Μετάβαση στο περιεχόμενο

Excel - Για όσους θέλουν να ψάξουν παραπέρα ...


gvarth

Recommended Posts

Ή εναλλακτικά:

 

=IF(SMALL(B1:B7;1)=0;SMALL(B1:B7;2);SMALL(B1:B7;1))

 

Θεωρώντας ότι το range που σε ενδιαφέρει είναι το B1:B7.

 

Φίλε μου έτσι αν έχεις πολλά μηδενικα... την πάτησες :sad:

 

εψαψνα να βρω ενα τροπο να φτιαξω μια function για να βγαζει το ελαχιστο (MIN) αλλα να αγνοεί το μηδεν σε εμενα δουλευει αυτό =SMALL(E1:E10;COUNTIF(E1:E10;0)+COUNTIF(E1:E10;"<0")+1)
St2 το COUNTIF(E1:E10;"<0") τι το θες? γιατί βγάζεις τα αρνητικά?

 

εγώ πάντως θα πήγαινα με λύση της μορφής: =MIN(IF(A1:A11=0;100000000;A1:A11)) +ctrl-shift-enter (άρα {=MIN(IF(A1:A11=0;100000000;A1:A11))} )

 

Επίσης από το Καλύτερο forum για ερωτήσεις-απαντήσεις στο Excel είναι της "μαμάς" εκεί γράφουν πολλοί προγραμματιστές και χομπίστες και αναλαμβάνουν να βοηθήσουν "δωρεάν" ακόμα και για δύσκολα ερωτήματα... (που κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να είχαν απευθυνθεί σε επαγγελματία). Δεν ξέρω αν υπάρχει ελληνική έκδοση, μιλάω για την αγγλική.

Edited by apostolos55
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έτσι αν έχεις πολλά μηδενικα... την πάτησες :sad:

 

Έχεις δίκιο, το έγραψα μάλλον πρόχειρα. Τότε τι θα έλεγες γι' αυτό:

 

=IF(MIN(B1:B7)<0;MIN(B1:B7);SMALL(B1:B7;COUNTIF(B1:B7;0)+1))

Edited by Samdreamth
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολές φορές χρησιμοποιούμε το excel για να κάνουμε πράξεις με ημερομηνίες. πχ αφαιρώντας δύο κελια (έστω Α1 & Α2) που περιέχουν ημερομηνίες, το excel υπολογίζει πόσες μέρες διαφορά έχουν.

Τα πράγματα δεν είναι τόσο ξεκάθαρα όμως όταν θέλουμε μία μορφή σε χρόνια, μήνες, ημέρες.

Στην περίπτωση αυτή υπάρχει η "κρυφή" συνάρτηση DateDif (και λέω κρυφή γιατί δεν εμφανίζεται στη λίστα όταν κάνουμε εισαγωγή)

 

>=DATEDIF(A1;A2;"y") & " χρόνια, " & DATEDIF(A1;A2;"ym") & " μήνες, " & DATEDIF(A1;A2;"md") & " ημέρες"

Edited by Gousgounis
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μία βοήθεια στο excel

έχω σε μία στήλη μία συνάρτηση με IF που ελέγχει το κελί της ίδιας σειράς της προηγούμενης στήλης.

Η συνάρτηση λειτουργεί τέλεια όταν το ελεγχόμενο κελί είναι αριθμός όμως άν βρεί κείμενο ή κενό κελί (το θεωρεί 0) έχω πρόβλημα.

Τι κάνω ώστε σ' αυτές τις περιπτώσεις να μου δίνει κενό κελί?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε.

 

 

Ας υποθέσουμε ότι στο κελλί Α2 έχεις κάποιον αριθμό και ότι στο Β2 θέλεις έναν απλό τύπο που να ελέγχει αν στο αριστερά κελλί υπάρχει αριθμός και τότε μόνο να τον διπλασιάζει. Διαφορετικά θα εμφανίζει το μήνυμα "ERROR !"

 

 

Ο τύπος στο κελλί Β2 θα είναι : =IF(ISNUMBER(A2);2*A2;"ERROR !")

 

Η συνάρτηση με τα κόκκινα γράμματα ελέγχει ακριβώς αυτό που ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.