Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Excel - Για όσους θέλουν να ψάξουν παραπέρα ...


gvarth

Recommended Posts

Δεν πειράζει. Στο ψάξιμο είμαι . Κάτι θα βρω.

 

Τα άλλα που αναφέρεις τα είχα κατά νου , είναι χρησιμότατα και ήδη τα εφαρμόζω κατά περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε φίλοι και συνάδελφοι

Επειδή το Ολογράφως ήταν χαοτικό, έκανα μια πιο "εξελιγμένη" έκδοση με πιο συμαζεμένο κώδικα και σχόλια.

Περιλαμβάνει δυνατότητα προσδιορισμού δεκαδικών, προσθήκης ή όχι μονάδων και αλλαγής μονάδων! Όλα αυτά από το κάλεσμα της συνάρτησης, χωρίς να μπαίνουμε σε κώδικα... Δέχεται ως αριθμό: αριθμό ή κείμενο.

Το ανέβασα και στο Λογισμικό 11.1 (νομίζω) αλλά το στέλνω και εδώ για πιο ειδικά. Για χρήση αρκεί η αντιγραφή του module1 σε οποιοδήποτε φύλλο (sheet) σας...

 

Γενικά η VBA αναφέρει ότι για να ληφθούν υπόψη Regional Settings επιβάλεται χρήση της CDBL=string ... Εμένα μου δουλέυει αλλά δοκιμάστε το και εσείς.

 

Φυσικά αναμένω σχόλια, προτάσεις κλπ

No 2 Text - Olografws.zip

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

apostolos55

πολλα μπραβο

πραγματι ειναι πιο ομορφος ο κωδικας

 

ΑΛΛΑ

το δοκιμασα σε excell 2010

 

ανοιξα το .xls αρχειακι και εβαλα στον αριθμο 101.000,00 και εβγαλε σε ολα εκατο χιλια

 

και το 101.000,01 το εβγαλε εκατό χίλια Ευρώ και ένα Λεπτό ενω παρακατω εκατό χίλια και δέκα

 

(εχω διαγραψει τα δικα μου παλια Olografws)

 

μπορεις να το τσεκαρεις?

 

 

επισης μια ιδεα ειναι για περισσοτερη κατα την αποψη μου ευχρησια

(χωρις διαθεση απαξιωσης της δουλειας σου που ειναι πολυ χρησιμη στην καθημερινοτητα μας)

να εχουμε αντιστοιχες εντολες

δηλαδη

olografws (σκετη) βγαζει τον αριθμο

olografwseurw βαζει την λεξη ευρω και λεπτα συνοδευτικα

olografwsm βαζει την λεξη μετρο ή μετρα

olografwstm βαζει το τ.μ κ.ο.κ. με κ.μ. ή κιλα και οτι αλλο

 

αν και μεχρι τωρα η εμπειρια μου δειχνει οτι μονο σε χρηματα που εχεις τις 2 λεξεις (ευρω και λεπτο/λεπτα) που πρεπει να μπουν σε σωστη θεση σε σχεση με τον αριθμο ειναι χρησιμο μια ξεχωριστη εντολη

 

τις περισσοτερες φορες εχουν σε ξεχωριστο κελι τους αριθμους και σε ξεχωριστο τις μοναδες

εγω χρησιμοποιω ως λυση την μορφοποιηση και προσαρμογη οπως εχει αναφερθει παραπισω ποσταρισματα

και ειχα αρχισει μια προσπαθεια να διαβαζει αποκλειστικα πχ το μ2 και να το γραφει τετραγωνικα μετρα ή τμ αναλογα πως το θελει ο χρηστης

Link to comment
Share on other sites

ST2:

Το Αρχείο ενημερώθηκε γιατί οι αλλαγές ήταν αρκετές. Ξανακατεβάστε παρακαλώ.

