Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γεωθερμία


Recommended Posts

...και τι προτεινεται για να ξεφυγουμε εντελως απο ΔΕΗ και Πετρελαιο; ...κανωντας παραλληλα εξοικονομιση χρηματων και εξασφαλιση αποσβεσης σε συντομο χρονικο διαστημα;

Edited by Krisos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφοι. Ενδιαφέρομαι να μάθω αν είναι εφικτή η χρήση γεωθερμικής αντλίας θερμότητας με κατακόρυφους γεωεναλλάκτες για θέρμανση του ζεστού νερού χρήσης ή πισίνας. Αντιλαμβάνομαι ότι στην περίπτωση αυτή, αν αντλούμε συνέχεια θερμότητα από το εδαφος -δηλαδή το κρυώνουμε- κάποια στιγμή το σύστημα αστοχεί. Υπάρχει τρόπος ρύθμισης του συστήματος ? Από την άλλη πλευρά τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει δυνατότητα εκμετάλλευσης ενός ανοικτού τύπου σύστημα. Και για τί τάξεις μεγέθους κόστος - απόσβεση μιλάμε? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να λειτουργεί και αντίστροφα (και τις ίδιες ώρες περίπου) ώστε να μην αλλάξει γρήγορα η θερμοκρασία του υπεδάφους. Με μία προσομοίωση στο TRNSYS μπορείς περίπου να το δεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να κάνω μια ερώτηση περί γεωθερμίας και να μην ανοίγω άλλο θέμα....

 

Όπως γνωρίζουμε κάτω από το έδαφος στα 1.80μ+ είναι μια πηγή θερμότητας...Απορροφά την ηλιακή ενέργεια το έδαφος και συσσωρεύεται..Η θερμοκρασία βάση μελετών είναι της τάξης έως 18C..

Η γεωθερμία με τους εναλλάκτες απορροφά αυτήν την θερμότητα και την διοχετεύει στην ενδοδαπέδια θέρμανση/ψύξη....

 

Το ερώτημα είναι αν θέλει κάποιος να έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία 22-23C τι πρέπει να γίνει?Υπάρχει η δυνατότητα μόνο με την γεωθερμία ή πρέπει να συνεργαστεί και με άλλο μέσο θέρμανσης πετρέλαιο/αέριο?

Link to comment
Share on other sites

Αν η πηγή είναι στους 18 βαθμούς (δεν ισχύει αυτό πάντως), δε σημαίνει ότι η θερμοκρασία του 'χώρου' σου μπορεί να φτάσει μόνο τους 18 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις καλύτερα, φίλε basilistotro, σκέψου ότι η συνηθισμένη Α.Θ. αέρα - αέρα το χειμώνα βλέπει έξω 0 οC ή και λιγότερο και βγάζει μέσα 45 οC ή και περισσότερο.

Το καλοκαίρι πάλι που έξω έχει 35 - 40 οC η Α.Θ. αέρα - αέρα βγάζει 7 οC ενώ η γεωθερμική με θερμοκρασία "έξω = στο χώμα" γυρω στους 15-20 οC βγάζει (ευκολότερα) 7 οC.

Δηλαδή η γεωθερμική χειμώνα - καλοκαίρι δουλεύει σε ευνοϊκότερες θερμοκρασίες γιαυτό και έχει καλύτερο cop και eer. 

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω κάτι που μάλλον δεν το έχω πιάσει το νόημα....

 

Η αντλία θερμότητας λειτουργεί με ηλεκτρισμό και μετατρέπει την θερμοκρασία που υπάρχει στο έδαφος σε μεγαλύτερη θερμοκρασία με λιγότερο έργο?

Αυτό είναι το νόημα?

Διότι απ'όσο ξέρω η δύσκολη θερμοκρασία είναι μέχρι 15-18,σε αυτή την φάση παράγεται μεγάλο έργο κατά την μετατροπή....ή κάνω λάθος?

 

Φίλε tasxan206 γιατί δεν ισχύει αυτό?

 

Να σας πω ότι δεν έχω ιδέα περί γεωθερμίας,δεν έχω διδαχθεί τίποτα στην σχολή..Μόνος μου προσπαθώ να αποκτήσω κάποια γνώση πάνω στο αντικείμενο...

Link to comment
Share on other sites

H θερμότητα στη φύση πηγαίνει από τα θερμότερα υλικά στα ψυχρότερα.

Η Αντλία Θερμότητας, δουλεύει με ηλεκτρισμό και αναγκάζει τη θερμότητα να πάει αντίθετα δηλαδή από το ψυχρότερο προς το θερμότερο. 

Δεν παράγει θερμότητα, όπως οι ηλεκτρικές αντιστάσεις.

Η ποσότητα της θερμότητας (ενέργειας) που αντλείται από μία Α.Θ. είναι μεγαλύτερη από την ενέργεια που καταναλώνει. 

Ο λόγος της αποδιδόμενης θερμότητας προς την καταναλισκόμενη ονομάζεται cop, όταν η Α.Θ. θερμαίνει τον χώρο μας και eer όταν τον ψύχει.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω τα σχήματα να σε βοηθήσουν, συμπληρωματικά σ' αυτά που έχουν αναφερθεί από τους συναδέλφους

post-31791-0-82525000-1388868544_thumb.jpg

Edited by mixmentzos
Link to comment
Share on other sites

Ααααααα,εγώ νόμιζα ότι το νερό που υπάρχει στους γεωθερμικούς εναλλάκτες που είναι σε βάθος αυτό το νερό πάει και στην ενδοδαπέδια μέσα στην κατοικία...

Οπότε κάπου πρέπει να υπάρχει και φρεον λογικά μέσα στην αντλία ή κάπου αλλού....

Είναι 2 διαφορετικά κλειστά κυκλώματα,σωστά κατάλαβα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.