Μετάβαση στο περιεχόμενο

Excel - Για όσους θέλουν να ψάξουν παραπέρα ...


gvarth

Recommended Posts

αν μπορεις σηκωσε ενα αρχειακι εδω γιατι δεν καταλαβαινω καθολου τι θες να κανεις

Στο φύλλο "Πίνακας Υπολογισμού" είναι ο τύπος

Εγώ θέλω να παίζω στο φύλλο των χρεώσεων με τις ώρες σε κάθε κελί, και να αλλάζουν τα χιλιοστά βάσει των τύπων στο πρώτο φύλλο.

 

Το <> είναι ευρέως γνωστό, πώς σας ξέφυγε?

ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΔΑΠΑΝΩΝ.zip

Link to comment
Share on other sites

Στο φύλλο "Πίνακας Υπολογισμού" είναι ο τύπος

Εγώ θέλω να παίζω στο φύλλο των χρεώσεων με τις ώρες σε κάθε κελί, και να αλλάζουν τα χιλιοστά βάσει των τύπων στο πρώτο φύλλο.

 

Το <> είναι ευρέως γνωστό, πώς σας ξέφυγε?

 

Προσπαθώ να καταλάβω, είναι και η ώρα περασμένη... αλλά όπως λέει και ένας καλλιτέχνης... δεν κατεβάζει :(

Για πες, ποιός είναι ο τύπος? που θες να πάει? τι να κάνει? Κάνε ένα παράδειγμα στο ίδιο το φύλλο ένα και σημείωσε με χρώμα ή με σχόλια τα άμεσα εμπλεκόμενα κελιά ώστε να καταλάβω καλύτερα.

Δεν ξέρω αν γνωρίζεις τα βασικά, δηλαδή:

1) Γενικά σε φύλλο2 καλείς στοιχεία από φύλλο1 ως εξής: ='Πίνακας Υπολογισμού'!U6*5

αντί του =U6*5 που θα έγραφες στο ίδιο φύλλο. Αυτά δεν χρειάζεται να τα γράφεις αλλά την ώρα που συμπληρώνεις τη formula κάνεις κλικ στο αντίστοιχο κελί, στο ΄φυλλο που είναι.

2) Για επιλογή κάποιου από πολλά ανόμοια ίσως σε βολέψει η sumif() συνάρτηση του Excel.

3)Εννοείται ότι τα δυο παραπάνω συνδυάζονται.

Ελπίζω να βοήθησα. Αν όχι περιέγραψε καλύτερα το πρόβλημα.

 

Επίσης το <> είναι old_time_classic στην Basic (QB,VB,VBA...) αλλά παρατήρησα κάπου ότι ενώ δουλέυει το <> δεν δουλεύει το >< !!!!

Χαιρετώ για την ώρα

Link to comment
Share on other sites

kαι εγω το ανοιξα αλλα δεν καταλαβα και πολλα

 

πες δυο λογια παραπανω

 

(μηπως πρεπει να κανεις απλα επικολληση συνδεσης??)

 

---------------------------

 

ξερει κανεις αν γινεται να βαλω φιλτραρισμα αλλα με οριζοντια φορα και όχι κατακόρυφη?

δηλαδη να μπει φιλτραρισμα για τα στοιχεια γραμμης

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν γινεται να βαλω φιλτραρισμα αλλα με οριζοντια φορα και όχι κατακόρυφη?

δηλαδη να μπει φιλτραρισμα για τα στοιχεια γραμμης

 

Ενδιαφέρον!!! Το έψαξα λίγο σε γνωστό ψαχτήρι, και βρήκα κάτι που δουλεύει. Δυστυχώς δεν είναι native Excel, αλλά έχει VBA και χρειάζεται προσοχή στη χρήση του, όμως δουλεύει.

Επειδή δεν είναι δικό μου, συνάπτω το Link που υπάρχει και αρχείο με έτοιμο παράδειγμα: http://blog.livedoor.jp/andrewe/archives/50283818.html

Είμαι σίγουρος ότι γίνεται και πιο εύκολα και μόλις βρω χρόνο θα το κοιτάξω.

Χαιρετώ

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.