Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χάραξη ΕΓΣΑ


Recommended Posts

Πέστα dgt!!!

Καλά βρε παιδιά, μη βαράτε. Έχετε δίκιο οπισθοτομία με μέτρηση αποστάσεων δεν είναι οπισθοτομία αλλά συνηθίσαμε να το λέμε έτσι αφού όλα τα όργανα έτσι το μεταφράζουν.....Πάντως αυτή η διαδικασία και εμένα με βολεύει και μου έχει λύσει τα χέρια ουκ ολίγες φορές. Και προτιμώ χίλιες φορές να επιλέξω εγώ που θα στήσω το όργανο, χρησιμοποιώντας το τρίποδα και να καθορίσω εγώ τη γεωμετρία, παρά να στήσω πάνω σε υπάρχον βάθρο. Και επειδή έχω πρόσφατο παράδειγμα στο μυαλό μου σας το παραθέτω για να μου πείτε εσείς που θα στήνατε. Δεν ξέρω βέβαια πως θα βάλω την εικόνα αλλά θα το περιγράψω.

Σε περιοχή βατή έχω 2 τριγων. 512667,ΧΧ /3894573,ΧΧ κ 514116,ΧΧ/ 3895506,ΧΧ , και έχω επίσης και το 3ο 512540,ΧΧ/3895706,ΧΧ το οποίο είναι δυσπρόσιτο. Αν θέλεις να μετρήσεις κάτι στην περιοχή 513370/3895000 τι θα κάνεις? Θα στήσεις πάνω σε ένα από τα 2 βάθρα? Δεν είναι καλύτερα, να στήσεις εντός της περιοχής που σ ενδιαφέρει και να κάνεις κατευθείαν resection? Ας το γράψω έτσι να μη φωνάζετε

Και ελέγχεις και τη γωνία στο 3ο τριγωνομετρικό χωρίς να χρειαστεί να ανέβει κάποιος πάνω....

ΥΓ.

Οι βόλτες προς και από τα τριγωνομετρικά είναι ίδιες. το θέμα είναι αν θα τις κάνει ο τοπογράφος ή ο βοηθός..........

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για όσους επιμένετε να κάνετε "οπισθοτομίες" με μετρημένες αποστάσεις σε βάθρα ΓΥΣ ακόμα δεν τελείωσα:

 

α) Πόσο παραπάνω σας κοστίζει να πάει ο βοηθός με το πρίσμα 2 φορές σε βάθρο;

β)αν έχετε laser "όλα τα παίρνω-τίποτα δεν αφήνω" και ξεπεράσετε το πρόβλημα του βοηθού τότε πως προσθέτετε το ήμιπάχος του βάθρου στις μετρήσεις; Δεν έχω δει μενού οργάνου να το κάνει ακόμα...

 

Το να έχεις την τύχη να αποστασιομετρεί το όργανό σου σε απομακρυσμένα βάθρα αποτελεί διακινδυνευμένη λύση για εξάρτηση. Ο γωνιακός έλεγχος σε τρίτο βάθρο δε με εξασφαλίζει γιατί δεν έχω καλές σκοπεύσεις γωνιών αφού δεν έχω στόχο στην πλάκα του βάθρου, δεν την βλέπω χωρίς "παππά" ή χωρίς το πρίσμα του βοηθού.

 

Αναγνωρίζω όμως και σας ξαναλέω ότι είναι τρομερά εξυπηρετικό εντός εργοταξίου από στάσεις του εργοταξίου, όχι για εξάρτηση από βάθρα (που μπορεί και να έχουν κουνηθεί).

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι

για να βάζουμε τα πράγματα σε κάποια σειρά

1.οπισθοτομία μετρήσεις γωνιών η διευθύνσεων προς 3 τουλάχιστον γνωστά

2.εμπροσθοτομία μετρήσεις γωνιών απο δύο τουλάχιστον γνωστά

3.εμπροσθοτομία με πλευρές η πλευροτομία μετρήσεις αποστάσεων απο/προς δύο γνωστά

4. ελέυθερη στάση μέτρηση αποστάσεων και γωνιών πρός δύο η περισσότερα γνωστά και επίλυση με ΜΕΤ η μετασχηματισμό

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Agior, πίστεψε με αν είχες εικόνα της περιοχής που περιέγραψα παραπάνω δεν θα επέμενες τόσο πολύ. Τα δυο τργ που περιέγραψα βρίσκονται σε απόσταση < των 200μ από επαρχιακή οδό και η περιοχή είναι πεντακάθαρη.

Τώρα αν είναι η μόνη περιοχή στην Ελλάδα, που συμβαίνει αυτό, τι να πω. Μακάρι να μου τύχουν κι άλλες δουλειές εκεί γύρω.......

