Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Excel - Για όσους θέλουν να ψάξουν παραπέρα ...


gvarth

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

 

Ανεβάστε ως συνημμένο κάποιο δικό σας αρχείο - παράδειγμα ώστε να έχουμε πληρέστερη άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Ανεβάστε ως συνημμένο κάποιο δικό σας αρχείο - παράδειγμα ώστε να έχουμε πληρέστερη άποψη.

 

 

ενα παραδειγμα μουντιαλικο λογω ημερων

 

 

αν ανοιξετε το αρχειακι θα δειτε οτι εχω ξεχασει τον παικτη με ονομα Δ και με θεση Επιθετικος μεσος

 

πως μπορω να βαλω μια γραμμη στο φυλλο 1 και μετα να ενημερωθουν τα υπολοιπα φυλλα οτι μπηκε η γραμμη ?

 

ελπιζω να ειναι κατανοητο!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι πιο κατανοητό το τι ζητάτε.

 

Αρχικά θα επιλέξετε κάτω τις καρτέλλες των φύλλων (Sheet1,Sheet2...), έχοντας πατημένο το Shift και κάνοντας κλίκ στην κάθε μία ε τη σειρά.

 

Στη συνέχεια , και ενώ είστε στο Sheet1 , θα μαρκάρετε ολόκληρη την γραμμή 5 και στη συνέχεια θα παρεμβάλλετε νέα γραμμή (Menu Εισαγωγή - > Γραμμες) . Θα διαπιστώσετε ότι μια νέα γραμμή μπήκε και στα 3 φύλλα , στην ίδια θέση.

 

Αυτό ζητήσατε ;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο!!!

δεν το ηξερα !!!

 

κατι ακομα :

υπαρχει τροπος να γινεται και η συνδεση μετα ξυ των φυλλων μαζι με την εισαγωγη της

γραμμης??

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά όχι αυτόματα . Χρειάζεται μέριμνα του χρήστη (δική μας δηλαδή) .

 

Πιθανόν με αντιγραφή των τύπων από τα παραπάνω κελλιά να βρεθεί άκρη αλλά λύση γενική και αυτόματη , δεν το νομίζω. Και αυτό γιατί το Excel δεν μαντεύει τις προθέσεις μας , πρέπει να του τις εξηγήσουμε ...

 

Ανεβάστε παράδειγμα με συνδέσεις να το δούμε. Θέλει γενικά προσοχή με τις συνδέσεις των φύλλων. Και στις τυχόν μετονομασίες τους.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να πληκτρολογώ μία πράξη σε ένα κελί και να μου εμφανίζει το αποτέλεσμα σε άλλο χωρίς να χρειάζεται να κάνω copy,=, paste?

Link to comment
Share on other sites

@gvarth

 

thanks για την βοηθεια

το παραδειγμα που ανεβασα ειναι συνδεδεμενες οι κοινες (ιδιο χρωμα) περιοχες αναμεσα στα φυλλα

απο οτι καταλαβαινω δεν πρεπει να υπαρχει τροπος και για τα 2 ταυτόχρονα

 

ακομα η λυση που προτεινεις ουσιαστικά τι κανει ;

βάζει/εισαγει σε ολα τα Φυλλα μια γραμμη αναμεσα στις ιδιες γραμμες

δηλαδη αναμεσα στην γραμμη 5 και γραμμη 6 (αριθμηση excel oxi Α/Α)

 

το ιδανικο για μένα θα ηταν να υπηρχε ενας τροπος να εδινα στο excel να καταλαβει οτι θελω να εισαγω τον ποδοσφαιριστη Δ αναμεσα στους Γ και Ε

και να το εκανε σε ολα τα φυλλα

και αυτο γιατι αν εγω σε καποια απο τα φυλλα 2ή 3 παω και βαλω ενα τιτλο τοτε η εισαγωγη γραμμης δεν θα γινει στο σωστο σημειο

 

@georgecv

ωραια ερωτηση!

