Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή επιβλέποντος χωρίς την παραίτηση του μηχανικού


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Εάν αλλάξει ο Επιβλέπων Συντονιστής Μέτρων Ασφάλειας του έργου, ο οποίος είναι καταχωρημένος στο e-adeies και είναι τρίτο άτομο (όχι δηλαδή μελετητής - επιβλέπων σε αρχιτεκτονικά, στατικά, μηχανολογικά κ.λπ.) απαιτείται αναθεώρηση της άδειας? Εάν ναι, ακολουθείται η ίδια διαδικασία όπως με τους υπόλοιπους μηχανικούς μελετητές - επιβλέποντες του έργου?

Link to comment
Share on other sites

Μια ενημέρωση και πολύ είναι! Δες όμως και τι λέει σχετικά το Π.Δ. 305/96 

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα  συνάδελφοι

Σε περίπτωση αλλαγής επιβλέποντα μηχανικού  σε Ο.Α. που έχει βγει σε εκτός σχεδίου γήπεδο   το 2019 (με τους παλαιούς ορούς δόμησης ) και δεν έχουν ξεκινήσει οι εργασίες   , η αναθεώρηση της αδείας θα πάει με τους νέους ορούς δόμησης  η με τους παλιούς καθώς η άδεια είναι ακόμα σε ισχύ και δεν έχει περάσει η τετραετία ;

Link to comment
Share on other sites

άμα αναλογιστείς ότι και σήμερα να "πήγαινες" για οικ άδεια θα πήγαινες με τους παλιούς τότε προφανώς και για σένα ισχύουν οι παλιοί 

Υ.Γ μάλλον όσα έγραψα παραπάνω ισχύουν για γήπεδα με παρεκκλίσεις-οπότε αν δεν αναφέρεσαι σε τέτοια περίπτωση (παρεκκλίσεων) σίγουρα πας με τους νέους όρους δόμησης 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πέρασε η τετραετιά και αλλάζεις μόνο μηχανικό και δεν αλλάζεις τίποτα η Ο.Α ισχύει κανονικά μέχρι τη λήξη της . Μετά όμως πας με τα παρακάτω:

α) για τέσσερα (4) έτη από την ημερομηνία λήξης της και σύμφωνα με τις διατάξεις που ισχύουν κατά το χρόνο έκδοσης της πράξης αναθεώρησης, αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας δεν έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός του κτιρίου,

β) για τέσσερα (4) έτη από την ημερομηνία λήξης της και σύμφωνα με τις διατάξεις που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσής της, αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός του κτιρίου,

Edited by ΚΑΝΑ
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις σας

Να γινώ λίγο πιο συγκεκριμένος , το αγροτεμάχιο είναι 2400 τ.μ πάνω σε επαρχιακό δρόμο  και ο τίτλος είναι από το 55  οπότε είναι άρτιο κατά παρέκκλιση και η άδεια έχει βγει το 2019.

Η ιδιαιτερότητα της ιδιοκτησίας είναι ότι το 85% της επιφάνειας της βρίσκεται 8-9 μετρά πάνω από την στάθμη του δρόμου και το χωράφι έχει μια κλίση περίπου 28-30% 

Το αγκάθι που έχω είναι ότι ο απερχόμενος  συνάδελφος έχει παρουσιάσει ένα λάθος τοπογραφικό που ναι μεν το περίγραμμα είναι σωστό αλλά οι συντεταγμένες του είναι κατά  4-5 μετρά μετατοπισμένες από την πραγματικότητα  και παρουσιάζει την κλίση του χωραφιού 3-4% και δεν έχει αποτυπωθεί ο γκρεμός σωστά  , με αποτέλεσμα να μην μπορεί να εφαρμοστεί το  διάγραμμα κάλυψης  γιατί τα σπίτια και οι πισίνες βρίσκονται στον αέρα  .

Έτσι όπως το έχω σκεφτεί μέχρι στιγμής για να αποφύγω κάθε είδους κακοτοπιά  γιατί ακόμα να πω την αλήθεια δεν έχω καταλάβει αν στις παρεκκλίσεις εκτός σχεδίου  εφαρμόζονται οι νέοι οροί δόμησης η όχι , είναι  να πάω με τις υπάρχουσες μελέτες  και τοπογραφικό  και απλά να κάνω μια ενημέρωση στο διάγραμμα κάλυψης  να φέρω λίγο πίσω τα κτήρια έτσι ώστε να πατάνε σε στερεό έδαφος ,να τοποθετήσω τα κτίρια κρατώντας τις αποστάσεις από τις πλευρές του αγροτεμάχιου αφού είναι οριοθετημένο  και όταν χτιστεί ο σκελετός των σπιτιών να πατήσω μια γερή αναθεώρηση τοπογραφικού και να συμπληρώσω  ότι μελέτη χρειάζεται από τοιχία αντιστήριξης μέχρι και την αλλαγή της πισίνας που μου ζητήθηκε .

 

ΥΓ . δεν ξέρω αν θα έπρεπε να απαντήσω εδώ γιατί μάλλον ξεφεύγουμε από το θέμα του νήματος 

 

Edited by sirkos81
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι..Θέλω να κάνω αναθεώρηση παλαιάς έντυπης οικοδομικής άδειας που δεν είναι σε ισχύ (04/2005 ημερομηνία έκδοσης), περατωμένης για να συνδεθεί με δίκτυα κοινής ωφέλειας λόγω θανάτου μηχανικού για αλλαγή επιβλέποντος και παράταση ισχύος όπως μου είπανε.Κάνω το αίτημα για ελεγκτή δόμησης διότι μου βγάλαν παρατήρηση ότι πρέπει να έρθει πρώτα ελεγκτής δόμησης και μετα να κάνω την αναθεώρηση (αναθεώρηση χωρίς μεταβολή δόμησης,κάλυψης κτλ) και με παίρνουν σήμερα από το σώμα ελεγκτών δόμησης και μου λένε ότι επειδή έπεσα πάνω στην αλλαγή πρέπει να κάνω προέγκριση οικοδομικής άδειας και μετά αναθεώρηση!!!Στέκει?Έψαξα το καινούριο φεκ του Ν.4759/2020 και από όσα αναφέρει στο άρθρο 35 δεν καταλαβαίνω κάτι τέτοιο!!!!!Μήπως δεν κατάλαβε καλά η υπάλληλος στην επικοινωνία με το ΤΕΕ?
 
 
 
Link to comment
Share on other sites

δες εδώ

Αριθμ. απόφασης   ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/47319/1946/ΦΕΚ 2090/20-5-21

20210524_tee_eadeies_enimerotiko_simeioma_tropopoiiseon

https://web.tee.gr/eadeis-anakoinvseis/24-5-2021-prosarmogi-toy-e-adeies-stis-diataxeis-toy-n-4759-2020/

 

 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Και πρέπει να υποβάλλω διάγραμμα δόμησης και τοπογραφικό ΕΓΣΑ 87?Για μία άδεια που θέλει απλά κλείσιμο για ρεύμα?Επειδή η άδεια αφορά κατάστημα και κατοικία μπορώ έστω για το κατάστημα να τη σφραγίσω μερικώς με τεχνική έκθεση του επιβλέποντα με παλαιότερη ημερομηνία από το θάνατο του?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.