Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Excel - Για όσους θέλουν να ψάξουν παραπέρα ...


gvarth

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Νομίζω ότι θα βοηθούσε αν μας περιγράφετε ακριβώς τί έχετε στο μυαλό σας, δηλαδή τι θέλετε να κάνει ολόκληρο το workbook.

Το λέω αυτό γιατί με μια πρόχειρη ματιά που έριξα μου φαίνεται ότι πλέκεται πολύ το πράγμα χωρίς ενδεχομένως να χρειάζεται (pivot tables κλπ).

 

Τα παραπάνω τα λέω με επιφύλαξη γιατί δεν μπορώ να ξέρω τι έχετε κατά νου.

Συνήθως, η λογική που ακολουθούμε σε θέματα σχετικά με excel είναι keep it simple…

Με απλά λόγια προσπαθώ να φτιάξω ranking list σε κάποιο άθλημα:

  1. Υπάρχει μια αρχική βαθμολογία για κάθε παίκτη.
  2. Υπα΄ρχουν διαφορετικοί συντελεστές βαρύτητας ανάλογα με τη διοργάνωση (δηλαδή πολλά φύλλα τύπου "1" στο παράδειγμα), που θα τα επιλέγω ανάλογα με τη διοργάνωση κατά την είσοδο στο πρόγραμμα.
  3. Στο τέλος κάθε μήνα θα περνάω τα αποτελέσματα διαδοχικά (δηλαδή μπορεί για ένα παίκτη να υπάρχουν πολλοί αγώνες).

μέχρι εδώ τα έχω καταφέρει.

Το πρόβλημα μου είναι όταν περνάω π.χ. τα αποτέλεσμα και προκύπτουν κάποιοι βαθμοί για κάθε παίκτη, αυτοί:

α) είτε να αθροίζονται για κάθε παίκτη ξεχωριστά και στο τέλος αφού ολοκληωθεί η καταχώριση να προστείθεται το σύνολο στον αρχικό πίνακα βαθμολογίας,

β) είτε να αθροίζεται κάθε αποτέλεσμα στον αρχικό πίνακα ένα-ένα

 

Δεν ξέρω αν έγινα αντιληπτός....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά καλησπέρα,

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει: θέλω να βάλω μια διαδιακασία στο excel μέσα σε ενα loop. Δηλαδή εχω ενα πινακα με δεδομενα και με βαση εναν αλλον πινακα κανω φιλτραρισμα κι εξαγω τα δεδομενα που θελω. Στα ήδη φιλτραρισμενα δεδομενα ξανακανω φιλτραρισμα και παιρνω μια υποομοδα δεδομενων των φιλτραρισμενων στοιχειων. Αυτό που θελω ειναι αυτή η διαδιακασια να γινεται 2599 φορες αλλάζοντας κάθε φορά το κριτήριο του αρχικου φιλτραρισματος. Δηλ την 1η φορα φιλτραρε μου τον 1 πινακα με βαση το 1 στοιχειο του 2 πινακα, τη 2η φορα φιλτραρε μου με βαση το 2 στοιχειο του 2 πινακα, τη 3η φορα φιλτραρε μου με βαση το 3 στοιχειο του 2 πινακα κοκ Γενικά πώς θα βάλω την αρχικη μου διαδικασια μεσα σε ενα loop?

χιλια ευχαριστώ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Ανεβάστε κάποιο παράδειγμα - έστω με μη πραγματικά δεδομένα - με οδηγίες ώστε να γίνει σαφές αυτό που ζητάτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ρε παιδια

 

πως μπορω να κάνω αφαιρεση μεταξυ χρονολογιων

 

δηλαδη :

 

συναρτηση να ειναι κάπως έτσι

=(σημερινό έτος) - 2007

 

και το αποτελεσμα 5

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενημερώνω ότι ο gvarth επανέφερε το αρχείο Math Evaluation για υπολογισμό συναρτήσεων απευθείας.

 

Επίσης προτείνω ανεπιφύλακτα για οποιονδήποτε θέλει να προχωρήσει στο Excel + VBA το βιβλίο: Excel 2007 VBA Programmer's Reference.

Ίσως να υπάρχουν και άλλα εξίσου καλά, το συγκεκριμένο όμως είναι από σχετικά προχωρημένους μέχρι... τα πάντα όλα. Πράγματα που δεν φανταζόμουν καν ότι κάνει το Excel.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επίσης προτείνω ανεπιφύλακτα για οποιονδήποτε θέλει να προχωρήσει στο Excel + VBA το βιβλίο: Excel 2007 VBA Programmer's Reference.

 

Σωστός !

 

Πολύ καλό εγχειρίδιο για αναφορά , σε συνδυασμό όμως με κάποιο βιβλίο Programmer's Guide ώστε ο αρχάριος να μην ... πέσει για κολύμπι στα βαθιά.

 

Τα παραδείγματα του συγκεκριμένου βιβλίου , για περαιτέρω μελέτη, μπορείτε να τα κατεβάσετε ελεύθερα από εδώ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαίρετε, ενημερώνω τους φίλους προγραμματιστές ότι ανέβασα νέα και σαφώς βελτιωμένη GetIf() εδώ

Περιλαμβάνει βελτιώσεις για ταχύτητα, επιστροφή θέσεως ελέγχων, περιορισμένη εφαρμογή ελέγχων ανισότητας, και όλα αυτά με εργασία με Arrays και επιστροφή πολλαπλών αποτελεσμάτων

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.