Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή επιβλέποντος χωρίς την παραίτηση του μηχανικού


Recommended Posts

μάλλον εγώ δεν έχω αναλύσει σωστά το θέμα και σας μπερδέυω:

1.  2012 βγάζουμε την μελέτη με τον πατέρα μου, σε όλες τις μελέτες ήμαστε 50% (αρχιτεκτονικά-επίβλεψη) και πληρωνόμαστε για αυτές, εκτός ενός μικρού ποσού

2. ο πατέρας μου βγαίνει σε σύνταξη και θέλουμε να πάρω εγώ το 100% της επίβλεψης

σημείωση: η κατασκευή γίνεται εκτός έδρας και έχουμε υπολογίσει τις αμοιβές χωρίς τον συντελεστή εκτός έδρας και μας χρωστάει και ένα ποσό. Η συμφωνία ήταν να κάνουμε και την κατασκευή για αυτό είχαμε βγάλει να βγαίνουν οι αμοιβές μικρότερες, χωρίς τον συντελεστή εκτός έδρας. Και τώρα αποφασίζει η πελάτισσα ότι θα κάνει το έργο αυτεπιστασία και ότι εγώ θα πρέπει να επιβλέψω το έργο, ως επιβλέπων που είμαι, χωρίς να μιλάει για έξτρα αμοιβές εννοείται..ούτε καν του υπολοίπου που χρωστάει.

 

Οι απορίες είναι οι εξής:

1. έχω το δικαίωμα να διεκδικήσω τον εκτός έδρας συντελεστή? ή επειδή έχουμε συμφωνήσει αυτόν αναγκαστηκά πρέπει να το δεχτώ?

2. αν αντιδράσει η πελάτισσα και ζητήσει άλλον μηχανικό να κάνει την επίβλεψη, είμαι αναγκασμένη να παραιτηθώ ή αφού έχω την δυνατότητα να κάνω την επίβλεψη, μπορεί να ζητήσει μόνο το 50% της επίβλεψης του πατέρα μου να πάει σε άλλον μηχανικό και να απαιτήσει επιστροφή της αμοιβής του? (μόνο το 50% δηλαδή)

3. επίσης αν συμφωνήσει να πάρω εγώ το 50% του πατέρα μου και κάνω αναθεώρηση για αλλαγή επιβλέποντος, με τις αμοιβές τι κάνω? δηλώνω την αμοιβή του πατέρα μου σε μένα και ξαναφορολογούμαι?

 

Υπάρχει επίσης κάποιο τμήμα στο ΤΕΕ που μπορώ να απευθυνθώ για αυτά τα ζητήματα, γιατί η πολεοδομία της περιοχής δεν βοηθάει..

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, patty said:

....

Υπάρχει επίσης κάποιο τμήμα στο ΤΕΕ που μπορώ να απευθυνθώ για αυτά τα ζητήματα, γιατί η πολεοδομία της περιοχής δεν βοηθάει..

...

νομική υπηρεσία ΤΕΕ

 

για τα άλλα... συνοπτικά αν δεν υπάρχει ιδιωτικό συμφωνητικό με υπογραφές απ όλες τις πλευρές που δεν ορίζει ειδικά αμοιβές τότε απαιτείς εσύ και ο πατέρας σου (οι έως τώρα επιβλέποντες του έργου) τις νόμιμες αμοιβές που βγάζει το σύστημα του ΤΕΕ και λαμβάνεις την αναλογία έργων που έχουν υλοποιηθεί μέχρι την διακοπή στην ΥΔΟΜ της σχέσης σας ως επιβλέποντες.

Το ποσοστό θα το υπολογίσει η ΥΔΟΜ (νομίζω πια) με βάση έλεγχο απο ελεγκτή δόμησης (πάλι νομίζω)

 

Επικουρικά αν υπάρχει ειδική ανάγκη δεν είναι υποχρέωση σου να υπολογιστούν οι αμοιβές με συμβατικό προϋπολογισμό έργου αλλά και με αναλυτικό.... (σκέψου το καλά κι αυτό αλλά υπο προϋποθέσεις) και πάντα εφ όσον δεν υπάρχει ειδικό ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ σας.

 

Υ.Γ.

να ξέρεις οτι αν το πας με αναλυτικό τότε η διαφορά που θα προέκυπτε με το εκτός έδρας θα είναι ψίχουλα σε σύγκριση με τον αναλυτικό.

 

και φυσικά όλα αυτά έχουν αντικείμενο ΑΝ εχει ξεκινήσει η οικοδομή και υπάρχει έργο. Αν όχι ακόμα τότε ολα Χ 0 πρόοδο εργασιών =0 κόστος επίβλεψης έως τώρα

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

δεν έχει ξεκινήσει το έργο ακόμα, Ιανουάριο θέλει να ξεκινήσει εκσκαφές, για αυτό ρωτάω αν μπορεί να μου ζητήσει επιστροφή της αμοιβές και να βάλει άλλον μηχανικό. Ή αν έχει δικαίωμα να ζητήσει μόνο του πατέρα μου, ο οποίος βγήκε σε σύνταξη και εγώ αφού μπορώ να κάνω την επίβλεψη κατά το ποσοστό που μου αναλογεί..