Και προς θεού, δεν είπα ότι αυτή η διαδικασία μπορεί να γίνει σε όλες τις περιπτώσεις, αλλά σε κάποιες, ανάλογα με τις αποστάσεις των τριγωνομετρικών μεταξύ τους και την απόσταση της περιοχής που σε ενδιαφέρει από τα τριγωνομετρικά, γίνεται, και σου δίνει πιο αξιόπιστα αποτελέσματα. Να σου απαντήσω λοιπόν και στα επιμέρους που έθεσες....

α) Ο χρόνος που θα απαιτηθεί αν στήσεις άπαξ το όργανο στην περιοχή που σε ενδιαφέρει και στείλεις το βοηθό στα 2 τριγ κάνοντας resection και στη συνέχεια δουλέψεις, είναι πιθανόν ίδιος και μάλλον μικρότερος από το να πάς να στήσεις στο τργ να μηδενίσεις στέλνοντας τον βοηθό στο άλλο τργ, να κατεβάσεις στάση στην περιοχή που σε ενδιαφέρει να φύγεις να στήσεις στη νέα στάση να ξαναμηδενίσεις και να δουλέψεις.

β) Ποιός μίλησε για laser? Οι αποστάσεις προς τα 2 τργ με το τρόπο που περιγράφω στο προηγούμενο μου post είναι μικρότερες από 1 ΚΜ και εννοείται ότι τις παίρνω κανονικά με μικρό πρίσμα. Στο απομακρυσμένο τργ ελέγχω μόνο τη γωνία σκόπευσης, εκεί ναι δεν πάει ο βοηθός. Και δεν λέω ότι είναι και ότι καλύτερο αλλά αν η σκόπευση δεν κοιτάει στο βάθρο, αλλά αλλού, είναι ένας χονδροειδής τρόπος να καταλάβεις ότι κάτι δεν πάει καλά...

Επίσης, αν κάνεις resection και όντως έχει μετακινηθεί το βάθρο το όργανο σου βγάζει σφάλμα κλεισίματος αφού δεν μπορεί να ταιριάξει τις συντεταγμένες που του δινεις για τα τργ, τις αποστάσεις και την μεταξύ των γωνία και επίσης σε υποψιάζει ότι κάτι δεν πάει καλά.

Αν όμως έχεις στήσει σε βάθρο και μηδενίσεις στο άλλο, και δεν μπορείς να μετρήσεις και την απόσταση μεταξύ τους πως θα ελέγξεις αν όντως ένα από τα δύο έχει μετακινηθεί?

 

Παλιά και εγώ δεν ήθελα να ακούσω για resection. Ήθελα να στήνω μόνο πάνω στις στάσεις μου. Αλλά "όπως σοφά είπες" στα εργοτάξια αναγκάστηκα για να μην τις ξηλώνουν να τις βάζω σε σημεία δυσπρόσιτα που δεν μπορείς βέβαια να στήσεις και αποδείχθηκε εργαλείο η ελεύθερη στάση με πολύ καλά κλεισίματα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ με πείσατε, κι εγώ μαζί σας... απλά μου φαίνεται αδιανόητο που υπάρχουν τόσο εύκολα προσβάσιμα βάθρα, α, ρε τυχερούλα...

Link to comment
Share on other sites

Απορία:

 

Έστω πως θέλω να αποτυπώσω ένα αγροτεμάχιο με T.S. και δεν με πολυενδιαφέρει να το εντάξω σε ΕΓΣΑ (κακώς βέβαια).

 

Στήνοντας το όργανο στις στάσεις μου, διαπιστώνω πως έχω οπτική πρόσβαση σε δύο ή τρία βάθρα (όχι από την ίδια στάση ταυτόχρονα!) και τα χτυπάω και αυτά.

 

Μετά σκέφτομαι - αφού ήταν τόσο εύκολα να εντοπίσω τα βάθρα - να εντάξω την αποτύπωση σε ΕΓΣΑ. Πάω σε ΓΥΣ, και παίρνω συντεταγμένες των βάθρων και τις μετασχηματίζω.

Πόσο δόκιμο και αξιόπιστο είναι να κάνω align τα σημεία των βάθρων στις συντεταγμένες τους μέσα στο σχεδιαστικό εντάσοντας έτσι εκ των υστέρων την αποτύπωση;

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι ήξερες από την αρχή ότι έχεις οπτική επαφή με τοπογραφικά. Τί διαφορετικό θα έκανες στην όλη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ πως έστω ότι έστειλα κάτοπτρο στα βάθρα και τα έχω αποτυπώσει.

 

Υ.Γ. Σε όργανα που είναι Reflector Less, η αποτύπωση σε mode RL με πρίσμα σε κοντινές αποστάσεις ίσως να εισάγει σφάλμα στην μέτρηση απόστασης. Από κάποια απόσταση οργάνου - πρίσματος και πάνω δεν έχει πρόβλημα. Ξέρουμε ποια είναι αυτή η απόσταση;

Μήπως όταν η απόσταση οργάνου πρίσματος > max εμβέλειας με πρίσμα μπορούμε να μετράμε αποστάσεις σε RL mode;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.