Μετάβαση στο περιεχόμενο

Software για μελέτη Φ/Β


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά!

 

Δουλεύω λίγο το Sunny Design,το οποίο φαίνεται αρκετά καλό, αλλά έχω δύο ερωτήσεις:

 

1) Πόση αξιόπιστη είναι η ενέργεια που υπολογίζει και

 

2) πόσο αξιόπιστη είναι η ιδανική κλίση των πάνελ που βγάζει. 25 μοίρες για Αθήνα? Μικρή δεν είναι η κλίση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γενικα το sunny design πρεπει να το προσεχεις γιατι μερικες φορες εχει αρκετες ανακριβειες σε σχεση με το πολυ αξιοπιστο pv syst.Καλο ειναι να μαθεις να χειριζεσαι το δευτερο.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος χρησιμοποιεί το pvsyst να μου πει γιατί όταν προσπαθώ να εισάγω κλιματολογικά δεδομένα από το satellight μου βγάζει αυτό το μήνυμα:

 

"Violation d'access a l'adresse 004A7090 dans le module 'PVSYST5.exe'. Lecture de l'adresse 02AD0000"

 

με αποτέλεσμα να μην μπορώ να εισάγω τα δεδομένα για την περιοχή που με ενδιαφέρει.

 

ΥΓ: Χρησιμοποιεί κάποιος το pvcalc? Είναι καλύτερο? Η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πιο γνωστό πρόγραμμα είναι το PVsyst αλλά θέλει άδεια.

Το βασικότερο σε τέτοιο πρόγραμμα είναι τα ηλιακά και θερμοκρασιακά δεδομένα τα οποία υπάρχουν σε βάσεις κλιματολογικές. Μετά είναι η λειτουργία panels και inverter τα οποία είναι από τους κατασκευαστές και επειδή μιλάμε για μια ταχύτατα ανερχόμενη αγορά τα χαρακτηριστικά αλλάζουν συχνά. Για αυτό καλύτερο είναι να μπεις σε site κατασκευαστών inverter σχεδόν όλοι διαθέτουν free προγράμματα διαστασιολόγησης (SMA, fronius, mastervolt κλπ). Αλλά και η προσωμοίωση είναι απλή μπορείς να την κάνεις και μόνος σου σε excel

 

τι άδεια χρειάζεται δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω ότι υπάρχει το RETScreen International το οποίο λειτουργεί πάνω στο EXCELL είναι free (άρα δεν κάνω διαφήμιση) και μάλιστα κυκλοφορεί και σε Ελληνική έκδοση.

Καλύπτει διάφορες μορφές παραγωγής ενεργείας και νομίζω και φωτοβολταϊκά.

Link to comment
Share on other sites

Το RETScreen είναι χοντροκομμένο....το PVsyst είναι πολύ καλύτερο....κατεβάζεις το trial version δωρεάν...τρέχει για 15 μέρες και βλέπεις αν σου κάνει.....

 

Νομίζω οτι την παλιά έκδοση 4.37 την κατεβάζεις τσάμπα.....****************

 

Και μετράει πολύ η προσομοίωση που κάνει για υπολογισμό σκιάσεων και φυσικά απόδοσης.

 

Παρακαλώ να είστε πιο προσεκτικός στις αναφορές σας περί crack κτλ

Σας παρακαλώ διαβάστε προσεκτικά ΑΥΤΟ και ΑΥΤΟ

ilias

Link to comment
Share on other sites

Το PVsyst, που απ' ότι κατάλαβα δεν είναι ελληνικό software, σε τί τιμές παίζει συνάδελφε? Και από κλιματικά δεδομένα τί περιλαμβάνει? Ψιλοκοίταζα το PVEstimation αλλά μάλλον δεν παράγει ούτε το μονογραμμικό ούτε άλλα έντυπα. Βέβαια αυτά τα κάνεις και μόνος σου αλλά γλιτώνεις πολύ χρόνο όταν τα παράγει αυτόματα το πρόγραμμα. Το PVcalc που κάνει τη δουλειά αυτή απ' ότι είδα ξεφεύγει κάπως σε τιμή.

Link to comment
Share on other sites

@CHOUTOS

 

Συνάδελφε τυχαίνει και το ψάχνω πολύ το θέμα τους τελευταίους μήνες. Το PVsyst είναι πράγματι ένα πολύ καλό πρόγραμμα. Ένα από τα πλεονεκτήματά του είναι ότι μπορείς να εισάγεις κλιματικά δεδομένα από πολλές διαφορετικές πηγές. Ενδεικτικα σου αναφέρω ότι δέχεται απο το Meteonorm (πολύ καλό πρόγραμμα κλιματικών δεδομένων και μελετών σκίασης που κοστίζει 450 Ευρώ), αλλά και από το πολύ καλό και αξιόπιστο site http://www.satellight.com/core.htm . Σε αυτό το site παρέχονται ωριαίες τιμές κλιματικών δεδομένων (ακόμα και θερμοκρασίες) τα οποία έχουν παρθεί από δορυφόρο. Θεωρούνται πάρα πολύ αξιόπιστα. Έχεις πρόσβαση σε αυτά με μια απλή εγγραφή. Κάνεις το request και στα στέλνουν με email εντός 10 λεπτών το πολύ σε μορφή txt. Το αρχείο αυτό το εισάγεις στο PVsyst και κάνεις τη δουλεία σου. Πραγματικά σου λύνει τα χέρια. Θέλει όμως λίγο ψάξιμο.

 

Το PVsyst κοστίζει κοντά στα 600 Ευρώ. Εγώ κατέβασα την trial version και έκατσα και διάβασα το manual ώστε να αποκτήσω εικόνα του προγράμματος και έκανα και μία μελέτη. Είναι πολύ καλό όταν το μάθεις και έχεις διαβάσει καλά την θεωρία βεβαίως.

 

Όσο για το PVcalc δεν έχω καταλέιξει αν αξίζει τα λεφτά του καθώς τα μονογραμμικά που κάνει νομίζω ότι μπορούμε να τα κάνουμε και μόνοι μας και τα έντυπα επίσης. Είναι αστείο να δίνουμε 2450 Ευρώ δλδ 1850 επιπλέον από το PVcalc για ένα πρόγραμμα που στο κάτω κάτω δεν ΄παρέχει τέτοια ευκολία στην εισαγωγή κλιματικών δεδομένων που είναι τόσο βασικό.

 

Για μελέτη σκίασης και στα δύο προγράμματα πραγματικά δεν εχω γνώση και δεν μπορώ να μιλήσω. Αν έχει κάποιος συνάδελφος ας μας διαφωτήσει με ενδιαφέρει πολύ.

 

Φυσικά δέχομαι κάθε αντίθετη άποψη στα όσα γράφω (αρκεί να είναι τεκμηριωμένη) γιατί δεν είμαι και δεν το παίζω expert στα φωτοβολταϊκά, όπως και σε τπτ στη ζωή μου θεωρώ....Όσο ζούμε μαθαίνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Pozitron ευχαριστώ, βασικά εγώ είχα κατά νου την έκδοση του pvcalc που παράγει μόνο μονογραμμικό και έντυπα άδειας, νομίζω είναι κάπου στα 660, τα μεγαλύτερα πακέτα που κάνουν και ΜΠΕ τα θεωρώ υπερβολή για την περίπτωσή μου. Αν έχω καταλάβει καλά εσύ είσαι απόλυτα ευχαριστημένος από το pvsyst. Αυτό όταν το αγόρασες σου έστειλαν τιμολόγιο ηλεκτρονικά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.