Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Excel - Για όσους θέλουν να ψάξουν παραπέρα ...


gvarth

Recommended Posts

1. http://office.microsoft.com/en-gb/excel-help/apply-shading-to-alternate-rows-in-a-worksheet-HA010251644.aspx

 

2. H Today() σου επιστρέφει την τρέχουσα ημερομηνία . Για συγκεκριμένη μορφή μπορείς να κάνεις μορφοποίηση στο κελλί ώστε να εμφανίζει όνομα ημέρας , μήνα και ημέρα . Για να κάνει highlight την σημερινή ημερομηνία , θέλει συνάρτηση αλλά θα επανέλθω . Περισσότερη μελέτη εδώ .

 

3. http://www.extendoffice.com/documents/excel/572-excel-list-worksheet-names.html

    ή και εδώ .

 

-----

Edit

 

4. Η ρύθμιση αυτή ανήκει στις γενικές ρυθμίσεις του Excel . Δες εδώ ή και εδώ .

 

Δεν σε προλαβαίνω ...   :smile:

 

 

 

Συγνώμη για την τηλεγραφική απάντηση . Είμαι σε τρέξιμο ...  :|

Edited by gvarth
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω τρεις απορίες:

1. Πως μπορώ να κάνω διαγράμμιση γραμμών με χρώμα εναλλάξ. Π.χ. μία άσπρη μία γκρι κοκ;

 

2. Γίνεται με κάποιο τρόπο να υπολογίζει τι μέρα είναι και να το γράφει σε κελί, εάν εγώ του δώσω ημερομηνία και μήνα;

Πάνω σε αυτό, μπορεί να μου κάνει highlight την σημερινή ημερομηνία;

 

3. Θέλω να έχω μία αρχική καρτέλα και με κάποιο τρόπο να επιλέγω το όνομα κάποιας άλλης και να με πηγαίνει σε αυτή.

 

Εάν μπορεί κάποιος ας μου δείξει τουλάχιστον 'το δρόμο' για να το ψάξω καλύτερα.

 

edit

Και κάτι τελευταίο… όταν εισάγω ένα τύπο που αναφέρεται σε κενά κελιά, τα οποία θα συμπληρωθούν αργότερα,

γίνεται να μην μου βγάζει μηδενικά;

 

Αν και ο gvarth ήδη σου απάντησε στα περισσότερα:

 

1. Η εύκολη λύση είναι να κάνεις -> format as table (βρίσκεται στην home tab).

 

2. Είναι θέμα format του κελιού. Αν σε ένα κελί βάλεις την σημερινή ημερομηνία (10/2/2014) και επιλέξεις custom format, ορίσεις ηηηη (ή dddd) στο type, θα σου εμφανίσει στο κελί Δευτέρα.

 

3. Για αυτόματη δημιουργία "πίνακα περιεχομένου" σε ένα βιβλίο εργασίας μπορείς να εγκαταστήσεις το παρακάτω free add-in και με το πάτημα ενός κουμπιού θα δημιουργείται αυτόματα:

http://www.myengineeringworld.net/2013/12/Excel-VBA-workbook-index-add-in.html

 

4. Επιλέγεις το κελί -> δεξί κλικ, Format cells -> καρτέλα Number -> κατηγορία Number -> βάζεις Decimal places 0.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα σου, θα πρότεινα:

Ή να επαναλάβεις την ίδια διαδικασία με τις νέες, smoothed τιμές, ή πιο απλά αντί για 15 μπορείς να πάρεις πχ μόνο τις 5 πρώτες τιμές που υπολόγισες αρχικά.

Όλα αυτά εξαρτώνται από την τιμή με την οποία κάνεις smooth, δηλ. την τιμή που βάζεις μέσα στο if (δες στο 3ο φύλλο του αρχείου που ανέβασα χθες).

Επανερχόμενος στο ζήτημα, αυτό ακριβώς το οποίο μου ζητήθηκε τελικά είναι, μεταξύ δύο χρονικών σημείων στο οποίο μηδενίζεται η μετατόπιση δηλαδή π.χ.  στην χρονική στιγμή t= 3,05  sec. το πρώτο σημείο στο οποίο μηδενίζεται η μετατόπιση στον άξονα των t  και επόμενη χρονική στιγμή  t= 3,55  sec.  σε αυτό το διάστημα έχω μισό κύκλο, συνεπώς μπορεί να έχω 2,3,4,5  μέγιστα.  Εγώ θέλω να έχω 1 μέγιστο και στον άλλο μισό κύκλο στον οποίο θα έχω πάλι ενδιάμεσα δύο χρονικά σημεία στα οποία κλείνει ο κύκλος μετατοπίσεις ίσες με το 0. Πάλι  ένα μέγιστο και έτσι σε κάθε μισό κύκλο θα έχω από ένα μέγιστο, έτσι καθαρίζει ο "θόρυβος"  και τα πολλά βουναλάκια .  Μία τέτοια εντολή, συνάρτηση ψάχνω  τελικά..   Την στήλη J δουλεύω δλδ.  Φυσικά όπως στη στήλη Ο   πήρα αντίστοιχα 140  μέγιστα έτσι σε μία άλλη στήλη θα προκύψουν πάλι 80-100   "καθαρά"   μέγιστα  και μετά με array formulas τα αντίστοιχα 15.

