Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

SAP2000 - Μοντελοποίηση, ανάλυση


geodou

Recommended Posts

Θα ορίσεις ένα ειδικό σημείο στην θέση του κέντρου μάζας κάθε διαφράγματος, το οποίο θα εντάξει στο constraint κάθε διαφράγματος. Επί αυτού θα εφαρμώσεις τις δυνάμεις.

 

Εναλακτικά, θα διαλέξεις δύο κόμβους που κείνται επί του διαφράγματος και θα μοιράσεις την δύναμη σε ισοδύναμο ζεύγος, έτσι ώστε να μην δίνει ροπή ως προς το κέντρο μάζας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω μια αντίστοιχη ερώτηση με την αμέσως προηγουμενη αλλά για ελαστική δυναμική ανάλυση με βάση τον ΚΑΝΕΠΕ. Χρησιμοποιώ το sap2000. Με ποιο τρόπο υπολογίζεται και μπαίνει στο προσομοιωμα η συνεκτιμηση της στρέψης?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα στο forum.

Στα πλαίσια της μεταπτυχιακής μου εργασίας, ασχολούμαι με την τοποθέτηση εφεδράνων τεχνολογίας FPS (Friction Pendulum Systems) σε κτίριο. 

Το κτίριο και τα εφέδρανά του, θα μοντελοποιηθούν στο πρόγραμμα SAP2000 (αυτό έχω στην κατοχή μου).

Διαβάζοντας και ψάχνοντας, διαπίστωσα ότι η προσομοίωση εφεδράνων στο SAP, γίνεται με τη χρήση των link elements, το μενού των οποίων στο πρόγραμμα με δυσκολεύει αρκετά, καθότι είμαι σχετικά αρχάριος με αυτό.

Υπάρχει κάποιο μέλος που έχει σχετική εμπειρία στο θέμα και εν γένει στο SAP, να με βοηθήσει;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε,

Αντιλαμβανομαι απόλυτα την δυσκολία σου σχετικά με την μοντελοποιηση άλλα και για την περαιτέρω ανάλυση του μη γραμμικού δυναμικού προβλήματος αυτού. Από ότι καταλαβαίνω είσαι στην αρχή ακόμη. Στείλε μου σε  μήνυμα το email σου η το τηλέφωνο σου έτσι ώστε να μπορέσω να σε βοηθήσω. 

en → el
βοηθήσω
 
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε. Ρίξε μία ματιά στα tutorials του SAP2000. ΕΔΩ θα βρεις οδηγίες σχετικά με την προσομοίωση εφεδράνων! Δες και ΕΔΩ. Είναι τα tutorials του csi Bridge. Σε αρκετά βίντεο περιγράφει τον τρόπο μοντελοποίησης αλλά και τα properties των εφεδράνων! 

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο! 

Edited by Earl
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σε όλους.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα στο section designer δεν μπορώ να δημιουργήσω μοντέλο περισφυγμένης διατομής 

σκυροδέματος. Όταν πατάω το πλήκτρο Cmodel για να μου εμφανίσει το διάγραμμα της mander-confined διατομής

μου πετάει ένα μήνυμα που λεέι:

"illegal values...... increase the number of confinement bars in X and Y direction....".

 

Το πρόβλημα είναι πως δεν γνωρίζω πως να εισάγω οπλισμό διάτμησης από το section designer.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.