Μετάβαση στο περιεχόμενο

Excel - Για όσους θέλουν να ψάξουν παραπέρα ...


gvarth

Recommended Posts

3732_thumbnail.png

 

Σχετικά με την γλώσσα προγραμματισμού του OpenOffice , κάποιο παράδειγμα θα βρείς εδώ.

 

Κάποια άλλα , υπάρχουν εδώ.

 

Ήδη κατέβασα την τελευταία έκδοση για να ξεκινήσω κάποιες δοκιμές.

 

Σκέφτομαι μάλιστα να το μελετήσω το θέμα και να ξεκινήσουμε μια νέα θεματική ενότητα για το OpenOffice και τις προχωρημένες δυνατότητές του.

 

Θα γίνει έγκαιρα σχετική ενημέρωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,

πολύ ενδιφέροντα παραδείγματα, εγώ δεν γνωρίζω καθόλου visual basic μόνο λίγο lisp και στο excel ή στο calc μόνο τις απλές συναρτήσεις που έχεις και φτιάχνω κάποια χρήσιμα πρότυπα αρχείων.

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και συμβατές να ήταν (που ΔΕΝ είναι) οι δύο αυτές macro-γλώσσες προγραμματισμού , για να αξιοποιήσει κανείς τα χαρακτηριστικά τους , απαιτείται και κάποια βασική γνώση Visual Basic αλλά κυρίως γνώση των αντικειμένων (π.χ. αντικείμενο Range ή αντικείμενο Cell) , των ιδιοτήτων και των μεθόδων τους ώστε να είναι δυνατή η αξιοποίηση και η εκμετάλλευση των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών της γλώσσας προγραμματισμού.

 

Αφού μελετήσω λίγο την VBA του OpenOffice , θα ανοίξω σχετική θεματική ενότητα για το Calc όπου θα υπάρχουν παραδείγματα macro-προγραμματισμού , απλά στην αρχή , συνθετότερα αργότερα.

 

Μείνε συντονισμένος.

Link to comment
Share on other sites

ενα τεραστιο ευχαριστω gvarth για την νεα εξελιγμενη evalmath

(απλα τα σπαει, ειναι ενα εργαλειο που αν το στειλεις στην Μ$ σιγουρα θα σε πληρωσει)

 

ελπιζω ολα οσα εχουμε ανεβασει σε αυτο το thread να περασουν στο open office και να το κανουμε default επιλογη

 

 

ακομα εχω κανει καποιες τροποποιησεις στην eyrw και πλεον μου γραφει απλα ενα αριθμο ολογραφως

την εχω ονομασει olografws και συνταξη ειναι =olografws(ονομα κελιου)

 

κατι που πρεπει να προσεχθει ειναι οτι διαβαζει μεχρι δυο -2- δεκαδικα ψηφια οποτε μπορει να συνδυαστει ως εξης =olografws(round(ονομα κελιου;2))

 

-επισυναπτομενο ειναι .xlam-

 

τωρα προσπαθω για το olografwsmonada δηλαδη να αναγνωριζει το m2, m3 και να γραφει τετραγωνικο μετρα και κυβικα μετρα αντιστοιχα

δεν εχω κανει μεχρι τωρα τιποτα ειμαι στο διαβασμα αλλα οποιος θελει να βοηθησει

εχω καταληξει σε μια συνταξη του τυπου: if -> text "m2" -> then "τετραγωνικο μετρα "

 

καθε βοηθεια δεκτη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Μου δίνουν ιδιαίτερη χαρά τα λόγια σου .

 

Με αυτό που θίγεις σχετικά με τις μονάδες , δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί δεν έχω πρόσβαση σε αρχεία xlam .

 

Ανέβασε - αν είναι εφικτό - συνημμένο για Excel 2003.

 

Γενικά ομιλώντας , θα χρησιμοποιήσεις την δομή Select Case για να ελέγξεις τους τελευταίους από δεξιά χαρακτήρες μέχρι να βρείς το πρώτο κενό.

