Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή επιβλέποντος χωρίς την παραίτηση του μηχανικού


Recommended Posts

Το έχω κάνει σε δική μου παραίτηση.

Επίσης σε σχετικά πρόσφατη αντικατάσταση επιβλέποντα (με πρωτοβουλία του ιδιοκτήτη) η ΥΔΟΜ ζήτησε μόνο το πόρισμα του ε.δ. 

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα....Δεν το ήξερα.. Βέβαια αυτό θα πρέπει να ισχύει σε όοολες τις ΥΔΟΜ της χώρας!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα θα ήθελα την γνώμη σας για μια παρόμοια περίπτωση, εκδοθηκε απο μηχανικό άδεια νομιμοποίησης κατα το έτος 2010 και ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει αναθεώρηση για  τσιμεντόστρωση.

 ο παλιός μηχανικός δεν κάνει ούτε παραίτηση αλλα και ούτε είναι διατεθειμένος να αναλάβει την αναθεώρηση, και έτσι ο πελάτης μου ανέθεσε εμένα την δουλεια, το θέμα είναι ότι ο υπάλληλος της ΥΔΟΜ δεν προχωράει την αναθεώρηση

από την στιγμή που δεν έχει γίνει παραίτηση από τον παλιο μηχανικό.

γνωρίζει καποιος τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση?

υγ ο προηγούμενος μηχανικός είναι εξοφλημένος οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι εργασίες της άδειας (2010) έχουν περαιωθεί, θα ζητηθεί πόρισμα ε.δ., και μετά την έκδοσή του (και κλείσιμο του αρχικού φακέλου) θα εκδοθεί οποιαδήποτε νέα άδεια

Link to comment
Share on other sites

οι εργασίες είναι περαιωμένες άδεια νομιμοποίησης ήταν.

αυτό το λες σύμφωνα με τον Ν.4030? γιατι η άδεια δεν είχε βγει σύμφωνα με τις διατάξεις αυτού του νόμου είναι παλαιότερη,

θα ήθελα κατι που να το λεει εγγράφως αυτό γιατι αλλιως δεν το δέχεται. μου λέει δεν γίνεται να αναλάβεις εσύ εφόσον η άδεια είναι σε ισχυ και δεν έχει κάνει παραίτηση ο παλιός μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω σ'αυτές τις περιπτώσεις ότι πρέπει να ακολουθείται 

η εξής διαδικασία

 

Με εξώδικο ο ιδιοκτήτης να ζητά από τον μηχανικό

ή να αναλάβει την αναθεώρηση της αδείας για την τάδε.. νόμιμη εργασία

(πιθανώς όπως θα τη βεβαιώνεις εσύ!)

ή με δήλωση του προς την ΥΔΟΜ να παραιτηθεί της επίβλεψης  

 

Μετά ακολουθείς την παρακάτω διαδικασία Ν 4030/11

 

7. Ο επιβλέπων θεωρείται ότι απέχει από την επίβλεψη των εργασιών δόμησης που ανέλαβε και απαλλάσσεται των ευθυνών του, μόνο εάν δηλώσει εγγράφως την αποχή από την επίβλεψη στην αρμόδια Υ.ΔΟΜ..

 

Αν ο επιβλέπων μηχανικός απέχει χωρίς την παραπάνω δήλωση, η Υ.ΔΟΜ. μετά από αίτηση του κυρίου ή του έχοντος νόμιμο δικαίωμα, μπορεί να προχωρήσει στην αντικατάστασή του, ύστερα από έλεγχο που διενεργείται από Ελεγκτή Δόμησης για την πιστοποίηση του σταδίου των εργασιών και καταβολής της αμοιβής. Στο διάστημα μέχρι τη χορήγηση της αναθεώρησης δεν εκτελούνται οικοδομικές εργασίες. Όταν συντρέχει λόγος διακοπής των οικοδομικών εργασιών η αρμόδια υπηρεσία δόμησης εκδίδει σήμα διακοπής εργασιών, το οποίο γνωστοποιείται αμέσως στην αρμόδια αστυνομική αρχή, η οποία το κοινοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω..

η περίπτωση μας είναι ιδιαίτερη, ο παλιος μηχανικός είναι βαριά αρρωστος, και παρόλο που είναι τσακωμένοι, σεβόμενος την πολύ δυσκολη κατασταση του δεν θα ήθελε να το πάει εξώδικα, για αυτο ήλπιζα μηπως υπήρχε καποια προβλεψη για αυτην την περίπτωση, για να μην τραβηχτούμε στα ακρα.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα καλά? Άδεια νομιμοποίησης του 2010 δεν είναι? Έχει ισχύ ακόμα? Γιατί????

Σε άδεια νομιμοποίησης του 2010 (που άγνωστο για ποιον λόγο την κρατάνε ανοιχτή) να κάνει αναθεώρηση ενώ είναι στο κρεββάτι?

Και από που να παραιτηθεί? Αφού δεν υπάρχουν εργασίες....

 

Κλείστε την άδεια του 2010 και βάλτε νέα.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά εφόσον η άδεια αφορούσε μόνο νομιμοποίηση, τι επίβλεψη είχε???

 

*edit

Ακριβώς! (μαζί γράφαμε)

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.