Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βιβλιογραφία μεταλλικών κατασκευών


 

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Απλώς θα ήθελα να προσθέσω κ εγώ σχετικά με τις βιβλιογραφίες που αναφέρατε για μεταλλικές κατασκευές ότι το βιβλίο του Βάγια "Σιδηρές κατασκευές Ανάλυση και διαστασιολόγηση" έχει να κάνει περισσότερο με την ανάλυση που θα επιλέξεις να κάνεις για την κατασκευή,κ επειδή το έχω σαν ευαγγέλιο γενικά,σου δίνει κ μια αίσθηση του "γιατί" χρησιμοποιώ όλες αυτές τις ελάχιστες απαιτήσεις,όρια και περιορισμούς που μου επιβάλλει ο ευροκώδικας.Σε γενικές γραμμές πάντως,τα βιβλία που αναφέρθηκαν από συναδέλφους προυποθέτουν καλές γνώσεις Τεχνικής Μηχανικής κ Στατικής των κατασκευών.Επιπροσθέτως θα πρότεινα και το "Σύμμικτες Κατασκευές" πάλι από τον ίδιο καθηγητή.

(νέο μέλος)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν πριν πω για ένα βιβλίο για σιδηρές κατασκευές, θα ήθελα να πω πως τα βιβλία του Φουρναράκου για τις σιδηρές όταν κυκλοφορούσαν ήτανε τα μοναδικά στο είδος τους στην Ελλάδα. (Μιλάμε για 3 τόμους με όλα, από θεωρία μέχρι κατασκευή)

 

Σήμερα κάτι τέτοιο συγκρίσιμο κατά εμέ δεν υπάρχει.

 

Το βιβλίο που παραθέτω και επισημάνω είναι το

 

Structural Steel Designer’s Handbook

(Fourth Edition)

 

Roger L. Brokenbrough

Frederick S. Merritt

 

ISBN 0-07-143218-3

 

 

Και να μην ξεχάσω την βίβλο των Σιδερών Κατασκευών

 

 

Petersen, Christian

Stahlbau

 

Grundlagen der Berechnung und baulichen Ausbildung von Stahlbauten

 

ISBN : 978-3-528-28837-2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ψάχνω ένα βιβλίο το οποίο να αναλύει τους τρόπους μόρφωσης μιας μεταλλικής κατασκευής.Όχι στατική ανάλυση, αλλά πχ γιατί να χρησιμοποιήσω διατομή ΗΕΒ ως υποστύλωμα και να μην χρησιμοποιήσω μια σύνθετη διατομή αποτελούμενη από διατομές u και λάμες.Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο στην αγορά...

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω ένα βιβλίο το οποίο να αναλύει τους τρόπους μόρφωσης μιας μεταλλικής κατασκευής.Όχι στατική ανάλυση, αλλά πχ γιατί να χρησιμοποιήσω διατομή ΗΕΒ ως υποστύλωμα και να μην χρησιμοποιήσω μια σύνθετη διατομή αποτελούμενη από διατομές u και λάμες.Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο στην αγορά...

 

Δες λίγο αυτό το σύνδεσμο

 

http://www.constructalia.com/en_EN/publications/publicaciones_detalle.jsp?idProd=3886529&idCat=27997

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.