Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αγορά τοπογραφικών οργάνων


Recommended Posts

Συνάδελφε Demian αν εσύ με μονόσυχνο δέκτη σε 10 δευτερόλεπτα έχεις μετρήσεις με σφάλμα κάτω από 5cm σε όλα τα σημεία που παίρνεις, τότε όλοι όσοι έχουν διπλόσυχνα RTK συστήματα GPS να τα πετάξουν και να πάρουν μονόσυχνα...

Την ακρίβεια στο μονόσυχνο τη βλέπεις στο γραφείο αφού κάνεις επίλυση με πρόγραμμα και όχι σε πραγματικό χρόνο όπως συμβαίνει με το διπλόσυχνο RTK.

Αποτύπωσε 10 σημεία κάτω από δέντρα με το μονόσυχνο. Τα περισσότερα θα σου βγούν float και το άσχημο είναι ότι δε θα το ξέρεις στο πεδίο αλλά θα το δεις μετά στην επίλυση.

Επίσης με όλο το σεβασμό διαφωνώ και με το θέμα του re-initialization στα 10sec που λες. Eίναι πολύ παραπάνω από 10sec...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από ότι καταλαβαίνω δηλαδή η αποτύπωση με μονόσυχνο έχει κάποια ρίσκα ...

Καθώς δε γνωρίζεις αν αυτό που έδωσες το πήρε . Προφανώς είναι χρήσιμο για στατικές μεθόδους και επίλυση δικτύων-εξαρτήσεις.

 

Με λίγα λόγια πολυτέλεια για έναν νέο μηχανικό με περιορισμένους πόρους σε αγορές να το πάρει. Αρχή με ένα καλό totalstation επομένως .

Link to comment
Share on other sites

Ενας αντιπροσωπος μου προτεινε να αγορασω(αν σωνει και καλα θελω και gps) να παρω οικονομικο total station γυρω στα 3000 με dot matrix οθονη κλπ, και να το συνδυασω με gps για Gis

Το ολο πακετο βγαινει γυρω στα 10-11 χιλιαρικα δλδ λιγο επανω απο ενα συγχρονο total χωρις πρισμα.

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Το όργανο μάλλον κινέζικο ή απλώς αγνώστου προελεύσεως ετσι?

Εγω πάντως ως τοπογράφος δεν θα επένδυα σε κάτι τέτοιο (έστω 3000 ,δεν ειναι λίγα χρήματα). Να έχεις ένα τέτοιο όργανο για να το χρησιμοποιείς δευτερευόντως και σε κανά εργοτάξιο για έργασιες που δεν απαιτούν ακρίβεια,να πω οκ, αλλά για ένα αξιόπιστο καθημερινό όργανο δουλειάς, δεν θα το επέλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη συναδελφοι, εγω που ειμαι νεος στα τοπογραφικα,βοηθειστε με τι να επιλεξω:

Σταθμο χωρις πρισμα, η σταθμο με gps μονης συχνοτητας??

 

Λοιπόν φιλε άκου με και δεν θα χάσεις. Βήμα...

 

α) Ψάξε επιδοτήσεις ΕΣΠΑ, σου δίνει έως 50% (4ο ΚΠΣ, κάτι θα βγάλουν-εγώ το ψάχνω), ΟΑΕΔ 12000euro (έχει για μηχανικούς, αν είσαι του ΤΕΙ πρέπει να έχεις κάρτα ανεργίας προτού εγγραφείς στο ΤΕΒΕ αλλιώς.....)

 

β) Κοίτα για Total Station τα "Stonex" . Δεν τα έχω δει από κοντά, αλλά έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά με το δικό μου στην μισή τιμή (νομίζω αυστριακό είναι το "Stonex"). Και σου τι συνιστώ διότι πλάκα πλάκα όλα είναι ίδια.

 

γ) Ως προς τα GPS, σκέψου για τι τα θέλεις. Αν θα ασχοληθείς με αναθέσεις εργασιών από το Κτηματολόγιο ΑΕ ( που δεν νομίζω-τα έχουν καβατζώσει άλλοι), ζητούν 2συχνά GPS.

Αν όμως θέλεις απλά να κάνεις τη δουλειά σου σε χωραφάκια χωρίς υπερβολική φυτοκάλυψη, τότε τα μονόσυχνα είναι ότι πρέπει. Επίσης κάνουν και ωραίους τριγωνισμούς. Περιμένεις κάνα μισάωρο αλλά έχεις γλιτώσει χιλιάδες ευρώ.

 

δ) Πρόσεξε αν αγοράσεις Η/Y (συνιστώ laptop) , να ΜΗΝ φορτώσεις τα VISTA.