Edited by eana
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

 

Προσπαθω να φτιαξω μια πολυ απλη συναρτηση στο excel για να υπολογιζω ομοιομορφο βάθος σε τραπεζοειδές κανάλι. εχω τον παρακατω κωδικα

 

Function ytrap(Q, n, b, z1, z2, J)
   Dim i As Integer
   Dim E As Long
   Dim P As Long
   Dim R As Long
   Dim QI As Long
   
   ytrap = 0.01
   
   For i = 1 To 10000
   E = (2 * b + (z1 + z2) * ytrap) * 0.5 * ytrap
   P = b + ((1 + z1 ^ 2) ^ 0.5 + (1 + z2 ^ 2) ^ 0.5) * ytrap
   R = E / P
   QI = (1 / n) * E * R ^ (2 / 3) * J ^ 0.5
   
  If Abs(QI - Q) < 0.01 Then Exit For
    Else: ytrap = ytrap + 0.01
  End If
  Next
   
     
     
   
        ytrap = Application.Round(ytrap, 2)
End Function

 

Ενω μια φορα ετρεξε, μετα συνεχεια μου πεταει ενα συντακτικο λάθος για το Else οτι δεν εχει προηγηθει IF.

 

Τι μπορει να συμβαινει ?

post-14591-0-91987500-1393597486_thumb.jpg

Edited by cvlengnr
Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι πολύ απλή:

  If Abs(QI - Q) < 0.01 Then Exit For
    Else: ytrap = ytrap + 0.01
  End If

Πάνε το Exit For στην αμέσως από κάτω γραμμή:

    If Abs(QI - Q) < 0.01 Then
        Exit For
    Else
        ytrap = ytrap + 0.01
    End If

Έτσι θα δουλέψει...

Edited by Samdreamth
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μετά από κάποια συζήτηση με φίλο ο οποίος χρειάστηκε κάποιες τέτοιες συναρτήσεις , σκέφτηκα να τις ανεβάσω και εδώ ώστε να την αξιοποιήσει όποιος θέλει . Δεν είναι ακόμη πολύ ψαγμένες οπότε αν εντοπίσετε προβληματάκια , γράψτε τις παρατηρήσεις σας για να βελτιωθούν

 

Πρόκειται για φύλλο εργασίας (SumTest.zip) με δύο νέες συναρτήσεις που αθροίζουν τιμές περιοχών ανάλογα με το χρώμα γεμίσματος του κελλιού ή ανάλογα με το αν οι αριθμοί σε κάποια περιοχή είναι με έντονα .

 

post-341-0-55827900-1403178450_thumb.png

 

Κατεβάστε το συνημμένο και πειραματιστείτε. Οι συναρτήσεις γίνονται ορατές πατώντας Alt F11 όταν βρίσκεστε στο φύλλο εργασίας .

 

Συμβατότητα με Excel 2007 ή νεώτερο .

 

Προτάσεις βελτιώσεων ευπρόσδεκτες .

SumTest.zip

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα.

Έχω το εξής θέμα.

Κάνω μία λίστα.

Η λίστα έστω ότι είναι στην στήλη Α και στις επόμενες στήλες της ίδια γραμμής υπάρχουν κάποια στοιχεία που ακολουθούν την στήλη Α.

Αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι να επιλέγω μία τιμή της λίστας και να μου επιστρέφει όχι την τιμή της στήλης Α αλλά κάποιας διπλανής στήλης στην ίδια γραμμή.

Υπάρχει τρόπος να γίνει αυτό; (ελπίζω να έγινα κατανοητός)

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βάζω και το αρχείο που δοκιμάζω για όποιον μπορεί και έχει χρόνο να βοηθήσει.

APD_protypo.xlsx

Link to comment
Share on other sites

Η συναρτηση που ζητας ειναι μαλλον η vlookup

 

Ψαχνει ορισματα στην 1η στηλη ενος πινακα και σου επιστρεφει τις τιμες σε διπλανες στηλες. Αν δεν απατωμαι η μεταβλητη σου πρεπει να ειναι στην πρωτη στηλη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.