Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γεωθερμία


Recommended Posts

......

Απλά το θέμα των σωστών η και πρωτοπόρων μηχανολογικών σε ένα κτίριο δεν είναι ακόμη must στην ελλάδα .

....

Μάλιστα θεωρώ ότι το γεγονός ότι εγώ βάζω συλλέκτες στις εμπορικές δουλειές εδώ και 15 χρόνια , ήταν μεγάλο λάθος μου .

Αν έβαζα πετρούλες σε όψεις των 300 -400 τμ θα ήμουν πιό "ποιοτικός" .:rolleyes:

 

Έτσι ακριβώς :(:(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η συζήτηση έχει γίνει πολλές φορές, αλλά δεν μπήκαν ποτέ νούμερα... Κάνω λοιπόν ένα παράδειγμα:

 

Ένα τυπικό σπίτι με απαίτηση θέρμανσης 1000lt πετρέλαιο ανά έτος και ανάγκη ψύξης δύο split unit 1200BTU x 120ώρες λειτουργίας τον χρόνο.

Δηλαδή:

Ανάγκες θέρμανσης 1000*0,83(kg/l)*10200(kcal/kg)*0,85(β.α.)=7.196.100kcal = 8.356KWh ετησίως

Ανάγκες ψύξης 2*1200*120*3,968 = 1.142.784kcal = 1.327kWh ετησίως

Για τον υπολογισμό θα χρησιμοποιήσουμε περσινές τιμές μονάδος, υποθέτοντας πάντα τριφασική παροχή.

 

Το κόστος εγκατάστασης του κλασσικού συστήματος (λέβητας - split unit):

2*450 + 2500 = 3400€

Το κόστος ετήσιας λειτουργίας του κλασσικού συστήματος:

Τα κλιματιστικά (κλάσης "Α") έχουν ηλεκτρική ισχύ 1kW έκαστο, όπερ σημαίνει, 2*120*1=240kWh ετησίως. Μάλλον εμπίπτουν στο χαμηλό τιμολόγιο, οπότε έχουμε 240kWh*0,08761*1,09=22,92€

Ο λέβητας καίει 1000l*0,65€/l=650€

Σύνολο 672,92€

 

Το κόστος εγκατάστασης "γεωθερμίας"

17000€ (βάζω μία μέση τιμή...)

Το κόστος ετήσιας λειτουργίας της "γεωθερμίας":

Συνολικό ετήσιο θερμικό φορτίο = 8356+1327=9683kWh. Με ολικό συντελεστή θερμικής απόδοσης (λαμβάνοντας υπόψη την λειτουργία αντιστάσεων τις κρύες νύχτες + νερό χρήσης) 2,90 (μάλλον αισιόδοξη εκτίμηση, δοθέντος ότι το μετρημένο cop της αντλίας θερμότητας σπανιότατα ξεπερνάει το 4,2). Επομένως καταναλισκόμενη ισχύς=9683/2,9=3339kWh ετησίως.

Υποθέτοντας ότι μοιράζονται σε δύο τετράμηνα έχουμε 1670kWh ανά τετράμηνο και εφόσον ο λογαριασμός έχει ήδη 500kWh λόγω λοιπών χρήσεων, το κόστος είναι 2*(300*0,08925+800*0,11373+400*0,13959+170*0,18674)*1,09=448€

 

Ετήσια διαφορά στο κόστος λειτουργίας 225€

Διαφορά αρχικής δαπάνης 11.600€

Χρόνος απόσβεσης 51,5έτη :lol:

 

Ετήσια εκπομπή CO2 κλασσικού συστήματος:

1000*2,3 = 2300kg από το πετρέλαιο.

240*0,9 = 216kg από τα split unit

Σύνολο 2516kg CO2 ανά έτος

 

Ετήσια εκπομπή CO2 γεωθερμίας:

3339*0,9=3005kg CO2 ανά έτος

 

:shock::shock::shock: επειδή κάποιοι μιλάνε για "φιλικότητα στο περιβάλλον"

(και όλα αυτά αν το 0,9 της ΔΕΗ είναι αληθινό και αν αναφέρεται σε ισχύ στην κατανάλωση και όχι στην παραγωγή...)