 

 

ΥΓ gvarth μην απευθυνεσαι στους υπολοιπους συμφορουμιτες στον πληθυντικο εμενα με κανεις να αισθανομαι γεροντας :smile:

Link to comment
Share on other sites

@georgecv

Γίνεται! Το κάνεις "trap" με vba στο sheet (1) ή workbook (2)

πάτα Alt+F11 (για VBA Editor)

(1) copy-paste το παρακάτω στο worksheet:

 

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)

If Target.Row = 15 And Target.Column = 3 Then

Cells(22, 6).formular1c1 = "="+Target.Value

End If

End Sub

 

---| δηλαδή αλλαγές στο κελί Cell(15,3) ή C15 μεταφέρονται στο cell(22,6) ή F22

 

(2) copy-paste το παρακάτω στο thisworkbook:

Private Sub Workbook_SheetChange(ByVal Sh As Object, ByVal Target As Range)

If LCase(Sh.Name) = "sheet1" And (Target.Row = 15 And Target.Column = 6) Then

Sh.Cells(22, 8 ).formular1c1 = "=" + Target.Value

End If

End Sub

---| Πρόσεξε ότι εδώ κάνουμε trap σε φύλλο και σε κελί!!! και συγκεκριμένα sheet1.F15 --> sheet1.H22

Ίσως σε Ελληνικό excel χρειαστεί "φύλλο1" αντί sheet1 αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος. Αν δε δουλέψει κάνε παγίδευση με Sh.Index=1 ή 2 ... {αντί του LCase(Sh.Name) = "sheet1"}

Εννοείται ότι η παγίδευση μπορεί να αλλάξει κατά βούληση και η αντιστοίχηση να γίνεται σχετικά (relative)

sh και target είναι το φύλλο και κελί που προκάλεσαν την αλλαγή

 

Αυτονόητο είναι ότι παγίδευση σε πολλαπλά κελιά με αυτόματες αλλαγές αναμεταξύ τους (από VBA και Excel formulas) μπορεί να προκαλέσει σύγχηση και εξαιρετικά "βαρύ" πρόγραμμα...

Link to comment
Share on other sites

@apostolos55

το (2) δεν μου δουλεψε αλλα μαλλον κατι τρεχει με το ελληνικο excel και το φυλλο 1

το (1) δουλευει αλλα εμενα τουλαχιστον που το δοκιμασα (δεν ξερω αν το εκανα και απολυτως σωστα γιατι πρωτη φορα παιζω με το VBA)

μου εκανε το εξης

 

 

 

εβαλα στο C15 5+5 και απλα στο F22 εβγαζε παλι 5+5

 

σαν μια απλη συνδεση κελιων ενω απο οτι καταλαβα ο georgecv θε ηθελε να βαζει C15 5+5 και στο F22 να εβγαζε 10

 

και μια νεα συμπληρωματικη ερωτηση αν γινεται να γραφεις στο κελι C15 5μ+5μ και το F22 να βγαζει 10 με μ ή χωρις μ

 

 

η δικια μου απορια παραμενει παντως για οποιον εχει καμια ιδεα - λυση

Link to comment
Share on other sites

@st2 και γενικότερα

Αυτό που ζητάς είναι εξαιρετικά δύσκολο. Το εύκολο (αλλά με δουλίτσα για στήσιμο) είναι να φορμάρεις πλήρως μια γραμμή, να κάνεις χρήση της GetIf() (από τα προγράμματά μου για ΙΚΑ) ή της ...vlookup ώστε κάθε φορά που θα προσθέτεις παίχτη να συμπληρώνονται όλα αυτόματα. Για να επεκτείνεις της μορφοποιήσεις θα κάνεις copy-paste προ-μορφοποιημένα κελιά και θα διορθώνεις το Link στον παίχτη.

Δες καλά τα προγραμματάκια και τα σχολιά τους. Κάνουν αυτό που θες... αλλά με άλλη προσέγγιση

 

Την vlookup δεν την έχω δουλέψει αλλά έχω δεί ότι κάνει ~ αυτό που θες. Η getif() το κάνει ακριβώς, συντάσεται πανεύκολα (σαν την sumif) και ...την δίνω και Δωρεάν :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.