Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Software για μελέτη Φ/Β


TomA

Recommended Posts

Δεν το έχω αγοράσει ακόμα CHOUTOS. Απλά ασχολήθηκα πολύ 15 μέρες με την trial version και έμεινα πολύ ικανοποιημένος. Βέβαια μου άρεσε πολύ και το PVsol. Το οποίο έρχεται περίπου στα 1228 Ευρώ αν θυμάμαι καλά. Δεν έχω καταλήξει ακόμα πιο θα αγοράσω. Το ψάχνω ακόμα. Θα ήθελα να μπορούσα να δω το pvcalc από κοντά πριν αποφασίσω. Έχω μιλήσει μαζί τους στο τηλέφωνο αλλά μόνο οι πληροφορίες που σου δίνουν μέσω τηλεφώνου δεν φτάνουν. Προσώπικά με "χαλάει" που δεν μπορώ να εισάγω δεδομένα από άλλη πηγή πλην των 50 ελληνικών σταθμών που έχει καταχωρημένους το PVcalc. Σου δίνει τη δυνατότητα να εισάγεις δεδομένα από αρχείο txt βέβαια αλλά δεν είναι μια αυτοματοποιημένη διαδικασία ώστε να αναγνωρίζει χωρίς πρόβλημα το αρχείο txt που παράγει το site που προανέφερα, όπως κάνει το PVsyst. Τους το είπα και μου απάντησαν ότι θα το ψάξουν και θα με πάρουν να μου πουν. Αν έχω κάτι νεώτερο θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Thanks pozitron, το pvestimation το έχεις ψάξει? Γιατί από τιμή λέει άσχημα. Το PVsol έχει νομίζω και αυτό μια έκδοση στα 700 περίπου που νομίζω ότι κάνει δουλειά, αυτή που λες με τα 1228 είναι η expert έκδοση, νομίζω και με την απλή κάνεις δουλειά. Αλλά τέτοια ευκολία στην εισαγωγή δεδομένων δε νομίζω να έχει όπως το pvsyst.

Link to comment
Share on other sites

Τοσα σχεδιαστικα υπαρχουν. Πραγματικα απειρα. Απο ενα ακριβο autocad μεχρι ενα δωρεαν ή σχεδον δωρεαν υποκαταστατο τυπου intellicad.

 

Οταν προκειται για κατι απλο οπως ενα μονογραμμικο για τη δεη δεν χρειαζεται να πελαγωνουμε.

 

Ανοιξε το σχεδιαστικο σου, κατεβασε ή φτιαξε μπλοκς για ολα τα υποσυστηματα και εισαι ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά @AXL

 

Δεν χρειάζεται να πελαγώνουμε.

 

Δωρεάν Intellicad μπορείς να κατεβάσεις από εδώ.

 

Διάφορα Blocks με έτοιμα αντικείμενα για ηλεκτρολογικό σχέδιο, μπορείς να βρείς εδώ .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

με ενδιαφέρει η αγορά λογισμικού για τη μελέτη και αδειοδότηση φωτοβολταϊκών. 'Εχω δει διάφορα προγράμματα με ποικιλία λειτουργιών, αλλά δεν γνωρίζω ακριβώς ποιες λειτουργίες είναι απαραίτητες καθώς δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε αυτό το αντικείμενο.

 

Διάβασα αυτό το θέμα http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=1263, αλλά πραγματικά δεν κατάλαβα αν κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα υπερτερεί κάποιου άλλου και σε τι. Με ενδιαφέρει στη πράξη πιο είναι το καλύτερο "εργαλείο"

 

Θα ήθελα τις προτάσεις σας για εκείνο το πρόγραμμα που καλύπτει τις περισσότερες ανάγκες από την προσφορά, αδειοδότηση και τη μελέτη καθώς και ποιο είναι πιο εύχρηστο και γιατί.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Προσπαθώ να ελέγξω μια προσφορά για μια εγκατάσταση 100KW πελάτη μου, με το Sunny Design.

Η προσφορά της εταιρείας υπολογίζει 15% επιπλέον απόδοση από το Sunny Design. Είναι μέσα στα πλαίσια ενός δωρεάν προγράμματος ?. Δεν πρέπει να ζητήσω αναλυτική μελέτη από την εταιρεία για να μου τεκμηριώσει την απόδοση ??

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να ελέγξω μια προσφορά για μια εγκατάσταση 100KW πελάτη μου, με το Sunny Design.

Η προσφορά της εταιρείας υπολογίζει 15% επιπλέον απόδοση από το Sunny Design. Είναι μέσα στα πλαίσια ενός δωρεάν προγράμματος ?. Δεν πρέπει να ζητήσω αναλυτική μελέτη από την εταιρεία για να μου τεκμηριώσει την απόδοση ??

 

Θεωρώ ότι οι αποδόσεις του Sunny Design είναι χονδρικές και ήδη λίγο υπερεκτιμημένες.Πρέπει να χρησιμοποιήται βοηθητικά και μόνο.Εάν θες πάρε μια επιπλέον εκτίμηση της παραγωγής από το δωρεάν site http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php#

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπέρα και απο εμενα ειδα το παρακατω http://www.ergodesign.edu.gr/eshop/index.php/software/engineering/fb/fb0001.html και ηθελα να ρωτησω εαν οαραγει και μονογραμμικο το συγκεκριμενο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.