για το 101.000,01 έχεις δίκιο, δεν το είδα καθόλου. Με παίδεψε λιγάκι αλλά είναι οκ τώρα. Το ...και ένα ή και δέκα εξαρτάται από την ακρίβεια (μπορεί κάποιος να θέλει χιλιοστά) οπότε δεν είναι λάθος

Επίσης έκανα την πλήρη OlografwsFull και έβαλα τις "μικρότερες" olografws, olografwsEurw, olografwsM-Cm. Παραπάνω ο καθείς ότι χρειάζεται γιατί οι δυνατότητες δέν έχει νόημα να εξαντληθούν εδώ... Απλά καλείς την OlografwsFull όπως αγαπάς κάθε φορά πχ:

public function Kalwopws8elw(Ari8mos_mou)

Kalwopws8elw=OlografwsFull(Ari8mos_mou,Epilogh Monadas, typikes monades,dekadikoi)

end function

 

PS1: Τώρα θα πρέπει να παρακαλέσω τους Admin να ενημερώσουν με το ανανεωμένο αρχείο και το Olografws στην 11.1

PS2: Κάτι πήγε στραβά προηγουμένως και το αρχείο μολις το ξαναανέβασα. Συγνώμη για το μπέρδεμα αλλά ειλικρινά δεν ξέρω πως έγινε. Μέγεθος 48.7Kb με 2 αρχεία μέσα, ~12:36 ώρα δημιουργίας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

PS: Τώρα θα πρέπει να παρακαλέσω τους Admin να ενημερώσουν με το ανανεωμένο αρχείο και το Olografws στην 11.1

 

Εγκρίθηκε το νέο αρχείο. Μπορείτε πλέον να έχετε πρόσβαση.

 

Έγινε πολύ καλή δουλειά !

Θερμά συγχαρητήρια.

Link to comment
Share on other sites

apostolos55

 

 

ξανα πολλα μπραβο και πολλα συγχαρητηρια!

 

(με τιμα και σε ευχαριστω που αναφερεις και το ονομα μου παρολο που δεν εκανα τιποτα σπουδαιο ολη την δουλεια την εκανες εσυ!)

Link to comment
Share on other sites

τίποτα δεν κάνεις λάθος. Απετυχα με την πρωτη αλλαγή αρχείου με το ενημερωμενο. Τώρα το τσέκαρα και είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

2. Ας υποθέσουμε ότι στη στήλη Α , από Α1 ώς Α50 υπάρχουν αρθιμητικές τιμές. Για να αθροίσουμε τις τρείς (3) μεγαλύτερες τιμές αρκεί να γράψουμε τον τύπο :

=LARGE(A1:A50;1)+ LARGE(A1:A50;2)+ LARGE(A1:A50;3)

 

3. Για να στρογγυλέψουμε τα περιεχόμενα του κελλιού Α5 σε κλάσμα του 0.25 Euro αρκεί να γράψουμε : =ROUND(A5/0.25;0)*0.25

Όμοια , για να πετύχουμε στρογγύλευση σε κλάσμα των 10 λεπτών (0.10) θα γράφαμε :

=ROUND(A5/0.10;0)*0.10

Για το 2.θα πρότεινα το =SUM(LARGE(A1:A50;{1;2;3})) με Ctrl+Shift+Enter για κλείσιμο (τύπος πίνακα) ενώ για το 3. υπάρχουν και οι συναρτήσεις CEILING και FLOOR στις οποίες μπορούμε να καθορίσουμε το βήμα στρογγυλοποίησης (singificance).

Για το 1. ...απλά υποκλίνομαι. :smile:

 

Όσον αφορά την EvalMath, νομίζω πως κάθε προσπάθεια εύρεσης μιας μεθόδου η οποία θα κάνει υπολογισμούς με τιμές ανακατεμένες με κείμενο, κρίνεται άστοχη και άσκοπη.

Αναρωτιέμαι ποιος αρέσκεται στο να εισάγει δεδομένα (και μάλιστα καθαρές αριθμητικές τιμές) με τη μορφή "15 μέτρα μήκος χ 10 μέτρα πλάτος" και στη συνέχεια να προσπαθεί να βρεί το εμβαδόν μέσα από αυτή την έκφραση.:confused:

 

Αντί αυτού, μπορούμε κάλλιστα να εισάγουμε τις τιμές στη φυσική τους μορφή σε ξεχωριστά κελιά, να κάνουμε τους υπολογισμούς μας και τα γραφήματα μας και στη συνέχεια αν θέλουμε μπορούμε με έναν τύπο σε κάποιο κελί να "χτίσουμε" την έκφραση που μας αρέσει.

Αυτός άλλωστε είναι και ο ενδεδειγμένος τρόπος χρήσης του Excel

(και κάθε εφαρμογής λογιστικών φύλλων).