 

Ας υποθέσουμε ότι οι χαρακτήρες αυτοί έχουν αποθηκευτεί με την βοήθεια της Right$ σε μία μεταβλητή κειμένου με όνομα ttt

 

Θα μπορούσες λοιπόν να γράψεις :

 

 

>SELECT Case ttt
    Case "m2"
        suffix=τετρ. μέτρα"
    Case "m3"
       suffix="κυβ. μέτρα" 
    Case "m"
       suffix="μέτρα"
    Case Else 
       suffix=" *** "
END Select

 

 

Σχετικά μπορείς να κοιτάξεις και εδώ.

 

Τα λέμε.

 

Γιώργος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανέρχομαι ;) δριμύτερος για κάποια tricks τα όποια πρόσφατα "ξετρύπωσα" και θα ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας .

 

1. Τύπος για αυτόματη αρίθμηση κελλιών ΜΟΝΟ όπου υπάρχουν δεδομένα

 

tip035figure.gif

 

Στο κελλί Α1 , γράφουμε τον τύπο :

=IF(B1<>"";COUNTA($B$1:B1)&".";"")

και τον αντιγράφουμε προς τα κάτω όσο νομίζουμε ( π.χ. την γραμμή 1000 ) .

 

Στη συνέχεια , και σε όποια κελλιά της στήλης Β καταχωρήσουμε στοιχεία, η αρίθμηση στη στήλη Α ενημερώνεται αυτόματα. Η αρίθμηση αναπροσαρμόζεται αυτόματα ανάλογα με την καταχώρηση η απαλοιφή στοιχείων στην στήλη Β.

 

2. Ας υποθέσουμε ότι στη στήλη Α , από Α1 ώς Α50 υπάρχουν αρθιμητικές τιμές. Για να αθροίσουμε τις τρείς (3) μεγαλύτερες τιμές αρκεί να γράψουμε τον τύπο :

=LARGE(A1:A50;1)+ LARGE(A1:A50;2)+ LARGE(A1:A50;3)

 

3. Για να στρογγυλέψουμε τα περιεχόμενα του κελλιού Α5 σε κλάσμα του 0.25 Euro αρκεί να γράψουμε : =ROUND(A5/0.25;0)*0.25

Όμοια , για να πετύχουμε στρογγύλευση σε κλάσμα των 10 λεπτών (0.10) θα γράφαμε :

=ROUND(A5/0.10;0)*0.10

 

Σημείωση : Αν το σύμβολο υποδιαστολής είναι το κόμμα "," οι παραπάνω τύποι τροποποιούνται ανάλογα.

 

Πιστεύω να διευκολύνουν έστω και λιγάκι.

 

Απορίες , προτάσεις ευπρόσδεκτες ;)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!!!

Κάτι δεν μου δουλεύει σωστά:

? olografws(101558.13)

ΕΚΑΤΟΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΕΝΤΑΚΟΣΙΑ ΠΕΝΗΝΤΑ ΟΚΤΩ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΤΡΙΑ

.........../\... λείπει το ΜΙΑ

Link to comment
Share on other sites

? olografws(101558.13)

ΕΚΑΤΟΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΕΝΤΑΚΟΣΙΑ ΠΕΝΗΝΤΑ ΟΚΤΩ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΤΡΙΑ

.........../\... λείπει το ΜΙΑ

 

Για το olografws το συγκεκριμένο δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί δεν είναι γραμμένο από μένα . Μία άλλη εκδοχή του που παλαιότερα είχα δώσει link για να "κατέβει" , απ' ότι είδα , το link δεν λειτουργεί σήμερα.

 

Κάποια άλλη αντίστοιχη αναπτύχθηκε και δοκιμάστηκε σε διάφορες χρονικές στιγμές και από μένα αλλά και από δύο άλλα παιδιά , κάάάάποια χρόνια πριν σε GW BASIC , έγιναν αρκετές αλλαγές και μάλιστα πρέπει κάπου να υπάρχουν σημειώσεις ...

 

Θα φροντίσω να τη βρω και να την ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.