Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βιβλιογραφία μεταλλικών κατασκευών


 

Recommended Posts

Είναι με τον Ευρωκώδικα, σε μερικά από αυτά χρησιμοποιούνται αναλυτικές σχέσεις που δεν έχει ο Ευρωκώδικας (Σιδηρές Κατασκευές - Ανάλυση και διαστασιολόγηση (Ι.Βάγιας)) και σε μερικά άλλα μιλάει γενικά για την μόρφωση του φορέα αλλά δεν έχει επαρκή στοιχεία για αυτό το θέμα. Και τα δύο είναι αρκετά καλά.

Το Petersen αν το έχει η σχολή στην βιβλιοθήκη να το κοιτάξεις και αυτό.

Κοίτα και τους άλλους 2 τόμους που έχει ασκήσεις.

Συνολικά και με τα 5 εκτός του Petersen καλύπτεσαι σε γενικά γραμμές. Αν μπορείς βρε και το παλιό του Φουρναράκου.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε του βάγια το Ανάλυση, το πρώτο τόμο με τις ασκήσεις και το άλλο του Βάγια το κατασκευαστικό αν και του Φουρναράκου είναι κατά πολύ καλύτερα αλλά με τον DIN.

Αν θες συνδύασε όλα τα παραπάνω. Με ένα βιβλίο δεν καλύπτεσαι στις σιδηρές. Μπορείς να μάθεις να λύνεις ασκήσεις, αλλά μπορεί να μην είσαι σε θέση να μορφώσεις φορές για παράδειγμα. Για αυτό σου είπα, επειδή τα έχω περάσει, όλα μαζί στνδυασμός.

Link to comment
Share on other sites

Όλα έχω σκοπό να τα διαβάσω. Απλά με μια σειρά, καραταρχάς για να καταλαβαίνω και έπειτα γιατί δεν μπορώ να τα αγοράσω όλα μαζί....$$$$$$$$$$

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σε όλους!

 

Δουλεύω σε μελετητικό γραφείο για γέφυρες. Για μεταλλικές/σύμμεικτες γέφυρες χρησιμοποιούμε τον Οδηγό EC3-4 του SETRA (www.setra.fr). Το SETRA είναι το μελετητικό γραφείο του γαλλικού κράτους για δρόμους (Service d'Etude sur les Transports, les Routes et leurs Amenagements). Μπορείτε να βρείτε τον οδηγό σε αυτό το (23 ευρώ, στα γαλλικά):

http://catalogue.setra.equipement.gouv.fr/document.xsp?id=Dtrf-0004266&qid=sdx_q2&n=7&q=

 

Εγώ όμως το βρήκα στα αγγλικά (Eurocode 3 and 4 - Application to steel-concrete composite road bridges) από συναδέλφους ;) Αν το θέλετε στείλτε μου μήνυμα!

Πρακτικά ο οδηγός εξηγεί με ένα παράδειγμα πώς εφαρμόζονται οι EC3 - EC4 σε μια σύμμεικτη γέφυρα (με παράδειγμα).

 

Mare Nero

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Διάβασα όλα τα προηγούμενα μυνήματα, οπότε έρχομαι να ρωτίσω τι προτείνετε για μηχανολόγο, με έμφαση σε κατασκευαστικές λεπτομέρειες,

και σε μελέτες "απλών μεταλλικών" όπως γρανελάδες, σκάλες, στύλους αλλά και δεξαμενές-πλαίσια στήριξης δεξαμενών-σιλό-δοχείων κτλ αν παίζει κάτι.

 

 

Παραθέτω εδώ τα μέρη "σχεδιασμός δομικών έργων από χάλυβα" του Βάγια που πιστεύω ότι είναι αυτά που με ενδιαφέρουν.

"Στο πρώτο μέρος παρουσιάζονται και επεξηγούνται οι διατάξεις των τελικών επίσημων κειμένων (ΕΝ) του Ευρωκώδικα 3, συμπεριλαμβανομένων των ελέγχων αντοχής και ευστάθειας μελών, κοχλιωτών και συγκολλητών συνδέσεων, ελέγχων λειτουργικότητας, σχεδιασμού σε συνθήκες πυρκαγιάς κ.λπ.

το τελευταίο μέρος πραγματεύεται τη βιομηχανική επεξεργασία, την ανέγερση και τον ποιοτικό έλεγχο. Δίνονται πληροφορίες για τη διαμόρφωση του υλικού, τις μεθόδους εφαρμογής και προέντασης των κοχλιών, την επιφανειακή προστασία, τη μεταφορά και ανέγερση των στοιχείων και τον ποιοτικό έλεγχο, τόσο των συγκολλήσεων όσο και των άλλων κατεργασιών."

Edited by Vlad
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλησπέρα, έχω διαβάσει προσεκτικά όλα τα παραπάνω που αφορούν το συγκεκριμένο θέμα και θα ήθελα να ρωτήσω άν κάποιος γνωρίζει να υπάρχει Ελληνική βιβλιογραφία, για επίλυση ή διαστασιολόγηση μεταλλικών συνδέσεων όλων των τύπων, όχι την θεωρία του αντικειμένου αλλά αριθμητικά παραδείγματα! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

α) Συνδέσεις μεταλλικών κατασκευών στα πλαίσια του ευρωκώδικα 3 και 9, Μπανιωτόπουλος, Ζήτη, 2003.

β) Κατασκευές από χάλυβα: αρχές σχεδιασμού στο πλαίσιο του ευρωκώδικα 3, Μπανιωτόπουλος, Ζήτη, 2009 (αυτό περιλαμβάνει τμήμα του α)). 

Τα υπόλοιπα που έχω είναι στα αγγλικά. Δες όμως και αυτά, που είναι κατατοπιστικότατα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.