Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Excel - Για όσους θέλουν να ψάξουν παραπέρα ...


gvarth

Recommended Posts

εβαλα στο C15 5+5 και απλα στο F22 εβγαζε παλι 5+5

 

Μήπως να δοκίμαζες το "=5+5" ; Οι τύποι στο Excel ξεκινούν με το "="

 

η δικια μου απορια παραμενει παντως για οποιον εχει καμια ιδεα - λυση

 

Η απορία σου δεν δέχεται κάποια απλή/απλουστευμένη λύση. Θέλει μελέτη. Κάποια περίοδο με περισσότερο χρόνο , θα είχα την άνεση να το "παιδέψω" περισσότερο. Τώρα ... :(

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να δοκίμαζες το "=5+5" ; Οι τύποι στο Excel ξεκινούν με το =

 

ρε συ gvarth το ξερω αυτο αλλα η ερωτηση του παιδιου ηταν να γραφω σε ενα κελι την εξισωση (χωρις ισον μπροστα για να φαινεται η πραξη) και στο διπλα να βγαζει αποτελεσμα

 

apostolos 55 την getif και την sumif δεν τις ξερω εκανα ενα googlarisma αλλα δεν βρηκα κατι αν μπορουσες να σηκωσεις καποιο παραδειγμα και να πεις δυο λογια οπως πριν θα ημουν υποχρεος

Link to comment
Share on other sites

ρε συ gvarth το ξερω αυτο αλλα η ερωτηση του παιδιου ηταν να γραφω σε ενα κελι την εξισωση (χωρις ισον μπροστα για να φαινεται η πραξη) και στο διπλα να βγαζει αποτελεσμα

 

Καλά, μην με μαλώνετε , έγινε μπέρδεμα ... ;)

 

Το συνημμένο αρχείο zip, αφού το αποσυμπιέσετε , θα βρείτε σχετικό παράδειγμα .

 

Στη στήλη C γράφονται οι τύποι και στη στήλη D υπολογίζονται τα αποτελέσματα με βάση τους τύπους , με χρήση της EvalMath. Πατείστε Alt-F11 για να δείτε τον τρόπο που αυτή ορίζεται.

MathEvaluation.zip

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ gvarth !!!

 

ερωτησουλα για VBA : εγω τωρα που κατεβασα το αρχειακι που εχει ορισμένη την EvalMath

πως μπορω να την αποθηκευσω ετσι ωστε να ανοιγω νεο αρχειο και να ειναι στην λιστα με τις εξισωσεις??

 

 

 

ενα αλλο εργαλείο που ξέρω ότι υπαρχει αλλα το εχω ψαξει στο ιντερνετ αλλα δεν το εχω βρει ειναι να γράφεις τον αριθμο σε ενα κελί και στο διπλα να σου το γράφει ολογράφως

 

καποτε καπου κατι ειχα βρει (όχι VBA) που το έκανε, αλλα όχι σε ελληνικα, αλλα δεν μπορω να θυμηθω που!!(είχε κατι ινδικα και καποιες τετοιες γλωσσες απο την απω ανατολη)

 

αυτό ειναι χρησιμο σε προυπολογισμους , λογαριασμους τετοιου ειδους αρχεια

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ ;)

 

Όσον αφορά την αναγραφή των αριθμών ολογράφως , μπορείς να κατεβάσεις μια πρόταση από εδώ.

 

Για να έχεις τη συνάρτηση διαθέσιμη σε όλα τα φύλλα εργασίας , υπάρχουν διάφοροι τρόποι. Ένας από αυτούς είναι η αποθήκευση κενού αρχείου (που να περιέχει μόνο τη συνάρτηση) , ως πρότυπο και στη συνέχεια η αποθήκευσή του ως πρότυπο (template) . Με επόμενη δημιουργία φύλλου εργασίας , θα του ζητήσουμε να βασιστεί στο πρότυπο που φτιάξαμε. Ένας άλλος τρόπος, όχι τόσο απλός , συνίσταται στη δημιουργία πρόσθετου (addin) με βάση τη συνάρτηση που φτιάξαμε και στη συνέχεια , σε χρήση του πρόσθετου , όταν δημιουργούμε νέο βιβλίο εργασίας.

 

Υπάρχει και άλλος τρόπος. Θα επανέλθω με λεπτομέρειες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο από 25-06-2010, 09:16 μήνυμα έχω κάνει μια διορθωσούλα με χρήση “formulaR1C1” η οποία λύνει το θεματάκι. Κάνε πάλι copy-paste τις συναρτήσεις και διάβασε τα σχόλια στην δεύτερη για φύλλα και ελληνικό Excel

Η Sumif() είναι στάνταρ συνάρτηση του Excel εδώ και πολλά χρόνια… (σαμιφ)

Όπως ανέφερα κοιτώντας τα προγράμματά μου για ΙΚΑ με τα σχόλιά τους θα βρείς ακριβώς αυτό που θέλεις… με λίγο υπομονή και επιμονή (απαντώντας σε σχόλια ως 28/6)

Η Getif() είναι η εξής (κάντη copy-paste σε module για να φαίνεται με complete-help από excel):

' Syntasetai akribws opws h SUMIF, dhladh "GetIf (Range1;Criteria;Range2)"