Έχω καεί.

 

Αν έχεις ερωτήσεις στείλε στο [email protected]

 

Sorry για τα greeklish αλλά αυτή τη στιγμή έχει μουλαρώσει και δεν αλλάζει σε EL.

 

Χ.

Παρατήρηση: Τα Greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε xktop, έχεις υποψην σου αν το πακέτο των 12000 απο ΟΑΕΔ ισχύει ακόμα?

Πάντως, σχετικά με το ότι όλα είναι ίδια όσον αφορά τα total station, διαφωνώ κάθετα. Πρώτα απο όλα αν κάποιος κάτοχος stonex πάθει καμιά πλάκα, ποιος θα τον υποστηρίξει, που θα βρει ανταλλακτικά κλπ? διατηρώ τις αμφιβολίες μου για την υποστήριξη... Επίσης, υπάρχουν τεράστιες διαφορές στις επιδόσεις ανάμεσα στις γνωστές μάρκες , πόσο μάλλον μεταξύ των γνωστών μαρκών και των ...φεξε μου και γλίστρησε...Δεν αγοράζεις τρανζιστοράκι στο κάτω κάτω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δεν μας αναστάτωσες καθόλου, εγώ έβαλα λίγη σάλτσα προσπαθώντας να διακομοδίσω μια κατάσταση που είχε δημιουργηθεί την προηγουμένη σχετικά με τοπογραφικά και βασικές γνώσεις τοπογραφίας. Τελικά όλα καλά.

Στο θέμα τώρα. Για τις γνωστές εταιρίες, σου απάντησε ο thomas και με την προτροπή να πας για reflectorless total station.

Για τα συστήματα GPS, όπως έγραψα είναι ακόμη πανάκριβα. Τα διπλόσυχνα πιάνουν από 20 έως 35χιλ ευρώ με ακρίβεια 1-2εκ. Είναι κυρίως για τοπογράφους που ασχολούνται με μεγάλα έργα και αποτυπώσεις.

Πιστεύω στο μέλλον, όταν ολοκληρωθεί και το ευρωπαικό σύστημα (GALILEO) να είναι πιο προσιτά αλλά δεν ξέρω αν εμείς θα είμαστε ακόμη εδώ.

το south έχει από 14000-16000

Link to comment
Share on other sites

Φίλε xktop, έχεις υποψην σου αν το πακέτο των 12000 απο ΟΑΕΔ ισχύει ακόμα?

Πάντως, σχετικά με το ότι όλα είναι ίδια όσον αφορά τα total station, διαφωνώ κάθετα. Πρώτα απο όλα αν κάποιος κάτοχος stonex πάθει καμιά πλάκα, ποιος θα τον υποστηρίξει, που θα βρει ανταλλακτικά κλπ? διατηρώ τις αμφιβολίες μου για την υποστήριξη... Επίσης, υπάρχουν τεράστιες διαφορές στις επιδόσεις ανάμεσα στις γνωστές μάρκες , πόσο μάλλον μεταξύ των γνωστών μαρκών και των ...φεξε μου και γλίστρησε...Δεν αγοράζεις τρανζιστοράκι στο κάτω κάτω...

 

Πάρε τηλ στο civilshop.gr και ρώτα για ανταλλακτικά , υποστήριξη εγγύηση,

και μην κράζεις χωρις να ξερεις.. Το οτι μας πιανουν τον κ---- οι υπολοιποι δε σημαινει οτι είναι καλύτερα τα μηχανηματά τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτί έκραξα σε καμία περίπτωση. Είπα την γνώμη μου την οποία σχημάτισα μετά από κάποιες δοκιμές και μπορώ να σου πω οτι η εταιρεία η οποία πρώτη από όλες δείχνει να μας πιάνει τον κ--- και της οποίας όργανο έχω στην κατοχή μου, Leica, αξίζει τα χρήματα της. Είναι δοκιμασμένη εδώ και χρόνια, έχει τεχνογνωσία που πιστεύω οτι δεν έχει ούτε η stonex, ούτε η South ούτε κάποια αντίστοιχη εταιρεία, και στο πεδίο σίγουρα κάνει την δουλειά μου καλύτερα σε σχέση με όσα όργανα έχω δοκιμάσει.

Τέλος πάντων, δεν θα κάνω κουμάντο στην τσέπη κανενός, αλλά ο γεωδαιτικός σταθμός και η αξιοπιστία του είναι επένδυση από την οποία εξαρτάται και η δική σου αξιοπιστία ως επαγγελματίας, την οποία θεωρώ οτι με αυτόν τον τρόπο την εξασφαλίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.