Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμιγής κατοικία και επιτρεπόμενες χρήσεις


a.k.topo

Recommended Posts

Γεια σας,

ήθελα τη βοήθεια σας στην εξής περίπτωση:

Ο ιδιοκτήτης ενδιαφέρεται να φτιάξει κτίριο με μποουλινγκ και μπιλιάρδα σε οικόπεδο με χρήση αμιγούς κατοικίας. Ξέρω ότι στην αμιγή κατοικία επιτρέπονται οι αθλητικές εγκαταστάσεις. Μπόουλινγκ και μπιλιάρδο είναι αθλήματα. Περιλαμβάνονται όμως στην έννοια της αθλητικής εγκατάστασης όπως ορίζεται στην περίπτωση της αμιγούς κατοικίας;

Μήπως γνωρίζετε αν θα μπορούσα να βρω κάπου στη νομοθεσία, τί ακριβώς επιτρέπεται ύπο τον όρο αθλητική εγκατάσταση της αμιγούς κατοικίας;

 

 

ΥΓ:Για τυχόν λάθη στον τρόπο δημοσίευσης, συγχωρείστε με, είναι η πρώτη μου φορά!

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

...... Περιλαμβάνονται όμως στην έννοια της αθλητικής εγκατάστασης όπως ορίζεται στην περίπτωση της αμιγούς κατοικίας;

.............

 

Δεν ξέρω αν περιλαμβάνονται, όμως ο Νόμος σαφώς ορίζει "υπαίθριες αθλητικές εγκαταστάσεις".

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σ'ευχαριστώ για την απάντηση.Μήπως θα μπορούσες να μου πεις ποιός νόμος ορίζει "υπαίθριες αθλητικές εγκαταστάσεις"; Γιατί εγώ δεν το έχω βρει κάπου έτσι.Στο άρθρο 2 (κατηγορίες και περιεχόμενο χρήσεων γης-άρθρο 2:περιεχόμενα αμιγούς κατοικίας) έχει αθλητικές εγκαταστάσεις σκέτο.

Φαντάζομαι όμως πως δεν θα επιτρέπεται, αφού οι περιοχές αμιγούς κατοικίας είναι η πιο "ήπια" πολεοδομικά χρήση.

Στην πολεοδομία μου απάντησαν ότι δεν γίνεται,χωρίς όμως κάποια σχετική νομοθεσία.

Με παρέπεμψαν σε ένα βιβλίο για τις χρήσεις της Μπούτου, που λέει συγκεκριμένα για το bowling ότι επιτρέπεται σε περιοχές πολεοδομικού κέντρου (άρθρο 4) και σε περιοχές τουρισμού αναψυχής (άρθρο 8-).

Απλά ο ιδιοκτήτης επιμένει κλασικά για "παραθυράκι"!

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις και μια έρευνα προς τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού μήπως σε παραπέμψουν σε σχετική Νομοθεσία ;

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω και εκεί μήπως βρω κάτι.

Στο site της ΓΓΑ που έχει κατηγορία Νομοθεσία, δεν βρήκα κάτι σχετικό μέχρι στιγμής.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

........Στο άρθρο 2 (κατηγορίες και περιεχόμενο χρήσεων γης-άρθρο 2:περιεχόμενα αμιγούς κατοικίας) έχει αθλητικές εγκαταστάσεις σκέτο......

 

Προφανώς αναφέρεσαι στο άρθρο 2 του ΠΔ (Δ'166) από 23-2-87, το οποίο όμως είναι γενικό.

 

Θα πρέπει λοιπόν να βρεις το ΠΔ στο οποίο ορίζονται η χρήσεις γης του Δήμου που ενδιαφέρεσαι, εκεί έχει κάποια παραπάνω περιγραφή για την κάθε χρήση που επιτρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει λοιπόν να βρεις το ΠΔ στο οποίο ορίζονται η χρήσεις γης του Δήμου που ενδιαφέρεσαι, εκεί έχει κάποια παραπάνω περιγραφή για την κάθε χρήση που επιτρέπεται.

 

Το πδ έγκρισης της ΠΜ δεν μπορεί να περιγράφει περισσότερες χρήσεις γης από εκείνες που αναφέρονται στο ΦΕΚ 166/87.

Λιγότερες ΝΑΙ, περισσότερες ΟΧΙ.

Link to comment
Share on other sites

επιτρέπονται σε περιοχές πολεοδομικό κέντρο και τουρισμός αναψυχή

υπάγονται στην κατηγορία χρήσεων κέντρα διασκέδασης-αναψυχής-αίθουσες αναψυχής

ειδικότερα αρθρο 75 Ν.3463/2006

πιθανόν να καθορίζονται αποστάσεις απο άλλες χρήσεις π.χ σχολεία

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

........ περισσότερες χρήσεις γης από εκείνες που αναφέρονται στο ΦΕΚ 166/87.........

 

Συγνώμη αν δεν εκφράστηκα σωστά, αλλά δεν είπα περισσότερες χρήσεις αλλά περισσότερη περιγραφή σε κάθε χρήση, δηλαδή αναφερόμουν σε περισσότερη ανάλυση σε κάθε κατηγορία χρήσεων.

 

Για παράδειγμα, σε ένα ΠΔ κάποιου Δήμου, που έχω στα χέρια μου, ενώ στο Άρθρο 2/ΦΕΚ 166Δ αναφέρει: 6. Αθλητικές εγκαταστάσεις, στο ΠΔ αναφέρει: Υπαίθριες αθλητικές εγκαταστάσεις.

 

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ληφθεί υπ' όψιν το αντίστοιχο ΠΔ του κάθε Δήμου.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό, γιατί το "Υπαίθριες Αθλητικές εγκαταστάσεις" είναι περιορισμένη εφαρμογή του "Αθλητικές εγκαταστάσεις".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.