Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Excel - Για όσους θέλουν να ψάξουν παραπέρα ...


gvarth

Recommended Posts

Bullt-in συνάρτηση δε νομίζω ότι υπάρχει. Για την 1η παράγωγο μπορείς να πάρεις το dv/dt ως διαφορά δύο συνεχόμενων τιμών δηλ. (V2 - V1)/(t2 - t1) και να δεις που τείνει στο 0.

Φυσικά μπορεί να μην βγαίνει 0 οπότε να ορίσεις εσύ ένα όριο (πχ όταν το dv/dt είναι 0,1, βρες τα μέγιστα αυτών των τιμών).

Για να δώσω μία εικόνα το αντίστοιχο φάσμα μου έχει π.χ. ιδιοπερίοδο που επέλεξα εγώ Τ=0,90 sec. και χρονικές στιγμές t=0 - 50 sec. με χρονικό βήμα t=0.005 sec. και έχω εφαρμόσει τη μέθοδο Newmark. Έχω βρει δλδ 10000  u, u' , u'' και από αυτά τα αντίστοιχα μέγιστα Sd, Sv, Sa. Οπότε δεν μπορώ να βρω μεταξύ 2 συνεχόμενων τιμών τα αντίστοιχα μικρότερα μέγιστα εκτός εάν δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς συνάδελφε και πως θα βρω αυτό το όριο. Επίσης προσπάθησα με γραμμή τάσης βρίσκοντας κάποιο πολυώνυμο αλλά το excel έχει μέχρι 6ου βαθμού και εγώ θέλω 10 - 15 τέτοια μέγιστα για να βρω αντίστοιχες ρίζες μηδενισμού πρώτης παραγώγου της ταχύτητας.  Το θέμα μου είναι επίσης το όριο που πρέπει να ορίσω πως θα προκύψει.  Ευχαριστώ κιόλας για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, μάλλον κι εγώ δεν κατάλαβα τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.

Αυτό που έγραψα πριν είναι ένας προσεγγιστικός τρόπος να βρεις την 1η παράγωγο, χρησιμοποιώντας την διαφορά 2 τιμών (ΔV/Δt = dV/dt).

 

Αν θέλεις να βρεις πχ την 3η μεγαλύτερη ή την 3η μικρότερη τιμή σε ένα πλήθος τιμών μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις συναρτήσεις LARGE και SMALL αντίστοιχα.

Γενικότερα θα βοηθούσε αν μπορούσες να ανεβάσεις ένα παράδειγμα - έστω και μη εικονικές τιμές - ώστε να δούμε καλύτερα το πρόβλημά σου και να σε βοηθήσουμε.

 

Προσωπικά, δεν είμαι πολιτικός μηχανικός οπότε από σεισμούς κλπ δεν... Αν όμως προσδιοριστεί το πρόβλημά σου σε Excel κάτι μπορούμε να κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, μάλλον κι εγώ δεν κατάλαβα τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.

Αυτό που έγραψα πριν είναι ένας προσεγγιστικός τρόπος να βρεις την 1η παράγωγο, χρησιμοποιώντας την διαφορά 2 τιμών (ΔV/Δt = dV/dt).

 

Αν θέλεις να βρεις πχ την 3η μεγαλύτερη ή την 3η μικρότερη τιμή σε ένα πλήθος τιμών μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις συναρτήσεις LARGE και SMALL αντίστοιχα.

Γενικότερα θα βοηθούσε αν μπορούσες να ανεβάσεις ένα παράδειγμα - έστω και μη εικονικές τιμές - ώστε να δούμε καλύτερα το πρόβλημά σου και να σε βοηθήσουμε.

 

Προσωπικά, δεν είμαι πολιτικός μηχανικός οπότε από σεισμούς κλπ δεν... Αν όμως προσδιοριστεί το πρόβλημά σου σε Excel κάτι μπορούμε να κάνουμε...

Σου ανεβάζω ένα αρχείο συνάδελφε με μη εικονικές τιμές  στο οποίο δεν θέλουμε την μεγαλύτερη ή μικρότερη τιμή αλλά στα σημεία όπου η u'=0  να βρεθούν πέρα από το μέγιστο u=Sd και μικρότερα μέγιστα( τοπικά ακρότατα) ειδικά εκεί που αλλάζει πρόσημο η u' με κάποια εντολή if  και αφού βγάλει πχ. 100 να επιλεγούν με μία ταξινόμηση τα 10 - 15 πρώτα.

YPODEIGMA.xls

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

 

Δες λίγο το επισυναπτόμενο αρχείο. Κάνει αυτό που θες?

Όπως θα δεις στο φύλλο χρησιμοποιώ array formulas, δηλαδή συναρτήσεις που εφαρμόζονται με συνδυασμό πλήκτρων CTRL + SHIFT + ENTER.

Νομίζω ότι το πρόβλημά σου λύνεται χωρίς να γράψω κώδικα οπότε δες το και πες μου...

YPODEIGMA.xls

Edited by Samdreamth
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

 

Δες λίγο το επισυναπτόμενο αρχείο. Κάνει αυτό που θες?

