Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Excel - Για όσους θέλουν να ψάξουν παραπέρα ...


gvarth

Recommended Posts

Είναι πρόβλημα των References.

Στον VBA editor τρέξε την Compile απο το μενού και μετά τσέκαρε το References dialog για να δεις αν λείπει κάτι.

Αν ναι αποεπέλεξε τις βιβλιοθήκες που έχουν την επισήμανση MISSING να δεις αν θα τρέξει ή προσπάθησε να προσθέσεις τις βιβλιοθήκες που λείπουν.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι 

 

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει η δυνατότητα να γίνεται με κάποιον τρόπο αντικατάσταση στον τύπο με τις τιμες ?

Δηλαδή 

 

έστω Α1=1   Β2=3

 

εαν έχω δώσει τον τύπο =Α1+Β2 τότε σε ενα άλλο κελί να εμφανίζεται 1+3=4

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Συνάδελφοι καλημέρα. έχω μπερδευτεί, σε λειτουργικό windows 8 και με excel 2007 έχω τα εξής θέματα.

Προκειμένου να αποφύγω τα bugs του λογισμικούΤΕΕ ΚΕΝΑΚ 1.31 άλλαξα τις ρυθμίσεις του η/υ ώστε τα δεκαδικά να διαχωρίζονται με τελεία ως εξής:

computer - control panel - change date time or number formats - additional settings - καρτελα numbers βάζω τελεία στο decimal symbols - καρτέλα currency βάζω τελεία στο decimal symbol.επίσης στις δύο αυτές καρτέλες έχω τελεία και στο digit grouping symbol. απ'ότι βλέπω στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ 1.31 δεν εχω κάποιο πρόβλημα.

Στο excelάκι για τις σκιάσεις που κατέβασα από εδώ έχω πρόβλημα, όταν αλλάζω δεδομένα στα κελιά βγαίνουν σφάλματα.

Δοκίμασα  να το λύσω ως εξής: κουμπάκι πάνω αριστερά του excel (αριστερά του save) - excel options - advanced - τικάρω το use system separators. Δεν το διορθώνει όμως.. Κάποια ιδέα??

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Από το excel,  με την επιλογή "Εύρεση/επιλογή" ---> αντικατάσταση, αντικατέστησε το "," με την "." (Σε όλα τα φύλλα)

Καθώς πλέον και το excel καταλαβαίνει ότι η υποδιαστολή είναι η τελεία

Edited by ay8airetos
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ συνάδελφε αλλά δεν είναι αυτό. βγαίνει και μήνυμα από το excel ότι δεν βρίσκει τέτοιου είδους δεδομενα για να κάνει την αντικατάσταση.εντωμεταξύ τα δεδομένα που είχε αρχικά το φύλλο μέσα (από τον δημιουργό του δλδ) ήταν περασμένα με τελεία. Δεν μπορώ να καταλάβω τί συμβαίνει..

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνεται στείλτο μου να του ρίξω μια ματιά.

 

Το κατέβασα και αντικατέστησα τα , με . και

δουλεύει

 

Το επισυνάπτω (αν υπάρχει θέμα με δικαιώματα κλπ..., παρακαλώ τους συντονιστές/διαχειριστές να το αποσύρουν)

 

Αντίγραφο του ΣΚΙΑΣΕΙΣ.xlsx

Edited by ay8airetos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ θερμά για τον κόπο σου.το "δικό σου" δουλεύει άψογα.τί να πώ...

εντωμεταξύ είχα το αρχείο από παλιότερα, ωστόσο κατέβασα ξανά σήμερα το αρχείο και είχα το ίδιο θέμα..όπως και να έχει ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα. Υπάρχει τρόπος να μην φαίνεται (όχι να διαγραφεί, αλλά απλά να μην φαίνεται) μια γραμμή του excel όταν ένα κελί της έχει την τιμή 0 ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.