Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναζήτηση ERP προγράμματος για Κατασκευαστική Εταιρεία.


tangelit

Recommended Posts

Καλημέρα σας.

 

Θα ήθελα τις γνώμες σας, αιτιολογημένες αν είναι δυνατόν, για το ποιο σύστημα ERP είναι το πλέον κατάλληλο και αποτελεσματικό για κατασκευαστική εταιρεία με τα εξής βασικά χαρακτηριστικά:

 

1) Γραφεία διοίκησης σε δύο διαφορετικές πόλεις.

2) Εργοτάξια και έργα σε όλη την Ελλάδα

3) Διοικητικό προσωπικό γύρω στα 20 άτομα.

 

Μετά από ένα γρήγορο ψάξιμο στο google βρήκα τα παρακάτω:

 

http://www.iris.gr/internal-pages/atlas-erp-constructions#atlas-6

 

http://www.sap.com/greece/industries/eng_construct/index.epx

 

http://www.ace-hellas.gr/products/products_find_erp.asp?view_prod=1&extra_col=erp&by_dept=1&lang=el&dept_id=26

 

Ενδεικτικά αναφέρονται τα παραπάνω, επειδή δεν είμαι και πολύ γνώστης του χώρου των κατασκευών και αυτά βρήκα πρώτα...

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι όποιος πρόγραμμ και να πάρεις θα το μετανιώσεις.

Είναι όλα τα γνωστά προγράμματα προσαρμοσμένα για τα δεδομένα του εξωτερικού. Στην Ελλάδα θα κάνεις διπλό κόπο να περνάς μια φορά τα δεδομένα στο πρόγραμμα και μια φορά στα "βιβλία".

 

Το πιο γνωστό παράδειγμα είναι όταν μια εταιρεία στέλνει έκτακτα πόρους (υλικά, προσωπικό, μηχανήματα) από μία δουλειά σε άλλη για να προλάβει να βγει η δουλειά εντός προγράμματος.

Για διπλά βιβλία κτλ δεν το συζητάμε, είναι παράνομα οπότε δεν τα υποστηρίζει κανένα γνωστό ERP.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, η λογιστική αντιμετώπιση είναι ένα μικρό κομμάτι που πρέπει να με αφορά. Αυτό που έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία για εμένα είναι η ορθή καταγραφή, αποτύπωση και επεξεργασία όλων των απαραίτητων "εισερχομένων" έτσι ώστε να μπορώ να έχω όσο το δυνατόν πιο οργανωμένα και αποτελεσματικά "εξερχόμενα". Είτε αφορά αυτό πόρους είτε διαδικασίες εσωτερικές και εξωτερικές κλπ αλλά και δείκτες που μπορώ να χρησιμοποιήσω για βελτιστοποίηση.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σου πάντως. Και γνωρίζω ότι η ελληνική πραγματικότητα ίσως να ακυρώσει τις όποιες προσπάθειες μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το atlas -iris παντως σε μικρο γραφειο οπου δουλευω ειναι χρησιμο αλλα δυσχρηστο

η κοπελα που το δουλευει ειναι ολο νευρα

η αιτια ειναι η ελληνικη πραγματικοτητα και η κατασταση στα εργοταξια που το αφεντικο μπορει σε μια μερα σταδιακα να αλλαξει το 80%του προσωπικου (το εχω δει μπροστα μου και δεν το πιστευα)

να καταθεσει πινακιδες σε ενα φορτηγο και μετα απο 2 μερες να το επαναφερει κλπ

η ερωτηση που πρεπει να απαντηθει ειναι κατα την γνωμη μου ειναι το εξης:

ποσο χρονο διαθετω να μαθω το προγραμμα και ποσο χρονο θα μου τρωει το προγραμμα να κανει αυτο που θελω

(μηπως αν κατσω και φτιαξω ενα αρχειο excell θα με βολεψει καλυτερα;;)

Link to comment
Share on other sites

...

η ερωτηση που πρεπει να απαντηθει ειναι κατα την γνωμη μου ειναι το εξης:

ποσο χρονο διαθετω να μαθω το προγραμμα και ποσο χρονο θα μου τρωει το προγραμμα να κανει αυτο που θελω

(μηπως αν κατσω και φτιαξω ενα αρχειο excell θα με βολεψει καλυτερα;

 

Μεγάλη αλήθεια αυτή.

 

Μόνο όποιος έχει ζήσει την ελληνική πραγματικότητα στο εργοτάξιο εκ των έσω θα καταλάβει τη χρησιμότητα του να μπορεί να αξιοποιήσει παραγωγικά το Excel για να αντιμετωπίσει με ευελιξία καθημερινά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ με την σειρά μου με τον st2 και gvarth. Προσωπικά περνάω σχεδόν όλη μου την μέρα μπροστά σε διάφορα φύλλα excel.

 

Αν ξέρεις τι δεδομένα έχεις να διαχειριστείς, τι θέλεις να κάνεις και τι πιθανόν θα χρειαστείς στο μέλλον, τότε διαμορφώνοντας μόνος σου το excel μπορείς να κάνεις μια χαρά την δουλειά σου, χωρίς την βοήθεια κάποιου εξειδικευμένου προγράμματος...

 

Τα φύλλα που χρησιμοποιώ στην δουλειά τα έχω φτιάξει μόνος μου, αλλάζοντας την δομή τους συχνά-πυκνά. Βέβαια, δεν είχα εμπειρία παρόμοιου έργου οπότε είναι και λογικό να τα αλλάζω συνέχεια. Τελευταία βέβαια έχω καταλήξει στις μορφές τους, οπότε απλώς καταχωρώ και αλλάζω τα περιεχόμενά τους. Προφανώς, σε επόμενο έργο θα υπάρχει πρότερη εμπειρία και η διαμόρφωση των φύλλων θα είναι σαφώς ευκολότερη...

 

Συνεπώς, για ψάξε λίγο το excel, κι εφόσον δεν σε ικανοποιεί, τότε ψάξε για ERP... ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , η εξοικείωση με το Excel και η ευχέρεια χρήσης κάποιων αυτοματισμών , καθώς και η δυνατότητα χρήσης VBA , ανοίγουν πραγματικά άλλους ορίζοντες και μας γλυτώνουν από έτοιμες λύσεις που κάποιες φορές τις πληρώνουμε χρυσές χωρίς να αξίζουν τα χρήματά τους. Θυμάμαι είχα φτιάξει αρκετά φύλλα και παρακολουθούσαμε καταστάσεις ημερομισθίων , μισθοδοσία, κινήσεις και έξοδα οχημάτων.

 

Αν κάποιος ενδιαφέρεται , να σκαλίσω το αρχείο μου να βρω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.