Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χάραξη ΕΓΣΑ


Recommended Posts

Συνάδελφοι να ρωτήσω το εξής:

 

Έχω ένα τοπογραφικό εξαρτημένο σε ΕΓΣΑ '87 γνωρίζοντας τις συντεταγμένες των κορυφών του οικοπέδου μιας και αναγράφονται στο ίδιο το τοπογραφικό. Ωστόσο δεν γνωρίζω τις στάσεις από τις οποίες μετρήθηκε καθώς και τις συντεταγμένες τους.. Επίσης γνωρίζω ότι κοντά στο οικόπεδο υπάρχει ένα τριγωνομετρικό. Αν μάθω τις συν/νες του στο ΕΓΣΑ '87 θα μπορέσω και με ποιον τρόπο να κάνω μια χάραξη μερικών κορυφών με total station και ΟΧΙ με GPS. Θα μπορέσω με κάποιο τρόπο να το κάνω? Η θα χρειαστώ οπωσδήποτε 2 τριγωνομετρικά με ορατότητα μεταξύ τους??? Αφελής η ερώτηση μιας και είμαι σχεδόν σίγουρος για την απάντηση αλλά η εμπειρία μερικών μπορεί να μου δώσει μια λύση...Το εύχομαι!!! Σας ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα μπορούσες αν είναι εμφανής έστω και μια από τις κορυφές του οικοπέδου να χρησιμοποιήσεις αυτή σαν στάση και να χαράξεις τις υπόλοιπες να δεις τι διαφορά σου βγάζει. Μη ξεχάσεις τον συντελεστή κλίμακας........

Επίσης αν έχεις 2ο τριγωνομετρικό δεν είναι ανάγκη να χουν αμοιβαία ορατότητα, κάνε οπισθοτομία με μέτρηση απστάσεων

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στο φορουμ αρχείο του autocad με τα τριγωνομετρικά σε ψηφιακή μορφή Με βάση το τριγωνομετρικό που υπάρχει στην περιοχή σου και με υπολογισμό των γωνιών μεταξύ αυτόύ και των όμορων στην περιοχή τριγ. (από τις συνεταγμένες τους υπολόγισε πολικές συντεταγμένες) βρες άλλο ένα τριγωνομετρικό για μηδενισμό και ίδρυσε μια πολυγωνομετρική στάση (με όδευση ή καταβιβασμό από το κοντινό τριγ.)πλησίον του οικοπέδου και χάραξε τα όρια με πολικές συνεταγμένες που θα υπολογίσεις από τις συντεταγμένες της στάσης με μηδενισμό στο κοντινό τριγων.

Link to comment
Share on other sites

Μια επισήμανση συνάδελφε topoΕΜΠ. Εγώ στην θέση σου θα έλεγχα και 2-3 σαθερά σημεία που αποτύπωνονται στο παλαιό τοπογραφικό αποτυπώνοντας τα και συγκρίνοντας την σχετική τους θέση με τις κορυφές, ώστε να είμαι βέβαιος πως ή ένταξη έχει γίνει σωστά από τον προηγούμενο συνάδελφο.

Link to comment
Share on other sites

"οπισθοτομια με δυο τριγωνομετρικα και με μέτρηση αποστάσεων"

 

Συγνώμη, αλλά αυτό να δω και να τελειώσω...Εκτός κι αν το λέτε για καλαμπούρι.

 

Ποιός τρελός θα στείλει το βοηθό δυό φορές ν' ανέβει στα βουνά για να πάρει απόσταση ενώ θα μπορούσε να πάει αυτός να στήσει επάνω σ' ένα; Και μη μου πεις έχω laser για 2km... Η μόνη περίπτωση που είναι αυτό δυνατό, τα "τριγωνομετρικά" να είναι σχετικά κοντινά σημεία γνωστών συντεταγμένων στα πλαίσια τοπικής αποτύπωσης και όχι βάθρα της ΓΥΣ ή ΟΚΧΕ.

 

Οσον αφορά στο αρχικό ερώτημα, η σωστή χάραξη προϋποθέτει αντικειμενικά σωστή στάση οργάνου και αντικειμενικά σωστό προσανατολισμό. Κάθε επιχείρηση "προσαρμογής" σε ελλειπή δεδομένα και αμφίβολες ορατότητες έχει κίνδυνο να μη σ' αφήνει να κοιμάσαι τα βράδυα... Βρες 2ο τριγωνομετρικό για να προσανατολιστείς και στο τέλος κάνε αυτό που σου λέει ο dimitris80, οι εντάξεις δεν είναι πάντα εντάξει...

Link to comment
Share on other sites

Πριν αποφασίσεις τι θα κάνεις κι αν είναι εύκολο και δεν είναι μεγάλη ανακατωσούρα, αποτύπωσε πρώτα όσα σταθερά σημεία βρεις σε τοπικές συντεταγμένες επί τυχαίας στάσης* και κάνε μια σύγκριση με τις συντεταγμένες ΕΓΣΑ.

 

Να πάρεις πρώτα μια ιδέα, μια χοντρική εκτίμηση για το τί μεγέθους σφάλμα έχεις να αντιμετωπίσεις...

 

*Καλό θα ήταν να την σημειώσεις αυτή την στάση. Στην απίθανη περίπτωση που πέσεις μέσα, μπορείς να ορίσεις συντεταγμένες ΕΓΣΑ σε αυτή την στάση, οπότε να κάνεις χάραξη έτσι.

Link to comment
Share on other sites

"οπισθοτομια με δυο τριγωνομετρικα και με μέτρηση αποστάσεων"

 

Συγνώμη, αλλά αυτό να δω και να τελειώσω...Εκτός κι αν το λέτε για καλαμπούρι.

 

Ποιός τρελός θα στείλει το βοηθό δυό φορές ν' ανέβει στα βουνά για να πάρει απόσταση ενώ θα μπορούσε να πάει αυτός να στήσει επάνω σ' ένα; Και μη μου πεις έχω laser για 2km... Η μόνη περίπτωση που είναι αυτό δυνατό, τα "τριγωνομετρικά" να είναι σχετικά κοντινά σημεία γνωστών συντεταγμένων στα πλαίσια τοπικής αποτύπωσης και όχι βάθρα της ΓΥΣ ή ΟΚΧΕ.

 

 

 

Πες τα συναδελφε...Θα τα ελεγα και εγω αλλα δεν ηθελα να γινω κακος..Οπισθοτομια το ελαχιστο 3 σημεια με γνωστες συντεταγμενες και καλη γεωμετρια.εμπροσθοτμια 2 σημεια με γνωστες συντεταγμενες...Απο τοτε που τα οργανα βγαλανε ελληνικο menu το free station εγινε οπισθοτομια για ολα...

Link to comment
Share on other sites

η ελλαδα δεν ειναι ολη ορεινη...υπαρχουν και πεδιαδες ξερετε...

 

εχω στησει σε βαθρο και εχω παρει αποσταση απο αλλο βαθρο οχι λιγες φορες (ειδικα στη προ gps εποχη)

 

ακουσα καποιον να τελειωνει ή μου φανηκε;

:smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.