Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή επιβλέποντος χωρίς την παραίτηση του μηχανικού


Recommended Posts

Μάλλον δεν το έγραψα εγώ καλά. Όταν λέω δεν βρίσκει κανέναν μηχανικό

εννοώ κανέναν μηχανικό από αυτούς που εμφανίζονται στην άδεια και όχι νέο μηχανικό.

Επίσης, το έργο είναι εδώ και χρόνια τελειωμένο, αλλά τώρα ζητείται η ρευματοδότησή του.

 

Κατά τα λοιπά συμφωνώ μαζί σου, δεν πρέπει να πιστεύεις εύκολα τα λεχθέντα των ιδιοκτητών,

όμως είμαστε υποχρεωμένοι να τα ακούμε όλα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα και από εμένα, και χρόνια πολλά στους Αντώνηδες και τις Αντωνίες!!

Τι γίνεται στην περίπτωση που συνάδελφος είναι επιβλέπων μηχανικός (παλιά άδεια), έχει γίνει έναρξη εργασιών ερήμην του (έως τους σοβάδες), δεν έχει φυσικά πληρωθεί, ούτε επιβλέψει κάτι και τώρα και ο ιδιοκτήτης προκειμένου να κάνει συνέχιση εργασιών και να έρθει ο ελεγκτής δόμησης του ζητά να κάνει αυτός αίτηση για τον ελεγκτή και να παραιτηθεί μετά;(αφού πληρωθεί - φαντάζομαι-την αμοιβή έως τους σοβάδες); Δε θέλει να αναλάβει ευθύνη κατασκευής που δεν επέβλεψε αλλά ούτε και να δημιουργήσει θέμα στον ιδιοκτήτη (μικρός τόπος, όλοι γνωρίζονται και αλληλεπιδρούν). Υπάρχει αντικαταστάτης μηχανικός που έκανε ρύθμιση στον νόμο για κάτι αυθαίρετα).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, littlejulie said:

...Δε θέλει να αναλάβει ευθύνη κατασκευής που δεν επέβλεψε...

Σωστός μεν... (διότι πιθανά δεν τον είχαν ενημερώσει καν για τις εργασίες)....

Πρόβλημα μεν για τον ιδιοκτήτη...... διότι και θα πρέπει να του καταβάλει τις επιβλέψεις που αναλογούν έως την πρόοδο εργασιών σήμερα αλλά και να βρει Μηχανικό που θα δεχτεί (και με τι προϋποθέσεις) να υπογράψει αφανείς εργασίες .... (πχ σίδερα, θεμέλια κλπ) ... 

Άρα σημαντική πιθανότητα να ζητήσει ο νέος επιβλέπον που θα κάνει την τελική παραλαβή να ζητήσει για να έχει το κεφάλι του ήσυχο καλό τσέκ... (που κι αυτό θα έχει κόστος) πέραν της αμοιβής για τις επιβλέψεις των εργασιών μέχρι να περατωθεί.

 

Αυτά.... και κάνε και ένα τσεκ στην ΥΔΟΜ τι λέει.... 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή εβομάδα.

Πάντως δε θεωρώ λογικό να κάνει αυτός αίτηση για ελεγκτή δόμησης. Θα είναι σαν να δέχεται πως έχει επιβλέψει. Αν κάνει Υ.Δ και την καταθέσει και στην ΥΔΟΜ που να λέει πως δεν έκανε επίβλεψη και δε φέρει ευθύνη, τι προβλήματα δημιουργούνται στον ιδιοκτήτη; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Faethon11 said:

Το πιθανότερο, να θεωρηθούν ως αυθαίρετες εργασίες...

όχι πιθανότερο αλλά σίγουρο

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Την ηλεκτρονική διαδικασία  αναθεώρησης  για αλλαγή επιβλέποντα λόγω παραίτησης  πρέπει να την κάνει ο μηχανικός που παραιτείται ή ο νέος μηχανικός ?

Link to comment
Share on other sites

Πάντα γινόταν από το νέο μηχανικό καθώς ο παραιτούμενος ή ο υπό αντικατάσταση θεωρείται ως δυσαρεστημένος. Σε κάθε περίπτωση πάντως σήμερα γίνεται από τον διαχειριστή της αίτησης αναθεώρησης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Έχω μία περίπτωση νέας οικοδομικής άδειας (ηλεκτρονικής) την οποία έχει βγάλει συνάδελφος και βρίσκεται στη φάση των εκσκαφών. Σημερα ήταν η τρίτη μέρα, δηλαδή δεν έχει ολοκληρωθεί η εκσκαφή για τη θεμελίωση. Ο ιδιοκτήτης έχει πληρώσει το συνάδελφο μηχανικό που του έβγαλε την άδεια και μου ζητάει (ο ιδιοκτήτης) να τον αντικαταστήσω. Άσχετα με τον αν έχει εμφανιστεί ή όχι αυτές τις τρεις μέρες ο μηχανικός, τυπικά τίθεται ζήτημα επίβλεψης και τεχνικής έκθεσης παραίτησης του; Εγώ νομίζω ναι. Θεωρητικά, αν δεν είχε γίνει καμία εργασία (όπως αναφέρετε στο ποστ παραπάνω, σε άλλη περίπτωση συναδέλφων) θα μπορούσε νόμιμα  να παραληφθεί η συναίνεση του μηχανικού που έβγαλε την άδεια με τη λογική ότι έχει πληρωθεί (αποδεδειγμένα) για τη μελέτη ; Τέλος, αν γνωρίζει κάποιος ας μου αναφέρει αν η νομοθεσία για την αλλαγή επιβλέποντος είναι η απόφαση 25509/2019 & η απόφαση 48123/2018 ή υπάρχει και κάτι άλλο. Ευχαριστώ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου απαντήσω στην τελική ερώτηση λόγω του ότι είμαι με κινητό αλλά όσες φορές μου έτυχε αντίστοιχο θέμα, πρώτα μίλησα με τον συνάδελφο... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.