Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή επιβλέποντος χωρίς την παραίτηση του μηχανικού


Recommended Posts

 

Το διάβασα εκεί που λέει συχνές ερωτήσεις.

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/SYXNES_ERWTHSEIS_P/TAB36043/%D0%CF%C9%C1%20%C4%C9%C1%C4%C9%CA%C1%D3%C9%C1%20%C1%CA%CF%CB%CF%D5%C8%C5%C9%D4%C1%C9%20%C3%C9%C1%20%D4%C7%CD%20%C1%CD%D4%C9%CA%C1%D4%C1%D3%D4%C1%D3%C7%20.HTM

επίσης το διάβασα εκεί που λέει για την κατάθεση φακέλου διεκδίκησης αμοιβής

 http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/AMOIBES1

 

 

Ακριβώς, άλλο τιμολόγια και άλλο δαπάνη.....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.Με απασχολεί ένα σχετικό θέμα...Έχω υπό την επίβλεψή μου (ως αιρετή )την ΥΔΟΜ του Δήμου μας και ένας συνάδελφος θεωρέι ότι κακώς δώσαμε έγκριση για ρευματοδότηση...η ιστορία είναι η εξής: συνάδελφος εξέδωσε άδεια το 2007.Στη συνέχεια η άδεια αναθεωρήθηκε για αλλάγή ιδιοκτητών αλλά ο επιβλέπων παρέμεινε ο ίδιος κ μάλιστα υπέγραψε ιδιωτικό συμφωνητικό με τους νέους ιδιοκτήτες για γενική επιστασία του έργου (προμήθειες,πληρωμές κ.λ.π.).Τον Σεπτέμβριο του 2015 πληροφορήθηκε κατά τύχη ότι οι ιδιοκτήτες προέβησαν σε αλλαγή επιβλέποντος μηχανικού (χωρίς την ενημέρωση ή παραίτηση του πρώτου) και πέτυχαν την ηλεκτροδότηση της οικοδομής με τεχνική έκθεση και υπεύθυνες δηλώσεις του νέου επιβλέποντος ο οποίος σύμφωνα με τα λεγόμενα του πρώτου είχε επιβλέψει μόνο την φύτευση! Η υπηρεσία μας τα δέχτηκε όλα αυτά και έδωσε έγκριση για ρεύμα...το ερώτημα είναι αν καλά έπραξε η ΥΔΟΜ...η επίβλεψη της άδειας είχε πληρωθεί στον πρώτο επιβλέποντα.Παρ όλα αυτά έπρεπε να απαιτήσει κάποια παραίτηση του πρώτου από το έργο ή κάτι αντίστοιχο?
Ρώτησα στο ΤΕΕ και μου απάντησαν ότι "εμείς λέμε ότι κάθε επιβλέπων πρέπει να δώσει τεχνική έκθεση και υπεύθυνη δήλωση γαι το τμήμα της οικοδομής το οποίο επέβλεψ"ε...οπότε κακώς δέχτηκε η ΥΔΟΜ μόνο τις δηλώσεις του δεύτερου επιβλέποντος...(λογικό ακούγεται) Η υπάλληλος της ΥΔΟΜ με την οποία συζήτησα μου είπε ότι το έψαξε κ ότι θεωρεί ότι καλώς έπραξε και ότι είμαστε καλυμμένοι νομικά...δεν είμαι απόλυτα σίγουρη όμως...επικρατεί μία συγχυση στο όλο θέμα και ο καθένας λέει τα δικά του...γνωρίζει κανείς την σωστή διαδικασία?και που αναφέρεται αυτή?  ο πρώτος επιβλέπων μας ζητάει ανάκλυση της  ηλεκτροδότησης αλλιώς... βλέπω το εξώδικο να μας έρχεται και θα ήθελα να είμαι προετοιμασμένη... βοήθεια παρακαλώ!




Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

ΔΟΚΚ - Νόμος 4030/2011 (ΦΕΚ 249/Α/25-11-2011) «Νέος τρόπος έκδοσης αδειών δόµησης, ελέγχου κατασκευών και λοιπές διατάξεις», άρθρο 6, παράγραφοι 5,6,7

post-2272-0-09223800-1455533004_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα επραξε η υπαλληλος.

Εφοσων ειναι εξοφλημενος οικονομικα ο 1ος επιβλεποντας, ανα πασα στιγμη μπορει ο εργοδοτης να τον αντικαταστησει και χωρις την συμφωνη γνωμη του ή οποιαδηποτε τεχνικη εκθεση κλπ.

Αρκει να μην υπαρξει διαστημα χρονικο χωρις επιβλεποντα το εργο.

Στην αναθεωρηση για αλλαγη επιβλεποντα, την τεχνικη εκθεση την συντασσει μονο ο νεος επιβλεποντας 

Link to comment
Share on other sites

Σύνταξη τ.ε.(απο τον αρχικό επιβλέποντα) προβλέπεται μόνο σε περίπτωση παραίτησής του.

Οι ιδιοκτήτες ανά πάσα στιγμή μπορούν να προβούν σε αναθεώρηση άδειας με αλλαγή επιβλέποντα. Ειδικά δε μετά τον 4030, πριν την έκδοση της άδειας επιβάλλεται έλεγχος δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί διαβάζω στο απόσπασμα του Ν4030 που έβαλε ο georgegaleos παραπάνω πως θέλει δήλωση του μηχανικού που αντικαθίσταται κλπ κλπ μαζί με την αίτηση αναθεώρησης;

Link to comment
Share on other sites

Faethon11

 

νομίζω ότι αφορά περιπτώσεις ΠΟΥ ΔΕΝ έχει εξοφληθεί ή όλη αμοιβή επίβλεψης

 

σε ΥΔΟΜ που τοχα ρωτήσει για να αναλάβω μου είχαν πει ότι από τη στιγμή που έχει πληρωθεί ΟΛΗ η αμοιβή επίβλεψης  δεν τίθεται θέμα

 

σε κάθε περίπτωση ό ΝΕΟΣ που θα αναλάβει θα υπογράψει ότι ΟΛΑ έγιναν ΟΚ  ακόμα και αυτά που δεν έχει επιβλέψει για να γίνει η ηλεκτροδότηση

 

 

την υδ  τη θέλανε γιατί σε περιπτώσεις που ΔΕΝ είχε πληρωθεί η αμοιβή θα έπρεπε να βγει το ποσοστό της αμοιβής ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ για εξόφληση και μετά να αναλάβει οεπομενος

ήταν ενα μέτρο πιεσης να εξοφληθεί ο αρχικός  και ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί διαβάζω στο απόσπασμα του Ν4030 που έβαλε ο georgegaleos παραπάνω πως θέλει δήλωση του μηχανικού που αντικαθίσταται κλπ κλπ μαζί με την αίτηση αναθεώρησης;

Είναι για την περίπτωση παραίτησης με πρωτοβουλία του επιβλέποντα, και όχι λόγω πρωτοβουλίας των ιδιοκτητών

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.