Jump to content

Excel - Για όσους θέλουν να ψάξουν παραπέρα ...

Recommended Posts

Σε γενικές γραμμές κάτι κατάφερα..Κάνω filter σε κάθε φύλλο και κρύβω ότι έχει τιμή μηδέν. Τις ονομασίες των άρθρων τις κρύβω με το χέρι, με hide..Εντάξει αν είναι ένας μικρός προυπολογισμός δεν είναι και τρομερά δύσκολο....να το κάνω default να κρύβει όλη την γραμμή αν έχει ποσότητα 0, δεν το κατάφερα...

Στις στήλες του ΑΠΕ με κίτρινο, βάζεις καρφωτά τιμές στα κίτρινα κελιά, για να μην χαλάσουν οι έλεγχοι του 20% λόγω των πλεονασματικών, εννοείς τα κελιά που απεικονίζονται στο print screen 1, καταλαβαίνω.Ορθά?

Απορία: στο print screen2, το κελί R139 που το έχω κυκλώσει με κόκκινο και είναι περασμένο καρφωτό 😁, ήτοι χεράτα, τί είναι ? θέλω να πω, γιατί με το χέρι ?

ps: νίκος καρούζος είναι

1.png

2.png

• Replies 408
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Για να μην παιδεύεστε με το χέρι, δείτε την παρακάτω συνάρτηση:   > Option Explicit Function UKtoGRcharacters(TheWord As String) 'Substitutes the english charachters with 'the correspon

Πολές φορές χρησιμοποιούμε το excel για να κάνουμε πράξεις με ημερομηνίες. πχ αφαιρώντας δύο κελια (έστω Α1 & Α2) που περιέχουν ημερομηνίες, το excel υπολογίζει πόσες μέρες διαφορά έχουν. Τα πράγ

Καλημέρα και καλή χρονιά!   στο προκείμενο τώρα, μία επιλογή είναι η χρήση της INDEX() ή της OFFSET(), πχ έχεις Β1=κ, Β2=ν , Β3=i και θες να ξεκινάς από Αi (i=B3), τότε γράφεις: =index(A$24:A$1000;

Posted Images

Το έχω κάνεί αν θέλω να πειράξω κάποιες ποσότητες της αναλυτικής προμέτρησης ή για στρογγύλευση.

Τώρα για το κρύψιμο των γραμμών, να το κάνει με το ctrl+alt+l και κάνει πίνακα για να κρύβεις τις γραμμές με βάση τις τιμές.

Το έκανα στο αρχείο που μου έστειλες να δεις πως δουλεύει.

APE_PROMETRHSEIS_V1.xls

• Thanks 1

Με κίνδυνο να χαρακτηριστώ γραφικός 😁😁, να πω ότι η ctrl+ alt + l , δεν μου δίνει κανένα αποτέλεσμα...εγώ επιλέγω όλο το φύλλο, πηγαίνω editing - filter, μου φτιάχνει τον πίνακα όπως λες και επιλέγω να μην εμφανίζεται όταν έχει τιμή 0. Όπως και να χει σ'ευχαριστώ!

Συγνώμη θα πρέπει να έχει επιλέξει την περιοχή που σε ενδιαφέρει πρώτα.  Μετά θα δεις στην πρώτη γραμμή τα τριγωνάκια στην κάτω δεξιά γωνία του κελιού.  Πατά το τριγωνάκι και βγάζει την λίστα των τιμών που έχει η στήλη.  Απενεργοποιείς αυτές που θέλεις να κρυφτούν.  

Το ίδιο πράγμα είναι, απλά σου είπα απευθείας την συντόμευση.

Καληνύχτα.

• 8 months later...

Καλησπέρα σε ολους , εχω ενα προβλημα με ενα γραφημα στο εξελ. Οπωσ βλεπετε το σημειο1 εχει για Χ 3,30 ενώ βγαινει στο 1. Γνωριζει καποιος το γιατι ?⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️image.png.5cb1a7ec750df72c8db5519d98ce98c1.png

@stetr

Στο γράφημά σου δεν είναι η τετμημένη του σημείου 3,30 αλλά η ονομασία του, γι' αυτό είναι εντός εισαγωγικών.

• Upvote 1

Προσπάθησε με δεξί κλικ στο διάγραμμα

Επιλογή δεδομένων ή φτιάξε το διάγραμμα από την αρχή😊

επειδή είναι διάγραμμα διασποράς μου λέει να διαλέξω για άξονα χ και y. Τα έχω διαλέξει ενώ πάλι μου βγάζει το ίδιο πρόβλημα :confused:

😕

Δεν έχεις πολλές τιμές. Σβήσε τις στήλες και ξαναπέρνα τις τιμές των σημείων που θες. Επίσης, δεν αποτελεί πρόβλημα το συγκεκριμένο, καθώς δεν χρειάζεται να παρουσιάζεται στο διάγραμμα η ονομάσια που έχεις δώσει σε κάθε ζεύγος τιμών (που συνήθως είναι η τιμή του χ στο σημείο αυτό, αλλά οκ).

• Like 1