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχει ξεκινήσει η οικοδομή και είχατε εισπράξεις τις αμοιβές επίβλεψης και αναγράφονται ως αμοιβές επίβλεψης και όχι γενικά για την οικοδομική άδεια ΝΟΜΙΖΩ πως ναι μπορεί να τις ζητήσει πίσω.

Νομίζω όμως οπότε μίλησε με νομικό τμήμα ΤΕΕ κάτι περισσότερο ξέρουν πριν πας (ή αναγκαστείς να πας) σε δικηγόρο σου.

 

Υ.Γ.

Το οτι εσύ μπορείς να κάνεις την επίβλεψη δεν την υποχρεώνει να σε έχει επιβλέποντα και μπορεί να επιλέξει άλλον. Το θέμα αμοιβών και τι έχετε γράψει ότι περιελάμβαναν είναι ενα ΑΛΛΟ μεγάλο ζήτημα..... καθαρά νομικό πια

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Οικοδομική άδεια βγήκε το 1994 και έγινε αλλαγή επιβλέποντα το 2007.

Σήμερα είναι ολοκληρωμένη η κατασκευή όμως ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί

να βρει, όπως λέει, κανέναν μηχανικό να του υπογράψει για την ρευματοδότηση.

Από την ΥΔΟΜ ζητάνε τις αποδείξεις και τις ΥΔ των προηγούμενων μηχανικών,

δεν απαντάνε όμως τι πρέπει να γίνει τώρα που δεν υπάρχουν οι προηγούμενοι μηχανικοί.

Τι ενέργειες πρέπει να γίνουν;

Άραγε το ΤΕΕ ξέρει να δώσει κατευθύνσεις;

Να σημειωθεί ότι μέσα στον φάκελο δεν υπάρχουν καταθέσεις επίβλεψης,

ούτε ΑΠΥ ή ΥΔ.

Edited by gamvro
Link to comment
Share on other sites

Κατά τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη δεν μπορεί να τον βρει τώρα,

αλλά είπε ότι και όταν χτίζονταν το σπίτι πάλι δεν είχε επαφή μαζί του.

Επίσης, ξέχασα να αναφέρω ότι κατά την αλλαγή επιβλέποντος δόθηκε

και επ' αόριστον παράταση λόγω ολοκλήρωσης Φ.Ο. Όμως και πάλι

μέσα στο φάκελο έργου δεν υπάρχει η απαραίτητη έκθεση του προηγούμενου μηχανικού

για την επίβλεψη των  μέχρι τότε εκτελεσμένων εργασιών.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο ιδιοκτήτης λέει ότι επέλεξε επιβλέποντα μηχανικό να επιβλέψει την οικοδομή του αλλά δεν είχε ποτέ επαφή μαζί του. Πόσο νόημα κάνει όλο αυτό;

Η αλλαγή επιβλέποντος συνοδεύτηκε από δήλωση σταδίου εργασιών του προηγούμενου και ανάληψη επίβλεψης του "εξαφανισμένου" νυν επιβλέποντος. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, gamvro said:

.... ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί

να βρει, όπως λέει, κανέναν μηχανικό να του υπογράψει για την ρευματοδότηση.

...

για να μπορέσει ένας Μηχανικός να υπογράψει εκ των υστέρων επίβλεψη που δεν έχει κάνει ο ίδιος θα πρέπει να διασφαλίσει πρώτα απ όλα ότι εχουν υλοποιηθεί ώς προέβλεπαν οι μελέτες στις αφανείς εργασίες ... θεμέλια και οπλισμός φέρουσας είναι το πιό σημαντικό και με κόστος για τον ιδιοκτήτη για να διαπιστωθεί.

Αν όχι γιατί να υπογράψει κάτι και μετά όταν κι αν συμβεί κάτι να τρέχει ο Μηχανικός.

 

Για ΥΔΟΜ και αμοιβές επίβλεψης.

Εφόσον στον φάκελλο της Άδειας αλλά και στο στέλεχος της Άδειες δεν υπάρχουν οι αμοιβές επίβλεψης τότε ο ιδιοκτήτης θα πρέπει να τις πληρώσει σήμερα με σημερινό λ κλπ κλπ...

Δικαίωμα να τις εισπράξει έχει ο έως και τώρα κατα νόμο επιβλέποντας ή οι κληρονόμοι του ή ειδική διαδικασία αν έχει κλείσει βιβλία.

Με αναθεώρηση της άδειας για αλλαγή επιβλέποντα ολοκληρώνει τις απαιτούμενες διαδικασίες απο δω και πέρα.

 

Τέλος

 

Υ.Γ.

στατιστικά οι ιδιοκτήτες που λένε δεν βρίσκουν μηχανικό να υπογράψει για το ρεύμα (ξεχνάνε την όλη επίβλεψη φυσικά αφου θεωρούν ότι ήταν οι ίδιοι ιδιοκτήτες) αναζητούν υπογραφή με κάποιο χαρτζιλίκι ....

αλλά αυτό μπορεί να μη αφορά την παρούσα υπόθεση 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.