Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βιβλιογραφία μεταλλικών κατασκευών


 

Recommended Posts

Αν μπορεί κάποιος ας μου πει που μπορώ να κατεβάσω τον ευρωκώδικα 3 για μεταλλικές κατασκευές.

 

Παρακαλώ μη γράφεται με κεφαλαία, απαγορεύεται από τους Κανόνες Συμμετοχής!

Παρακαλώ χρησιμοποιείστε την Αναζήτηση!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Structural Design of Steelwork to EN 1993 and EN 1994

 

Πολύ καλό βιβλίο για μεταλλικές κατασκευές. Καλύπτει όλο το φάσμα (Διαστασιολόγηση μελων, Συνδέσεις, Θεωρία και πολλά παραδείγματα). Με τη χρήση Ευρωκώδικων πάντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Λυμένα παραδείγματα διαστασιολόγησης συνδέσεων, μελών, αντίστασης μελών σε πυρκαγιά, φορτίσεων κλπ κλπ ! Όλα αναλυτικά λυμένα εδώ με ευρωκώδικες Access Steel!

 

(αν και σύνδεση στο internet αποτελεί περισσότερο βιβλιογραφία για τα μεταλλικά ας μείνει εδώ)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να πω και εγω την αποψη μου...Αμα θελεις να κατανοησεις μεταλλικες κατασκευες παρε το Steel Structures design and behavior των Salmon,Johnson και Malhas...κοστιζει γυρω στα 80 ευρω και ειναι στα αγγλικα.ειναι κατα την γνωμη μου παντα ενα απο τα καλυτερα βιβλια...Οποιος το εχει ιδεα για αυτο το βιβλιο ας κανει καποιο σχολιο!!!

 

Παρατήρηση: Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • 4 months later...

Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει το Annex N ,του EC3 part 1-1 ; Είναι αυτό που περιλαμβάνει δοκούς με ανοίγματα στον κορμό τους. Το ψάχνω αρκετό καιρό αλλά τίποτα... Στην τελευταία έκδοση του EC3 δεν υπάρχει πλέον, το έχουν αφαιρέσει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σιδηρές Κατασκευές - Ανάλυση και διαστασιολόγηση (Ι.Βάγιας)

ή

Σχεδιασμός Δομικών Έργων από χάλυβα (Αγία τριάδα);

Τα έχω και τα δυο στα χέρια μου (από τη βιβλιοθήκη της σχολής) και είδα λίγο ότι το ένα είναι λίγο πιο θεωριτικό ενώ το άλλο δείχνει και κάποια πράγματα ως προς τη μόρφωση του φορέα κτλ, αλλά με πιο από τα δύο είναι καλύτερα να ξεκινήσω πρώτα;

Αυτά τα βιβλία είναι σύμφωνα με τα τελικά-τελικά κείμενα του ευρωκώδικα και τα εθνικά προσαρτήματα ή να περιμένω καινούρια έκδοση;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.