Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελίωση φωτοβολταϊκών πλαισίων


 
nzigo

Recommended Posts

τι γίνεται με τις θεμελιώσεις των Φ/Β πανέλων σε πάρκα;

έχουμε μεγάλες εφελκυστικές δυνάμεις (άνεμος) και δεν θέλουμε μεγάλο βάθος θεμελίωσης.

Τι λέτε για μικροπασσάλους;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ως πλέον πρακτική (και οικονομική) λύση επιλέγουμε μεμονωμένα, ενίοτε άοπλα, πέλματα που εδράζονται ακόμη και τελείως επιφανειακά (διαστρώνονται αφού διαμορφωθεί το οικόπεδο) και παραμένουν σταθερά λόγω του βάρους τους και της τριβής με το έδαφος. Δεν έτυχε ποτέ να δω εφαρμογή μικροπασσάλων. Σε περιπτώσεις μεγάλων περιστρεφόμενων συστοιχιών ο πυλώνας στηρίζεται σε ένα μεγάλο, θαμένο κεντρικό πέδιλο μάζας αρκετών τόνων. Συνήθως οι εταιρίες των συστημάτων στήριξης δίνουν προδιαγραφές για την θεμελίωση βάσει κάποιας συγκεκριμένης ταχύτητας ανέμου και της σχετικής ανάλυσης που έχουν κάνει οι ίδιες. Οι προδιαγραφές αυτές τείνουν να δίνουν ποιό ελαφριά (και άρα οικονομικά) πέλματα σε σχέση με αυτά που προκύπτουν με τον υπολογισμό βάση ΕΚ-1 και λοιπών οικοδομικών κανονισμών...

Link to comment
Share on other sites

ξερεις τι φοβαμαι επειδή οι συστοιχίες είναι επιμήκεις μήπως με πιφανειακά πέδιλα έχω παραμορφώσεις της θεμελίωσης (στροφές)

από την άλλη όταν έχει οικοπεδο 10στρ ειναι πολύ αντιοικονομικό να φτιάξεις ορύγματα γεμάτα μπετόν

Link to comment
Share on other sites

Οι γερμανικές εταιρίες τουλάχιστον δίνουν όλο τον φάκελο με τα στατικά και τους οπλισμούς της θεμελίωσης.

Κανονικά πέδιλο οπλισμένο.

 

Εννοείται και στατικά για το σύστημα που κρατά το panel.

Link to comment
Share on other sites

Pappos επέτρεψε μου να έχω τις επιφυλάξεις μου

δυστυχώς προκειμένου να βγουν οικονομικές οι προσφορές υπολογίζουν τις κατασκευές με μία μίξη ΕΚ-1 και DIN και τα φορτία είναι αρκετά πιο χαμηλά (ίσως στην Γερμανία είανι αποδεκτό)

Θέλει αρκετή προσοχή

Link to comment
Share on other sites

Για ένα να είσαι σίγουρος. Οι υπολογισμοί είναι ακριβείς και τα σχέδια πληρέστατα.

Δεν θα βρεις τέτοια μελέτη στην Ελλάδα. Που θέλεις προσοχή ?

(Μην κάνετε κανένα αστείο και ξεκινήσετε για τον σεισμό γιατί δεν θα το αντέξω...)

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να πω δημόσια τίποτα για μελέτες άλλων συναδέλφων

πάντως για θεμελίωση σκέφτομαι hellical piles στο εξωτερικό είναι πολύ σύνηθες ειδικά όταν θες να μην πας πολύ βαθιά

 

με σεισμό φυσικά δεν ασσχολούμαστε μόνο όταν έχουμε ρευστοποίηση εδάφους

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου κάνει εντύπωση που είναι θέμα συζήτησης.

Όπως σε οποιοδήποτε άλλο τεχνικό έργο, απαιτείται μελέτη της θεμελίωσης, η οποία εκπονείται:

1. γενικά από Πολιτικό Μηχανικό

2. σε ειδικές περιπτώσεις από Γεωτεχνικό-Πολιτικό Μηχανικό και

3. όταν δεν ενδιαφέρει τον Ιδιοκτήτη εάν του σπάσουν και 5-6 πάνελ, από Γεωλόγο (είναι η φτηνή λύση).

Πάντα, πρώτη επιλογή είναι η επιφανειακή θεμελίωση. Εάν αυτή απορριφθεί (μετά από υπολογισμούς και αιτιολόγηση, όχι "με το μάτι") μπορεί κανείς να πάει σε βαθιά θεμελίωση (helical-screw, bored, driven piles etc).

Αυτό με τους Γερμανούς είναι καλό μόνο για αστείο. Αν και δεν τα έχω δει, σε πιστεύω και είμαι σίγουρος ότι θα έχουν βγάλει μέχρι και σχέδια οπλισμών. Οι οδηγίες τους όμως δεν είναι δυνατόν να ισχύουν για όλες τις περιπτώσεις, για όλα τα εδάφη, για όλες τις περιοχές. Με τη μικρή μου εμπειρία, εάν χρησιμοποιείς τυφλά τέτοιου τύπου οδηγίες τότε ή υπερ-σχεδιάζεις και κάποιος πληρώνει παραπάνω, ή υπο-σχεδιάζεις και κάποιος θα πληρώσει στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τους Γερμανούς είναι καλό μόνο για αστείο.
...

μην με κάνετε να γελάω...μιλάμε για ένα απλό φωτοβολταϊκό και όχι για ακρόβαθρα γέφυρας...εννοείται υπάρχουν και οι κατηγορίες εδαφών...

 

Με τη μικρή μου εμπειρία,

εμείς δεν έχουνε μικρή εμπειρία...

Link to comment
Share on other sites

...

μην με κάνετε να γελάω...μιλάμε για ένα απλό φωτοβολταϊκό και όχι για ακρόβαθρα γέφυρας...εννοείται υπάρχουν και οι κατηγορίες εδαφών...

 

Εάν έχει και κατηγορίες εδαφών πάω πάσο. Σίγουρα τότε σχεδιάζετε σωστά...

 

εμείς δεν έχουνε μικρή εμπειρία...

 

Ε τότε θα τα κάνετε καλά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.