Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Excel - Για όσους θέλουν να ψάξουν παραπέρα ...


gvarth

Recommended Posts

Μια ερώτηση και από εμένα :

Μπορώ σε ένα φύλο excel να τοποθετήσω μια εικόνα έτσι ώστε τα περιεχόμενα των κελιών που σκεπάζει η εικόνα να προβάλλονται μπροστά από την εικόνα, όχι όμως και τα κενά;

Ουσιαστικά θέλω η εικόνα να είναι διαφανής, σαν υδατογράφημα.

Link to comment
Share on other sites

Επιλέξτε το κελί όπου θέλετε να κάνετε το φόντο.
Κάντε κλικ στο κουμπί "Εισαγωγή" και τοποθετήστε ένα ορθογώνιο σχήμα στη θέση αυτή.
Κάντε δεξί κλικ στο σχήμα - επιλέξτε "Μορφοποίηση σχήματος"
Επιλέξτε "Γέμισμα" και επιλέξτε "Εικόνα ή υφή"
Επέλεξε "Εισαγωγή από αρχείο"
Επιλέξτε την εικόνα
• Η εικόνα θα εμφανιστεί μέσα στο ορθογώνιο σχήμα
Τώρα με δεξί κλικ στην εικόνα επιλέξτε Μορφοποίηση εικόνας
Αυξήστε τη διαφάνεια όπως απαιτείται για να μοιάζει με υδατογράφημα ή με αχνό φόντο.
Η εικόνα θα εκτυπωθεί κανονικά.

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

 

στο επισυναπτόμενο excel θέλω μία εντολή η οποία να διαβάζει   το εύρος τιμών και τη στήλη (στα δεξιά) και να χρωμματίζει το αντίστοιχο εύρος από τις δύο στήλες στα αριστερά (είτε πάνω στη τιμή είτε στα κελιά δεξιά των τιμών).

 

 

Το αποτέλεσμα που θέλω φαίνεται στο δεύτερο φύλλο.

Υπάρχει το πρόβλημα όταν συμπέφτουν 2 τιμές από τα εύρη ότι θα ήθελα να φάινεται κάπως.

 

 

Book.xlsx

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά συνάδελφε .

 

Μια εκδοχή αντιμετώπισης είναι αυτή του ορισμού κριτηρίων μορφοποίησης .

 

Εκεί μπαίνουν κριτήρια περιοχών τιμών και εκεί που έχεις να συμπίπτουν τιμές , θα φαίνεται με πλαίσιο και γέμισμα αντί για δύο χρώματα που ίσως μπερδεύουν το μάτι . Για τα κριτήρια μορφοποίησης μπορείς να διαβάσεις εδώ . Ένας άλλος τρόπος αντιμετώπισης είναι με VBA αλλά δεν νομίζω να είναι ευέλικτος . Το "μπέρδεμα" με τα χρώματα πάλι θα υφίσταται .

 

Δοθέντος του χρόνου θα το ξαναδώ και θα επανέλθω .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Έχω την καταγραφή ενός φάσματος από ένα σεισμό. Για μία συγκεκριμένη χρονική ιδιοπερίοδο, Τ=...   sec. έχω τις αντίστοιχες μετατοπίσεις, ταχύτητες κλπ. Το δουλεύω στο excel. Υπάρχει κάποια συνάρτηση με if ή και κάποια άλλη που να με δίνει πέρα από το μέγιστο Sd=MAX((MAX(...);-MIN(...)) και άλλα μικρότερα μέγιστα (ακρότατα καμπυλών) ημικύκλων της ταλάντωσης ειδικότερα στα σημεία που μηδενίζεται η παράγωγος της ταχύτητας;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

 

στο επισυναπτόμενο excel θέλω μία εντολή η οποία να διαβάζει   το εύρος τιμών και τη στήλη (στα δεξιά) και να χρωμματίζει το αντίστοιχο εύρος από τις δύο στήλες στα αριστερά (είτε πάνω στη τιμή είτε στα κελιά δεξιά των τιμών).

 

 

Το αποτέλεσμα που θέλω φαίνεται στο δεύτερο φύλλο.

Υπάρχει το πρόβλημα όταν συμπέφτουν 2 τιμές από τα εύρη ότι θα ήθελα να φάινεται κάπως.

 

Για δες λίγο το φύλλο conditional formatting στο επισυναπτόμενο αρχείο, νομίζω ότι κάνει περίπου αυτό που θες.

Σε κάθε περίπτωση, παίζοντας λίγο με τα (περίπλοκα) κριτήρια θα βρεις την λύση στο πρόβλημά σου.

Η δυσκολία έγκειται στο πώς θα χτίσεις τα κριτήρια σου με συναρτήσεις, πχ θα δεις ότι εδώ χρησιμοποιώ πολλαπλά countifs μέσα σε μια or...

Conditional Formatting.xlsx

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Έχω την καταγραφή ενός φάσματος από ένα σεισμό. Για μία συγκεκριμένη χρονική ιδιοπερίοδο, Τ=...   sec. έχω τις αντίστοιχες μετατοπίσεις, ταχύτητες κλπ. Το δουλεύω στο excel. Υπάρχει κάποια συνάρτηση με if ή και κάποια άλλη που να με δίνει πέρα από το μέγιστο Sd=MAX((MAX(...);-MIN(...)) και άλλα μικρότερα μέγιστα (ακρότατα καμπυλών) ημικύκλων της ταλάντωσης ειδικότερα στα σημεία που μηδενίζεται η παράγωγος της ταχύτητας;

 

Bullt-in συνάρτηση δε νομίζω ότι υπάρχει. Για την 1η παράγωγο μπορείς να πάρεις το dv/dt ως διαφορά δύο συνεχόμενων τιμών δηλ. (V2 - V1)/(t2 - t1) και να δεις που τείνει στο 0.

Φυσικά μπορεί να μην βγαίνει 0 οπότε να ορίσεις εσύ ένα όριο (πχ όταν το dv/dt είναι 0,1, βρες τα μέγιστα αυτών των τιμών).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά συνάδελφε .

 

Μια εκδοχή αντιμετώπισης είναι αυτή του ορισμού κριτηρίων μορφοποίησης .

 

Εκεί μπαίνουν κριτήρια περιοχών τιμών και εκεί που έχεις να συμπίπτουν τιμές , θα φαίνεται με πλαίσιο και γέμισμα αντί για δύο χρώματα που ίσως μπερδεύουν το μάτι . Για τα κριτήρια μορφοποίησης μπορείς να διαβάσεις εδώ . Ένας άλλος τρόπος αντιμετώπισης είναι με VBA αλλά δεν νομίζω να είναι ευέλικτος . Το "μπέρδεμα" με τα χρώματα πάλι θα υφίσταται .

 

Δοθέντος του χρόνου θα το ξαναδώ και θα επανέλθω .

 

 

καλό ευχαριστώ !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.