Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Excel - Για όσους θέλουν να ψάξουν παραπέρα ...


gvarth

Recommended Posts

Γίνεται με VBA αυτοματοποιημένα η με πίνακοποίηση δεδομενων ως βάση δεδομένων ώστε να αποκρύπτεις τις μηδενικές τιμές.

Ανέβασε ένα αρχείο παράδειγμα τι θέλεις να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

υπόψιν ότι απευθύνεστε και σε μη γνώστες του αντικειμένου, προφανώς το ερώτημα είναι πως επιλέγουμε να εκτυπώνονται μόνο οι σειρές που θέλουμε, πχ σε ένα αναλυτικό προυπολογισμό 4495

Edited by spafent
Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για μικρό πίνακα, μπορείς να το κάνεις χειροκίνητα.

Πας στη γραμμή ή τις γραμμές που σε ενδιαφέρουν, κάνεις δεξί κλικ και επιλέγεις "απόκρυψη".

Έτσι δε θα φαίνεται/φαίνονται στην εκτύπωση.

Σε μεγάλους πίνακες, πρέπει να κάνεις διάφορους αυτοματισμούς. Που είναι πιο σύνθετες διαδικασίες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία γίνεται απλά επιλέγοντας την περιοχή που μας ενδιαφέρει, επιλέγω Δεδομένα -> Φίλτρο.

Η πιο απλά ctl+atl+L.  Από τα φίλτρα στην πάνω σειρά επιλέγουμε να μην εμφανίζενται, οι μηδενικές τιμές.

 

Βιβλίο1.xlsx

Link to comment
Share on other sites

basgoud ο προβληματισμός μου προέκυψε από το αρχείο που ανέβασες εδώ. Προσπαθώντας να μάθω πώς συντάσσεται ο ΑΠΕ είδα και του gvarth τον ΑΠΕ που έχει ανεβάσει σε excel, τώρα δεν τον βρίσκω πρόχειρο στο φόρουμ για να σε παραπέμψω..Η δουλειά σου είναι τρομερή , αλλά με το συμπάθειο επειδή εγώ δεν γνωρίζω την τύφλα μου από δημόσια, βρήκα το excel σου χρησιμότατο μεν , λίγο χαοτικό δε και δυσκολεύτηκα να το παρακολουθήσω... Το θέμα μου είναι ότι σε έναν τέτοιο πρότυπο ΑΠΕ (ας πούμε του gvarth παλεύω) να κάνω μη ορατές τις γραμμές που αναφέρονται σε πλεοναστικά άρθρα από αυτά που έχει η σύμβαση που "εξετάζω" εγώ ώστε να μην "διαταράσσονται" οι τύποι μες στο excel..υποψιάζομαι ότι αυτό έχεις κάνει στο δικό σου excel...

εδιτ:  επειδή δεν βρίσκω τον απε του gvarth στα downloads τον ανεβάζω εδώ. επαναλαμβάνω είναι του gvarth. Λοιπόν, θέλω στο φύλλο budget 0, όπου όπως κατάλαβα περνάμε τα δεδομένα μας, να περνάω τα άρθρα της σύμβασης που εξετάζω και τα πλεοναστικά που είχε ο gvarth να μην σβήνονται, αλλά απλά να βάζω πχ την τιμή 0 στην ποσότητα και αυτά να "κρύβονται" ώστε να ενημερώνεται το φύλλο APE και το check 20%, και να μην διαταράσσονται οι τύποι τους και οι έλεγχοι τους.

APE_PROMETRHSEIS_V1.xls οδηγίες σύνταξης ΑΠΕ με το αρχείο excel.txt

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Στον αρχείο που έχω ανεβάσει όταν έχουμε πλεονασματικές ποσότητες που χαλάνε τους ελέγχους 20%, βάζεις καρφωτά τιμές στα κίτρινα κελιά δίπλα από τον ΑΠΕ όπου απαιτέιται.  Τότε ο λαμβάνει υπόψη την τιμή που βάζεις χειροκίνητα και όχι αυτή από την αναλυτική προμέτρηση.

Το budge0 αντιστοιχεί στον προϋπολογιμό μελέτης, msrment0 αντιστοιχεί στην προμέτρηση για την σύνταξη του ΑΠΕ. Οι τιμές μεταφέρονται αυτόματα με vlookup στον ΑΠΕ.  Κάνει εισαγωγή γραμμών όταν έχει νέες τιμές.  Έχω τρία χρόνια να κάνω αυτή την δουλειά, λογαριασμούς και ΑΠΕ.

 

Υ.Γ. Αν το αρχειό αυτό είναι χαοτικό, έχω να σου δείξω αυτό που κάνω τα τοπογραφικά και τα σχεδιάζει το excel in CAD, ;oπου συνδυάζονται 15-20 φύλλα εργασίας μαζί.

 

Edited by basgoud
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με παρεξήγησες..Από την αρχή ξεκαθάρισα ότι δεν το γνωρίζω το αντικείμενο, επομένως με τον όρο χαοτικό δεν προσέβαλα επουδενί την δουλειά σου, αλλά σάρκασα την δική μου έλλειψη γνώσης επί του θέματος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε παρεξήγησα συνάδελφε, απλά οι υπολογιστές θέλουν υπομονή και κανείς δεν μπορεί να τα ξέρει όλα.  Ελπίζω να σε βοήθησα.

Εγώ ακόμα μαθαίνω και  θα μαθαίνω.  Οι υπολογιστές στην λογική τους είναι απλοί, έως και απλοϊκοί.

Καλή δουλειά.  Πολύ ενδιαφέρον το μότο σου.

Edited by basgoud
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.