 

Αν 500.000 νοικοκυριά σαν το παραπάνω βάλουν γεωθερμία:

- Η συνολική δαπάνη εγκατάστασης θα είναι 7.500.000.000€

- Το δίκτυο της ΔΕΗ θα επιβαρυνθεί με 500000*3339/4/30=13,913GWh/d μέση ισχύ.

- Το CO2 που εκπέμπεται ετησίως θα αυξηθεί κατά 411.500tn.

 

Υ.Γ: Έβαλα πολλούς συντελεστές και παραμέτρους κάπως αυθαίρετα. Η ουσία είναι στην συλλογιστική και στην τάξη των μεγεθών, και όχι στην απόλυτη ακρίβεια των αριθμών. Ωστόσο μπορούμε να κάνουμε και για τους αριθμούς κουβέντα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είμαι μηχανολόγος θα ήθελα να μου πείς τι τμ είναι το παράδειγμα σου .

 

Σίγουρα η γεωθερμία είναι γιά μονοκατοικίες και μεγάλα έργα .

Εχω ακούσει συγκεκριμμένα νούμερα γιά ξενοδοχείο που η απόσβεση έγινε σε 2 χρόνια .

Εγώ τώρα σε οικοδομή που έχω σε εξέλιξη έχουμε αποφασίσει να βάλουμε ενδοδαπέδια θέρμανση .

Αντιμετωπίζω φοβερή δυσπιστία από τον κόσμο , από θέματα κιρσών και φλεβίτιδας , μέχρι γιατί ξοδεύω πάρα πάνω λεφτά και τι κρύβω .

 

Είναι μεγάλο θέμα η τεχνοφοβία στον χώρο των κατασκευών και η επιμονή στις παλιές συνήθειες .

Link to comment
Share on other sites

Τα τετραγωνικά δεν έχουν καμία σημασία, αλλά εν προκειμένω αφορούν πραγματική κατασκευή. Δυόροφη μονοκατοικία 168m² σε προάστιο. Απλά στρογγυλοποίησα λίγο τα ποσά (πχ δεν είναι 1000lt πετρελαίου, αλλά 890)...

 

Ας μην μπλέξουμε την ενδοδαπέδια (που έχω και στο σπίτι μου) και την τέχνο-φοβία... Γιαυτό παρέθεσα αριθμητικό παράδειγμα, για να κάνουμε τεχνική -επιστημονική κουβέντα...

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω στο cop γιατι την διαστασιολόγηση της εγκατάστασης την κάνεις για τις δυσμενείς μέρες και χρησιμοποιώντας τους συντελεστές διόρθωσης cop των κατασκευαστών μεγαλώνει η θερμική απόδοση της αντλίας μεν και άρα η τιμή αγοράς αλλά το cop στην πράξη θα φτάνει 4.5. (το καπε μπορεί να το τεκμηριώσει βάση των μετρήσεων που κάνει σε δικια του εγκατάσταση εδω και κάποια χρόνια).Η μέθοδος μελέτης είναι συγκεκριμένη, αν την ακολουθήσεις επακριβώς κ μειωμένους ρύπους έχεις και οικονομία στην κατανάλωση με μεγάλο κόστος πάντα και αποσβεση κοντα στην δεκαετία(ανάλογα την περίπτωση).Αλλα επειδή στην ελλάδα ζουμε και όλα είναι τυχαία ΣΥΜΦΩΝΩ οτι τα νούμερα του συνάδελφου ειναι σχεδόν σίγουρο ότι θα τα συναντήσουμε. (εκτός ΒΕΒΑΙΑ και αν ο μελετητής έχει κανει την δουλειά του)

Link to comment
Share on other sites

woody, μιλάω για cop που μετρήθηκε σε πραγματική εγκατάσταση, μετά από μερικές μέρες κανονικής λειτουργίας... (γιατί στην αρχή μετράμε και μεγαλύτερους cop). Δεν είναι όμως η ουσία στο αν είναι 4,2 ή 4,5 ή και λίγο μεγαλύτερος. Τελικά το νούμερο που ενδιαφέρει εξάλλου δεν είναι ο cop της αντλίας θερμότητας αλλά του συνδυασμένου κύκλου, μαζί με την λειτουργία των αντιστάσεων. Μιλάω πάντα για την "τυπική" εγκατάσταση "γεωθερμίας"...