' kai briskei range2(i) wste range1(i)=criteria

' Pi8ano na doyleuei kai se sthles alla to egrapsa gia grammes

' Genikhs xrhshs xwris opoiondhpote elegxo h beltistopoihsh

'

' Goylandris Apostolos, Apr 2008

'

Public Function GetIf(a, b, c)

 

GetIf = "-": counter = 0: counter2 = 0

For Each dum1 In a ' Search for index

counter = counter + 1

If b = Trim(dum1) Then Exit For

Next

 

If b = Trim(dum1) Then

For Each dum1 In c ' Use index to find equivalent

counter2 = counter2 + 1

If counter2 = counter Then GetIf = dum1: Exit For

Next

End If

 

End Function

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Γίνεται να πληκτρολογώ μία πράξη σε ένα κελί και να μου εμφανίζει το αποτέλεσμα σε άλλο χωρίς να χρειάζεται να κάνω copy,=, paste?

 

Ένας τρόπος είναι αυτός

 

Range("A1").Select

Selection.Copy

Range("B1").Select

Selection.PasteSpecial Paste:=xlPasteValues, Operation:=xlNone, SkipBlanks _

:=False, Transpose:=False

Range("D5").Select

Application.CutCopyMode = False

 

Εναλακτικά αντί να κάνεις select Μπορείς να επιλέξεις με κώδικα όποιο κελί θέλεις και να δώσεις το αποτέλεσμα μόνο σε όποιο κελί θέλεις. Αν θές να το κάνεις σε πολλές περιπτώσεις γράφεις ένα loop Και είσαι έτοιμος. Αν θές σε ένα τρίτο κελί να φαίνεται και η πράξη (πχ 5+5) τότε γράφεις την πράξη στο πρώτο κελί, και στο δεύτερο δίνεις "=" & "την τιμή του πρώτου κελιού" οπότε γίνεται =5+5, και με τον παραπάνω κώδικα στο τρίτο κελί θα εμφανιστεί το αποτέλεσμα της πράξης το οποίο είναι 10 (χωρίς άμα το επιλέξεις να φαίνεται η πράξη απο πίσω).

 

Αν αυτά που έγραψα είναι πολύ γενικά και δεν σε καλύπτουν, πες μου να σου γράψω τον κώδικα και να στον στείλω, είναι 3 λεπτά δουλειά.

 

ΣΗμείωση, αν θέλετε κάνετε μια παράθεση με τον κώδικα στα ποστ σας για να φαίνεται καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σε ολους

 

1-

@commander τον δοκιμασα τον κωδικα σου το βρισκω λιγο δυσχρηστο αλλα μαλλον θα παιρνει βελτιωση

 

αυτο που θα βοηθουσε παρα πολυ θα ηταν μια εντολη που θα εκανε την πραξη ενος κελιου που θα ειχε περιπου αυτη την μορφη

5,50μ (υψος)*3,20μ (πλατος) *2,85μ (μηκος) =

δηλαδη μια εντολη που να αναγνωριζει μονο τους αριθμους (με κομμα και οχι με τελεια οπου δουλευει η EvalMath) και τα τα συμβολα των πραξεων και οχι τα γραμματα

και στο διπλανο κελι θα εβγαζε 50,16

 

εμενα αυτο μου φαινεται πολυ δυσκολο να υπαρχει αλλα ειναι πολυ χρησιμο

 

 

2-

Υπαρχει τροπος να κανουμε εισαγωγη γραμμης κατω απο μια γραμμη και οχι εισαγωγη απο πανω που κανει το προγραμμα

 

πχ (*Γρ=Γραμμη, Στ=Στηλη)

Στ1

Γρ9 ->Γεια

Γρ10 ->Καλημερα

Γρ11 ->Παιδια

 

εγω θελω να πηγαινω να επιλεγω την Γρ10 και να κανω εισαγωγη κενης γραμμης και αυτη να μπαινει αναμεσα στην Γρ10 και Γρ11 και οχι αναμεσα στην Γρ9 και Γρ10 που κανει το προγραμμα με δεξι κλικ και επιλογη εισαγωγη

 

να ενα παραδειγματακι σε excel για καλυτερη αντιληψη (στο φυλλο 2 εχω καποιο σχολιο)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, μια γρήγορη απάντηση και ελπίζω να σε καλύψω (γίνεται χρήση μακροεντολής που ίσως να μην τη θες...):

alt+F11 --> VBA Editor

στο VBAProject(paradeigma.xls) δεξί κλικ πάνω σε κάποιο sheet και "add module"

στο module μέσα (με κλικ πάνω του ή δεξί κλικ και view code) copy-paste το παρακάτω (SUB ... μέχρι και END SUB):

--------------------

Sub Macro2()

'

' Macro2 Macro

'

' Keyboard Shortcut: Ctrl+x

'

a = ActiveCell.Row

Rows(a + 1).Select

Selection.Insert

 

End Sub

----------------------

Alt+F8 --> Macro

επιλέγεις το macro2 και Options και βάζεις το x ή όποιο πλήκτρο θες για να το καλείς (shortcut key). Οκ....

 

τώρα επιλέγεις το κελί και ctrl+x (ή ότι έβαλες)... και ιδού

προσοχή! το πλήκρο εξαρτάται από την γλώσσα, ίσως και από το άν είναι κεφαλαία-μικρά

 

PS: ελπίζω να κρατάει κανείς χρόνο απάντησης...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.