναμένεται να επιλυθεί στο προσεχές μέλλον."

Οποτε, υπολογιζω οτι με το νεο νομο θα μπορει να γινει εγκατασταση Φ/Β και σε μη αρτια γηπεδα

 

Σε περιοχη που "οικοδομισιμο" θεωρειται οικοπεδο απο 4.οοοτμ και ανω, εχω το εξης προβλημα.

 

Για > 4.000 απαιτουνται 5μ αποστασεις απο τα ορια, ενω για μικροτερο 2,5μ.

Ενα προσφατο τοπογραφικο το βγαζει 4.005τμ.

 

Αν σε κατω των 4.000 δεν μπορω να εγκαταστησω ΦΒ γιατι δεν ειναι οικοδομισιμο, τοτε η λυση για να μεινω στα 2,5μ απο τα ορια ειναι να μαγειρεψει ο Τοπογραφος για να το βγαλει 4.000 ακριβως. Αυτο πως ακουγεται? Σε εμενα οχι πολυ καλο...

 

Εκτος αν το "προσεχες μελλον" ηρθε, αλλα δεν εχω διαβασει κατι συγκεκριμενο για το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω φ/β σε χωράφι 10 στρεμμάτων το οποίο όμως δεν έχει πρόσβαση σε δρόμο. Ο κοντινότερος δρόμος βρίσκεται στα 50μ αφού μεσολαβεί ένα ρέμα και ένας άλλος στα 200μ όπου μεσολαβεί ιδιοκτησία του αδερφού μου κατά τα 180μ και ελιές κατά 20μ σε ευθεία.

Με το θέμα έχω μπερδευτεί γιατί άκουσα μηχανικό εταιρείας φ/β να μου λέει πως δεν υπάρχει πρόβλημα ενώ ακολούθως άκουσα από άλλο μηχανικό σε μια ημερίδα για τα φ/β πως είναι απαραίτητη η πρόσοψη σε δρόμο. Όταν ξαναρώτησα έναν τρίτο μηχανικό εταιρείας κατασκευής φ/β μου είπε πως τυπικά χρειάζεται αλλά έχουν κατασκευαστεί πάρκα και χωρίς καμία πρόσοψη. Ειλικρινά με άφησαν με το στόμα ανοιχτό.

Link to comment
Share on other sites

Για να εγκαταστησει καποιος φωτοβολταικα απαιτουντε οπωσδηποτε 4 στρεματα η μπορει και σε 1 στρεμα εκτος σχεδιου να γινει εγκατασταση?

 

Εστω και αργά...

Διαβάστε λίγο παρακάτω το Φεκ για τα φωτοβολταικά...

Αν η έγκριση της ΡΑΕ είναι πριν από την ημερομηνία της δημοσίευσης του ΦΕΚ τότε δεν απαιτείται αρτιότητα και οικοδομησιμότητα

 

 

Καλημέρα θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω φ/β σε χωράφι 10 στρεμμάτων το οποίο όμως δεν έχει πρόσβαση σε δρόμο. Ο κοντινότερος δρόμος βρίσκεται στα 50μ αφού μεσολαβεί ένα ρέμα και ένας άλλος στα 200μ όπου μεσολαβεί ιδιοκτησία του αδερφού μου κατά τα 180μ και ελιές κατά 20μ σε ευθεία.

Με το θέμα έχω μπερδευτεί γιατί άκουσα μηχανικό εταιρείας φ/β να μου λέει πως δεν υπάρχει πρόβλημα ενώ ακολούθως άκουσα από άλλο μηχανικό σε μια ημερίδα για τα φ/β πως είναι απαραίτητη η πρόσοψη σε δρόμο. Όταν ξαναρώτησα έναν τρίτο μηχανικό εταιρείας κατασκευής φ/β μου είπε πως τυπικά χρειάζεται αλλά έχουν κατασκευαστεί πάρκα και χωρίς καμία πρόσοψη. Ειλικρινά με άφησαν με το στόμα ανοιχτό.

 

Πολεοδομικά μπορεί να μην απαιτείται..

Η ΔΕΗ όμως θα το δεχτεί?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ναι γιατί η ΔΕΗ κοιτάζει την ουσία, όχι όπως εμείς που κατά ΦΕΚ δεν μας ενδιαφέρει καν να έχει δρόμο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας, δείτε τις νέες αποφάσεις απο το ΥΠΕΚΑ. Δεν απαιτείται πλέον αρτιότητα κ οικοδομησιμότητα.

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=hxKAVtnyW50%3d&tabid=508&language=el-GR

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=BhYBz1JWJL8%3d&tabid=555&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.