 

Ακολουθώντας κανείς με συνέπεια τα βήματα της μελέτης, δεν νομίζω ότι θα καταλήξει σε πολύ διαφορετικά νούμερα...

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν χρησιμοποιοέις το χειρότερο cop που θα το συναντήσουμε 5 μέρες ανα περίοδο σαν να υπάρχει κάθε ώρα λειτουργίας.Λάθος.Η προσομοίωση γίνεται για μία μέση κατάσταση.

Δεν υπάρχει σωστα μελετημένη εγκατάσταση που να θέλει αντιστάσεις η λέβητες ή οτι άλλο.Στον καναδά με κρύο που ούτε καν φανταζόμαστε λειτουργουν Γ.Α.Θ χωρίς καμία υποστήριξη απλά γιατι υπάρχει ο σωστός υπολογισμός και οχι οι μπακαλοδιαιρέσεις που κάνει και η κουτσή μαρια στην ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι επισημαίνω ότι μιλάω για την "τυπική" εγκατάσταση,όπως την πλασάρουν στην Ελληνική αγορά. Την εγκατάσταση που την κοστολογούν 15000€ ~ 22000€. Όσο γνωρίζω την αγορά, αυτές οι εγκαταστάσεις έχουν αντιστάσεις για νερό χρήσης και για τις κρύες νύχτες. Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα, προφανώς έχεις καλύτερη γνώση (και επιστημονική) αυτού του χώρου, παρουσίασε ένα παράδειγμα που να είναι πιο σωστό...

Είναι βέβαια προφανές ότι αν δεχθούμε μέση ετήσια απόδοση 4,5 για όλη την εγκατάσταση (περιλαμβανομένου και του νερού χρήσης) η διαφορά θα είναι μεγάλη. Αλλά υπάρχουν τόσο μεγάλοι συντελεστές;

Link to comment
Share on other sites

Μια τυπική μέρα ναι θα υπάρχουν φυσικά βέβαια αν δεν την χρησιμοποιήσεις για ζεστό νερό.( λειτουργία desuperheater).Αλλά για ζεστό νερό πιστεύω οτι ένας ηλιακός είναι ιδανική λύση.Επιμένω οτι είναι θέμα μελέτης (πρεπει να κάνεις θερμική ανάλυση εδάφους κ.α) συμφωνω απόλυτα ότι δεν έχουμε δει στην ελλάδα την καλή όψη της "τεχνολογίας" αυτής.

Θα παραθέσω δυο παραδείγματα ένα απο ελλάδα και ένα απο εξωτερικο.

Δημαρχείο Πυλαίας....

Ψύξη & θέρμανση γραφείων (2500m2)

• Κλειστό σύστημα:

21 κατακ. γεωεναλλάκτες

βάθους 80m έκαστος

• 11 ΓΑΘ συνολικής

ικανότητας P=265kWth

P=280kWc

• Μονάδες fan-coils & μια

κεντρική κλιματιστική

μονάδα

• COPh=4, COPc=3.5

 

Μονοκατοικία στο Rudelzhausen, Γερμανία

Θέρμανση & ζεστό νερό χρήσης για κατοικία (340m2)

• Ανοιχτό σύστημα: 2 γεωτρήσεις-

1 παραγωγική, 1 επανεισαγωγής

• 1 ΓΑΘ P=14.7kWth

• Ενδοδαπέδιο & ενδοτοίχιο

σύστημα θέρμανσης

• COPh=4,57

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη...

 

Προσθέτοντας και την συντήρηση κατά την διάρκεια των 51,5 ετών

 

συμπεραίνουμε με σιγουριά:

 

Μέχρι τώρα μιλούσαμε για μετά θάνατον δόξα.

Από σήμερα θα μιλάμε και για μετά θάνατον... απόσβεση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.