Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Excel - Για όσους θέλουν να ψάξουν παραπέρα ...


gvarth

Recommended Posts

@stetr

Οι συντεταγμένες των σημείων του διαγράμματος είναι γραμμένες σε κάποια κελιά. Εκεί θα αλλάξεις την τιμή που επιθυμείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@stetr

Για να μην ενοχλούμε, όπως είπες, κάνε μία δημοσίευση με επισυναπτόμενο το αρχείο με το γράφημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2021 at 2:50 ΜΜ, stetr said:

Καλησπέρα σε ολους , εχω ενα προβλημα με ενα γραφημα στο εξελ. Οπωσ βλεπετε το σημειο1 εχει για Χ 3,30 ενώ βγαινει στο 1. Γνωριζει καποιος το γιατι ?⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️image.png.5cb1a7ec750df72c8db5519d98ce98c1.png

ενταξει ευχαριστω , τωρα εχω αλλο προβλημα. Πωσ μπορω εχωντας μονο το y να μου βρει το χ του πανω στο γραφημα ?

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παιδεύεσαι (τελευταία σου) θα σου πω τον πρώτο τρόπο που μου έρχεται στο μυαλό. Ζήτα από το excel να σου δώσει την συνάρτηση του R (θα το βρείς μόνος σου αυτό) και με γνωστό y λύσε ως προς x. Μετά εισάγεις το ζεύγος τιμών που θες στο διάγραμμα. Μπορεί να υπάρχει και πιο εύκολος τρόπος....όσο ψάχνεις, βρίσκεις.

Άντε, και τελείωνε με το παλιοδιάγραμμα!!😊😊

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@stetr---Μεταξύ των σημείων έχει σχεδιασθεί μια γραμμή τάσης (trendline). Για να εμφανίσεις την εξίσωσή της πατάς δεξί κλικ πάνω σε αυτή και επιλέγεις format trendline. Στο παράθυρο που εμφανίζεται επιλέγεις Display Equation on chart.

Με γνωστό τον τύπο μπορείς να υπολογίσεις όποιο ζεύγος τιμών θέλεις. Με δεξί κλικ στο γράφημα και Select Data προσθέτεις τα νέα σημεία (κάνεις Add τα κελιά με τις τιμές των συντεταγμένων τους).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Kαλημέρα επέιγων!

ξέρει κανείς να μου απαντήσει εαν με κάποιοα formula μπορω να βγαλω τα δεδομενα το πρωτου κελιου σε στήλες?

Δηλαδή σε μια στήλη το X1 σε μια δεύτερη Α1 και σε μια τρίτη Ψ1.

Excell__001.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.