Εισάγουμε τα δεδομένα μας σε κατανοητή μορφή για το Excel και αντλούμε τις πληροφορίες μας σε κατανοητή για εμάς μορφή.

 

Όποιος κατανοήσει τη διαφορά τις αποθηκευμένης τιμής σε ένα κελί και της εμφανιζόμενης σε ένα κελί τιμής, έχει κατανοήσει τουλάχιστον τη μισή λειτουργικότητα του Excel.8-)

Παίρνουμε λοιπόν αυτό που πραγματικά θέλουμε από το Excel, δίνοντάς του αυτό που πραγματικά χρειάζεται. ;)

 

Σχετικά με την olografws, η άποψή μου είναι πως μια τέτοια συνάρτηση θα πρέπει να είναι όσο γίνεται πιο λιτή στην επιστρεφόμενη τιμή της ώστε να προσφέρει τη μέγιστη ευελιξία στους τύπους που θα εισαχθεί.

Συνεπώς οι εκφράσεις των μετρικών μονάδων (μέτρα κτλ) είναι περιττές διότι αυτές μπορούν να εισαχθούν στο τύπο που θα φιλοξενήσει την olografws.

 

Δεδομένου του υπερβολικού κώδικα της Olografws, είχα σκεφτεί εδώ και πολύ καιρό και εγώ να δημιουργήσω μια πολύ μικρότερη όμως αυτή τη φορά οι προσπάθειές σας, ομολογώ πως με βάλανε στη πρίζα.

Έτσι λοιπόν έφτιαξα την NUMTEXT που θα βρείτε στο συνημμένο (NUM_TEXT.zip) η οποία επιστρέφει είτε το ακέραιο μέρος μια τιμής σε ολογράφως, είτε το δεκαδικό.

Τα ονόματα των αριθμών έχουν αποθηκευτεί σε φύλλο εργασίας για την αποφυγή προβλημάτων συμβατότητας γλωσσικών θεμάτων.

 

Ένας απλός τρόπος χρήσης της είναι ο

=NUMTEXT(Α1)&" ευρώ και "&NUMTEXT(Α1;;TRUE)&" λεπτά."

Επειδή πρόκειται για πρώτη έκδοση σίγουρα θα επιδέχεται βελτίωσης, γιαυτό

οποιαδήποτε παρατήρηση και σχόλιο είναι ευπρόσδεκτα.

Περισσότερα όμως στο συνημμένο.

 

Τέλος θα ήθελα να πω ένα μεγάλο μπράβο σε όλους εσάς

που με τις προσπάθειές σας διατηρείτε ζωντανό αυτό εδώ το νήμα.:)

 

Φιλικά, Γιάννης.

NUM_TEXT.zip

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δυνατη η num text γιαννη

την δοκιμασα και μπραβο σου

ήταν εξυπνη η προσεγγιση σου να σπασεις τον αριθμο σε δυο κομματια με κριτηριο την υποδιαστολη

 

η olografws και η olografwseurw πιστευω οτι ειναι οι χρησιμοτερες

οι υπολοιπες ειναι απλα ειναι για την νοστιμια :) απο τον chef apostolos55

και θα προσπαθησω να φτιαξω μια εντολη για τις μοναδες (την olografwsmonades) αλλα πρεπει να κατσω να διαβασω

 

τωρα η evalmath πιστευω ειναι αρκετα χρησιμη και εμενα προσωπικα με βολευει όταν χρησιμοποιω το excel ως κειμενογραφο

αν εχεις δουλεψει με μεγαλυτερους ηλικιακα που αν τους πεις ποντικι ξερουν μονο απο που να παρουν το πιο δυνατο ποντικοφαρμακο

θα δεις οτι σου δινουν ενα χαρτι που ειναι ολα ανακατα κειμενο και πινακες και αποτελεσματα και σου λεει γράψ`το στον υπολογιστη

και γενικοτερα βολευει περισσοτερο στην δουλεια μας να γραφεις ενα κειμενο με δεδομενα στο excel παρα στο word και να κανεις εισαγωγη πινακα απο excel

(αυτα απο προσωπικες εμπειριες)

 

 

--και κατι ασχετο : το word στα ελληνικα το αποκαλουμε κειμενογραφο για το excell εχουμε κατι αντιστοιχο;;;--

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.