Όπως θα δεις στο φύλλο χρησιμοποιώ array formulas, δηλαδή συναρτήσεις που εφαρμόζονται με συνδυασμό πλήκτρων CTRL + SHIFT + ENTER.

Νομίζω ότι το πρόβλημά σου λύνεται χωρίς να γράψω κώδικα οπότε δες το και πες μου...

Συνάδελφε,

 

Ακριβώς αυτό το επισυναπτόμενο που ανέβασες λύνει τα χέρια μου.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια..  μένω υπόχρεος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφε,

 

 

Πάλι χρειάζομαι μία είδους βοήθεια. Στο υπόδειγμα που είχες ανεβάσει, στα διαγράμματα μου ζητείται η καμπύλη σε κάθε κύκλο να έχει λιγότερα "βουναλάκια" θα το έλεγα. Να είναι πιο καθαρή και να παρουσιάζονται πάλι με array formulas τα αντίστοιχα μέγιστα όπου θα παραλείπονται μερικά από τα "βουναλάκια". Μία εκτίμηση που έκανα ειδικά για τα u σχημάτισα την εξής εντολή IF(O...*O...=0;O...;0). Για τα u  με βγαίνει, για τα u' έχω πρόβλημα. Θα ήθελα αν μπορείς και τη δικιά σου εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

Αν εννοείς, να φτιάξεις τα διαγράμματα χωρίς πολύ «θόρυβο», τότε αυτό γίνεται πολύ εύκολα με μια εντολή if.

Απλά προκαθορίζεις το όριο και από εκεί και κάτω θεωρείς τις των u, u’ και u” = 0.
Δες λίγο το τρίτο φύλλο (Removing Noise) στο επισυναπτόμενο αρχείο.

 

Αυτό θες?

YPODEIGMA 2.rar

Edited by Samdreamth
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

 

Αν εννοείς, να φτιάξεις τα διαγράμματα χωρίς πολύ «θόρυβο», τότε αυτό γίνεται πολύ εύκολα με μια εντολή if.

Απλά προκαθορίζεις το όριο και από εκεί και κάτω θεωρείς τις των u, u’ και u” = 0.

Δες λίγο το τρίτο φύλλο (Removing Noise) στο επισυναπτόμενο αρχείο.

 

Αυτό θες?

Μία διατύπωση και διόρθωση στη φρασεολογία μου σε κάποιο σημείο:  O "θόρυβος"  να εξαλείφεται στα αντίστοιχα top 15  μέγιστα όπου θα πάρουμε καινούργια top 15 μέγιστα ( θα υφίστανται - παραμένουν  κάποια από αυτά βεβαίως) στα οποία σε πρότερο χρόνο μπορεί σε ένα κύκλο της καμπύλης να συνυπήρχανε 2-3 τέτοια, σε δεύτερο χρόνο με την εκκαθάριση του " θορύβου" θα υφίσταται ένα το πολύ δύο και θα διακρίνεται στα νέα και στα παραμένοντα υφιστάμενα  15 μέγιστα - τιμές. Στο διάγραμμα ούτως ή άλλως θα φανεί και έτσι σε κάθε κύκλο θα φαίνονται λιγότερα "βουναλάκια" με ένα το πολύ- δύο   μέγιστα σε κάθε κύκλο .Μιλάμε δλδ για μία πολύ μικρή περιοχή κάθε φορά. Δεν ξέρω αν το διατύπωσα σωστά αυτή τη φορά για να σε δώσω εις βάθος να κατανοήσεις .

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα σου, θα πρότεινα:

Ή να επαναλάβεις την ίδια διαδικασία με τις νέες, smoothed τιμές, ή πιο απλά αντί για 15 μπορείς να πάρεις πχ μόνο τις 5 πρώτες τιμές που υπολόγισες αρχικά.

Όλα αυτά εξαρτώνται από την τιμή με την οποία κάνεις smooth, δηλ. την τιμή που βάζεις μέσα στο if (δες στο 3ο φύλλο του αρχείου που ανέβασα χθες).

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω τρεις απορίες:

1. Πως μπορώ να κάνω διαγράμμιση γραμμών με χρώμα εναλλάξ. Π.χ. μία άσπρη μία γκρι κοκ;

 

2. Γίνεται με κάποιο τρόπο να υπολογίζει τι μέρα είναι και να το γράφει σε κελί, εάν εγώ του δώσω ημερομηνία και μήνα;

Πάνω σε αυτό, μπορεί να μου κάνει highlight την σημερινή ημερομηνία;

 

3. Θέλω να έχω μία αρχική καρτέλα και με κάποιο τρόπο να επιλέγω το όνομα κάποιας άλλης και να με πηγαίνει σε αυτή.

 

Εάν μπορεί κάποιος ας μου δείξει τουλάχιστον 'το δρόμο' για να το ψάξω καλύτερα.

 

edit

Και κάτι τελευταίο… όταν εισάγω ένα τύπο που αναφέρεται σε κενά κελιά, τα οποία θα συμπληρωθούν αργότερα,

γίνεται να μην μου βγάζει μηδενικά;

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.